6 نکته کلیدی برای انتخاب لنز چشمی

با توجه به رایج بودن لنز چشمی، مهم است که بدانید چگونه باید آنها را انتخاب کنید، زیرا همه آنها یکسان نیستند.

به گزارش تکناک، انواع مختلف لنز چشمی، رنگ های مختلف و حتی کاربردهای متفاوت وجود دارد. ما در این مقاله 6 نکته کلیدی برای انتخاب لنز چشم مناسب را به شما می گوییم.

با چشم پزشک خود مشورت کنید

اگر مشکوک هستید که ممکن است به نوعی کمک برای بینایی خود نیاز داشته باشید، اولین قدم شما باید مراجعه به اپتومتریست خود باشد. پزشک شما می تواند آزمایشی انجام دهد تا دقیقاً لنز چشمی را که شما نیاز دارید را اندازه گیری کند و به شما کمک کند تصمیم بگیرید چه نوع لنز چشمی برای شما، بینایی و سبک زندگی شما مناسب است. استفاده از لنز برای همه مناسب نیستند، و اگر لازم باشد از آنها استفاده کنید، چشم پزشک تشخیص می دهد.

انواع مختلف لنز چشمی را در نظر بگیرید

همه لنزها یکسان ساخته نمی شوند. تعداد انگشت شماری از سبک های مختلف لنز برای انتخاب وجود دارد که برای نیازها و اهداف متفاوت هستند.

 • لنزهای نرم: این لنزها انعطاف پذیر و اغلب یکبار مصرف هستند. آنها برای افرادی که چشم هایشان خشک است عالی هستند زیرا به آب رسانی کره چشم کمک می کنند. البته این لنزها شکننده هستند و می توانند به راحتی پاره شوند که این موضوع باعث تحریک چشمان شما می شود.
 • لنزهای یکبار مصرف: دقیقاً همانطور که به نظر می رسد، لنزهای یکبار مصرف طوری طراحی شده اند که برای مدت زمان کوتاهی، اغلب فقط برای یک روز یا شاید یک هفته، استفاده شوند.
 • لنزهای قابل نفوذ گاز: این لنزها سفت تر از لنزهای نرم هستند و دوام بیشتری دارند. از آنجایی که این لنزها کمی ضخیم‌تر هستند، برای افرادی که آستیگماتیسم دارند، گزینه بهتری هستند، زیرا فضای بیشتری برای بهبود دید دارند.
 • لنزهای دو کانونی: همانطور که می توانید عینک دو کانونی داشته باشید، می توانید لنزهای دو کانونی را نیز تهیه کنید. این لنزها برای افرادی طراحی شده اند که هم نزدیک و هم دور بین هستند.
 • لنزهای طولانی مدت: برخلاف لنزهای یکبار مصرف، لنزهای طولانی مدت به منظور داشتن دوام و ماندگاری طراحی شده اند. با این حال، بزرگترین تفاوت آنها این است که می توانید با این لنز ها آنها نیز بخوابید (که معمولاً بهتر است این کار را انجام ندهید). عموما افراد لنزها را در شب از چشم خود بیرون می آورند، اما لنزهای طولانی مدت را می توان در 24 ساعت شبانه روز، معمولاً تا یک هفته، بدون هیچگونه مشکلی داخل چشم نگه داشت.

نسخه مناسب خود را دریافت کنید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که بینایی خود را توسط یک متخصص بررسی کنید. قبل از خرید لنز، برای معاینه چشم به چشم پزشک بروید تا بدانید چه نسخه ای نیاز دارید. اگرچه می‌توانید از اینترنت هم لنز سفارش دهید، اما تا زمانی که با چشم‌پزشک خود مشورت نکرده‌اید، نباید این کار را انجام دهید تا متوجه شوید نسخه‌ی شما چیست و دقیقاً چه لنزهایی برای شما مفید است. مراجعه به پزشک شامل معاینه کره چشم شما برای درک انحنای قرنیه و اندازه مردمک شما نیز هست.

ممکن است وسوسه شوید که لنز را بدون مراجعه به چشم پزشک تهیه کنید، فقط بدانید که چشمان شما بسیار ظریف هستند و قرار دادن لنزهای نامناسب می‌تواند باعث آسیب ماندگار به چشم شود.

پوشش بیمه ای خود را بررسی کنید

برای بسیاری از افراد، پوشش بیمه عامل بزرگی در مراقبت از چشم خواهد بود. پوشش بیمه خود را بررسی کنید تا ببینید در مورد معاینات چشمی و لنز چشمی چه مواردی را می توانید تحت پوشش قرار دهید. اگر بیمه درمانی شما مراقبت از چشم را پوشش می دهد، بهتر است معاینه چشم خود را به صورت سالانه انجام دهید. بسیاری از افرادی که لنز دارند، یک جفت عینک برای مواقع ضروری نیز دارند، بنابراین این هزینه دیگری است که باید در نظر گرفته شود.

نکته ای برای یافتن لنزهای مقرون به صرفه و با کیفیت

حتی اگر بیمه درمانی ندارید، مهم است که قبل از گرفتن لنز چشمی از یک چشم پزشک نسخه بگیرید. هنگامی که نسخه را در دست دارید، می توانید برای خرید مقرون به صرفه تر از فروشندگان لنز خرید کنید تا خود چشم پزشک.

چشمان شما ظریف هستند، بنابراین مهم است که هر کاری می توانید انجام دهید تا آنها را تمیز و سالم نگه دارید. مراقب لنزهای خود خود باشید. حتی اگر از لنزهای یکبار مصرف روزانه استفاده می کنید، اگر نیاز دارید آنها را بشویید یا در هر زمانی از روز آنها را از چشم خود بیرون بیاورید، باید محلول لنز را در دسترس داشته باشید.

سه نوع محلول لنز چشمی در بازار وجود دارد و شما باید با توجه به نوع لنز و نیاز خود یکی از آنها را تهیه کنید:

 • مایع چند منظوره: این رایج ترین مایع است و برای اکثر لنزها قابل استفاده است. این مایع برای همه لنزهای نرم، مناسب است.
 • محلول مبتنی بر پراکسید هیدروژن: برای هر کسی که به محلول چند منظوره حساسیت دارد، محلول مبتنی بر پراکسید هیدروژن بهترین گزینه است.
 • محلول نفوذپذیر گاز صلب: این محلول فقط برای لنزهای نفوذپذیر گاز سخت است. از آنجایی که این لنزها متفاوت از لنزهای نرم ساخته شده اند، باید به گونه ای متفاوت از آنها مراقبت شود.

نکاتی برای تمیز کردن، نگهداری و استفاده از لنز چشمی

 • همیشه از تمیز بودن دستان خود مطمئن شوید.
 • پس از بیرون آوردن لنز چشمی، آن را قبل از اینکه در جای لنز قرار دهید، در دست خود با محلول لنز تمیز کنید .
 • لنزها یا جای آن ها را با آب لوله کشی تمیز نکنید و فقط از محلول استفاده کنید.
 • جای لنز خود را هر سه ماه یکبار تعویض کنید.
 • محلول لنز را به هیچ عنوان به ظرف دیگری نریزید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.