5 نکته جالب و خواندنی درباره موتور جستجوی گوگل

5 نکته جالب و خواندنی درباره موتور جستجوی گوگل

پرطرفدارترین موتور جستجوی جهان 25 سالگی خود را اخیرا جشن گرفته است. گوگل این روزها انتخاب اکثر کسانی است که در دنیای اینترنت به دنبال موضوعات و سوژه های مختلف هستند.

به گزارش تکناک، در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا 5 حقیقت جالب و خواندنی از موتور جستجوی گوگل را به شما بگوییم.

۸.۵ میلیارد جستجوی روزانه

مردم جهان در هر ثانیه ۹۹ هزار و در هر روز ۸.۵ میلیارد جستجو در گوگل انجام می‌دهند. موتور جستجوی گوگل اکنون غول بلامنازع دنیای اینترنت به شمار می‌رود و به تنهایی ۹۲ درصد بازار جستجوهای اینترنتی را در دست دارد.

خلق نام گوگل با یک اشتباه املایی

*نام غول دنیای جستجو از یک اصطلاح ریاضی به نام «گوگول» مشتق شده که به عدد ۱ با صد صفر در جلوی آن اشاره دارد. با این حال طبق آنچه گفته می‌شود مسئول ثبت شرکت به دلیل خستگی، در نوشتن این نام مرتکب یک اشتباه املایی شد و در نتیجه گوگول به نام گوگل ثبت شد.

گردش مالی چند صد میلیارد دلاری

در سال ۲۰۲۲، آلفابت (شرکت مادر گوگل) گردش مالی حدود ۲۸۲.۸ میلیارد دلاری را به نام خود ثبت کرد. این مبلغ در مقایسه با ۲۹.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۰ و ۱۸۲.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ رشدی قابل توجه را نشان می‌دهد.

میزبانی از 80 زبان دنیا

موتور جستجوی گوگل که در سراسر جهان استفاده می‌شود، صفحه اصلی خود را به بیش از ۸۰ زبان ترجمه کرده است و سرویس ترجمه گوگل نیز با همین زبان‌ها در دسترس است.آخرین زبان‌های اضافه شده این موتور جستجو سومالیایی، مغولی، نپالی، پنجابی و مائوری را شامل می‌شوند.

سهم 71 درصدی از سیستم عامل موبایل

گوگل در سال ۲۰۰۷ سیستم عامل موبایل اندروید را به مبلغ ۵۰ میلیون دلار خرید. امروزه اندروید سیستم عامل بیش از ۳ میلیارد دستگاه الکترونیکی در سراسر جهان است و در آخرین بررسی این سیستم عامل بیش از 71 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.