5 برنامه یادداشت برداری جایگزین برای Microsoft OneNote

مایکروسافت، برنامه یادداشت برداری  OneNote را در سال 2003 معرفی کرد و در نهایت آن را در مجموعه آفیس (اکنون به عنوان مایکروسافت 365 شناخته می‌شود) در سال 2007 گنجاند.

به گزارش تکناک، اگرچه OneNote مرتباً به‌روزرسانی‌ها و ویژگی‌های جدید را دریافت می‌کند، برنامه یادداشت‌برداری رایگان در آواتار فعلی قدیمی اش، دست و پا گیر به نظر می‌رسد. اگر در مورد برنامه جایگزین OneNote روی لپ‌تاپ خود تصمیم گرفته‌اید، گزینه‌های برتر را از لیست زیر بررسی کنید.

برنامه های انتخاب شده در لیست فراتر از برنامه های معمول یادداشت برداری هستند و کارهایی بیشتر انجام می‌دهند. شما می توانید به تقویم خود دسترسی داشته باشید، وظایف را مدیریت کنید، عادات خود را پیگیری کنید، و حتی با اعضای تیم در زمان واقعی همکاری کنید.

  1. CRAFT

برنامه Craft راه حل یک مرحله ای شما برای ایجاد و مدیریت اسناد و یادداشت های شما است. برای دسترسی آسان می توانید پوشه ها و زیرپوشه هایی ایجاد کنید و یادداشت های مهم را ستاره دار کنید. Daily Note یکی دیگر از برنامه های منظم به همراه تقویم برای یادداشت افکار شما است.

برخلاف OneNote، Craft از دستور “/” برای تغییر سبک های متن و دسترسی به سایر گزینه های ویرایش استفاده می کند. این شرکت زیبایی‌شناسی را به وسیله پیش‌تنظیم‌های صفحه‌ای چشم‌نواز و تصاویر پس‌زمینه نشان داده است. همچنین می‌توانید برای ایده‌های فکری، خلاصه کردن یک سند، تولید کلمات کلیدی و ترجمه صفحه به زبان دلخواهتان، دستیار هوش مصنوعی را پیدا کنید.

برنامه Craft لیست طولانی از الگوها را ارائه می دهد که از بین آنها می توان انتخاب کرد. شما می‌توانید یک ردیاب اشتراک و ویکی شرکت را برای یک فرآیند ورود آسان، پیگیری اهداف و موارد دیگر ایجاد کنید. همچنین می توانید اسناد را با دیگران به اشتراک بگذارید و آنها را به صورت همزمان ویرایش کنید. قیمت برنامه های پولی Craft از 8 دلار در ماه شروع می شود.

  1. Obsidian

این برنامه یک برنامه جایگزین قدرتمند OneNote به شمار می‌رود. با برنامه Obsidian می توانید یک پوشه محلی جدید ایجاد کنید، یک مکان را روی دسکتاپ خود انتخاب کنید و پوشه ها و یادداشت ها را اضافه کنید.

توانایی پیوند یادداشت های مرتبط شما بزرگترین USP این برنامه است. شما می توانید بین یادداشت های خود ارتباط ایجاد کنید و از طریق نمودارهای تعاملی و جذاب بصری، رابطه را به تصویر بکشید. همچنین از یادداشت های روزانه پشتیبانی می کند، اما برخلاف Craft، هیچ نمای تقویمی برای پرش سریع به یک روز خاص وجود ندارد.

Canvas یکی دیگر از افزونه های مناسب برای تحقیق، طرح ریزی و ایده پردازی در یک فضای بی نهایت است. ویژگی‌های پیش‌فرض Obsidian ممکن است برای برخی ساده به نظر برسد. اینجا جایی است که افزونه ها وارد عمل می شوند. می توانید صدها افزونه اصلی و انجمن را جستجو کنید و Obsidian را مطابق با اولویت های خود سفارشی کنید. برنامه های اشتراکی Obsidian از 5 دلار در ماه شروع می شود.

  1. Notion

در مورد جایگزین های برتر OneNote، نمی‌توان Notion را از لیست خارج کرد. این یکی دیگر از برنامه های محبوب برای کاربران حرفه ای است. می توانید یک فضای کاری ایجاد کنید، صفحاتی را اضافه کنید و آنها را با فاویکون و بنر تزئین کنید. می‌توانید فایل‌های Google Drive، Figma، Framer و Sketch خود را اضافه و مشاهده کنید، نقشه‌های Google، توییت و موارد دیگر را در صفحه خود اضافه کنید. مانند Craft، از دستور “/” برای بررسی ویژگی های ویرایش استفاده می کند.

برنامه صدها قالب داخلی و جامع برای شروع دارد. چه بخواهید یک ویکی، خلاصه کمپین، نمونه کار طراحی، ردیاب عادات یا فهرست افراد را ایجاد کنید، یک الگوی مرتبط به شما امکان می‌دهد یک صفحه را در کمترین زمان کامل کنید. هوش مصنوعی در بهبود نوشتن، اصلاح گرامر، تغییر لحن، خلاصه کردن یک سند و موارد دیگر مفید است. می توانید اعضای تیم را برای همکاری بلادرنگ دعوت کنید و حتی یک وب سایت ثابت از یک صفحه را منتشر کنید. قیمت طرح Notion Plus  8 دلار در ماه است.

  1. Roam Research

از بسیاری جهات، Roam Research از همان روش Obsidian برای اتصال یادداشت های شما (این شرکت آن را پیوند دو طرفه می نامد) و مشاهده آنها در نمودارهای تعاملی استفاده می کند. اگرچه Roam Research به یک فرآیند یادگیری نیاز دارد. اما هنگامی که کار با آن را یاد گرفتید، دیگر به ابزارهای استاندارد یادداشت برداری مانند OneNote باز نخواهید گشت.

برنامه Roam Research از یادداشت های روزانه پشتیبانی می کند و می توانید یادداشت های متصل خود را در منوی نمای کلی نمودار پیدا کنید. همچنین از تایمرهای Pomodoro، تابلوهای Kanban، کدهای مختلف بلوک، وظایف و موارد دیگر را از طریق دستور “/” پشتیبانی می‌کند.

چه نویسنده، محقق یا دانشجو باشید، می توانید از Roam Research برای وظایف، یادداشت ها، مدیریت پروژه و حتی به عنوان یک CRM شخصی استفاده کنید. Roam Research Pro ماهانه 15 دلار هزینه دارد. هیچ طرح رایگانی در اینجا وجود ندارد. با این حال، بسته‌ی یک ماه آزمایشی رایگان برای آزمایش همه ویژگی ها دریافت می کنید.

  1. Anytype

برنامه Anytype از بک لینک ها، یک نمودار برای بررسی یادداشت های متصل شما، یک ویرایشگر مبتنی بر بلوک (با دستور ‘/’)، قالب ها، ویجت ها و موارد دیگر پشتیبانی می کند. اگر Notion برای شما خیلی پیچیده است، به Anytype سر بزنید. تعادل کاملی بین OneNote و Notion برقرار می کند.

این یک راه حل محلی است که تمام یادداشت های شما را در رایانه ذخیره می کند. می توانید یک فضا ایجاد کنید و یادداشت ها، بوک مارک ها، وظایف و همه چیز خود را در یک مکان سازماندهی کنید. Anytype آن را اشیاء (Objects)می نامد، که واحدهای خاصی هستند که اطلاعات را حمل می کنند و ایراداتی در نمودار شما هستند. این شرکت همچنین یک گیره برای نشانه گذاری صفحات وب شما ارائه می دهد.

مانند سایر ابزارهای این لیست، Anytype نیازمند به فرآیند یادگیری است. چندین طرح پولی برای انتخاب وجود دارد و قیمت آن از 99 دلار در سال شروع می شود.

از OneNote خارج شوید

اگر هر کدام از جایگزین های OneNote را از لیست بالا انتخاب کنید، ناامید نخواهید شد. علاوه بر یادداشت‌برداری، می‌توانید پروژه‌های کوچک را مدیریت کنید، پایگاه‌های داده ایجاد کنید، یادداشت‌ها را به هم متصل کنید و کارهای بیشتری انجام دهید.

برای انتخاب کردن بهترین برنامه برای فرآیند کار خود، باید تنظیمات برگزیده، استفاده، در دسترس بودن بین پلتفرم، و قیمت را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید از جایگزین‌های سنتی OneNote استفاده کنید، برنامه‌های یادداشت‌برداری بسیار خوبی نیز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.