7 فایده شگفت آور گیاه خار مریم

خار مریم یک گیاه باستانی با گلی به رنگ ارغوانی مایل به صورتی است که در طول تاریخ به عنوان دارو استفاده می شده است.

به گزارش تکناک، این گیاه یک مکمل محبوب برای سلامت کبد است و سطوح بالای آنتی اکسیدان ها،از جمله فلاونوئید سیلیمارین مسئول بسیاری از فواید خار مریم (Silybum marianum : species of plant of genus Silybum in family Asteraceae) در پیشگیری از انواع بیماری ها است.

می توانید شیره گیاه خار مریم را به صورت کپسول یا عصاره گیاهی مصرف کنید، البته می توانید چای خار مریم را نیز دم کنید.در ادامه پنج فایده سلامتی گیاه خار مریم که توسط تحقیقات ثابت شده را با هم مرور می کنیم.

1از سلامت کبد پشتیبانی می کند

کبد به عنوان سم زدای خون،به طور مداوم در حال پردازش سموم است.اگر کبد توسط آنتی اکسیدان ها محافظت نشود،این سموم می توانند به کبد آسیب بزنند.آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد را که مولکول های آسیب زای سموم هستند خنثی می کنند.برخی از آنتی اکسیدان ها، مانند گلوتاتیون، به طور طبیعی توسط کبد شما تولید می شوند،اما این تولید با افزایش سن کاهش می یابد.علاوه بر تامین آنتی اکسیدان، خار مریم همچنین تولید گلوتاتیون در کبد را افزایش می دهد.

قوی ترین ماده فعال در خار مریم سیلیمارین است که آنتی اکسیدانی است که نشان داده شده است از سلول های کبد در برابر جهش و آسیب محافظت می کند.این ماده با جلوگیری از اتصال سموم به گیرنده های غشای سلولی کبد،سموم را محاصره می کند.این یافته‌ها نشان می‌دهد که خار مریم می‌تواند یک عامل مفید برای کمک به پیشگیری از سیروز کبدی، بیماری‌های کبدی و بالقوه سرطان کبد باشد.

2 -محافظت از مغز در پیری

تجمع پلاک آمیلوئید در مغز علت اصلی پیشرفت زوال عقل و بیماری آلزایمر است.با بالا رفتن سن مغز، مکانیسم‌های سم‌زدایی طبیعی نمی‌توانند تمام پلاک‌های آمیلوئیدی را در طول خواب از بین ببرند.گیاه خار مریم ممکن است بتواند با کاهش پلاک آمیلوئید در مغز کمکی به جلوگیری از بیماری های مرتبط با زوال عقل کند،که این موضوع در مطالعات روی نمونه های حیوانی نشان داده شده است.

عصاره سنتی خار مریم از دانه ها تهیه می شود.

در حالی که هیچ مطالعه انسانی در مورد اثرات خار مریم روی افراد مبتلا به بیماری های عصبی وجود ندارد، اما خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی خار مریم می تواند به کاهش اثرات پیری بر روی مغز کمک کند.

3- از میزان مناسب قند خون پشتیبانی می کند

ماده فعال موجود در خار مریم به نام سیلیمارین می تواند به کنترل میزان قند خون کمک کند.یک تحقیق منتشر شده در مجله تحقیقات دیابت، پنج آزمایش بالینی را شامل 270 بیمار بررسی کرد. نتیجه گیری شد که سیلیمارین به طور قابل توجهی سطح قند خون را کاهش می دهد و به طور بالقوه می تواند به دیابتی ها و افراد مشکوک به دیابت در کنترل قند خون کمک کند.نوشیدن چای خار مریم همراه با وعده غذایی ممکن است به جلوگیری از افزایش قند خون کمک کند و مصرف منظم این چای می تواند خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

4-کمک به درمان سرطان

سیلیمارین موجود در خار مریم ممکن است به جلوگیری از پیشرفت سرطان کمک کند.سیلیمارین با حمایت از پاسخ ایمنی طبیعی بدن در برابر سلول های سرطانی و با مهار مستقیم رشد تومور عمل می کند.در مطالعات نشان داده شده است که سیلیمارین در برابر سرطان سینه، پروستات، مثانه، پوست، روده بزرگ، کلیه و ریه محافظت می کند.درست است که آزمایش‌های انسانی هنوز انجام نشده است، اما آنتی‌اکسیدان‌هایی مانند سیلیمارین که در خار مریم یافت می‌شود، در تحقیقاتی که در خارج از بدن انجام شده است، امیدوارکننده هستند.

5- افزایش شیر مادر در هنگام شیردهی

سیلیمارین موجود در خار مریم یک شیراور قوی است، به این معنی که تولید و جریان شیر مادر را در مادران شیرده افزایش می دهد.در یک مطالعه 2 ماهه، مادرانی که روزانه 420 میلی گرم سیلیمارین مصرف می کردند، تولید شیر خود را در مقایسه با مادرانی که از دارو برای همین کار استفاده می کردند، 86 درصد افزایش دادند. این مطالعه همچنین تایید کرد که مکمل سیلیمارین بر کیفیت عرضه شیر تأثیری ندارد، به این معنی که برای مادران شیردهی که با کمبود شیر دست و پنجه نرم می‌کنند، یک درمان عالی است.

6- آکنه را بهبود می بخشد

درمان‌های آکنه معمولاً محصولات موضعی هستند که روی پوست صورت اعمال می‌شوند. جالب توجه است که مکمل های خوراکی گیاه خار مریم با بهبود علائم آکنه مرتبط است.در یک مطالعه بر روی 56 بیمار، تنها 8 هفته استفاده از خار مریم تعداد ضایعات آکنه را تا 53 درصد کاهش داد. محققان این نتایج را به خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی خار مریم نسبت دادند.

7- از سلامت استخوان در زنان یائسه حمایت می کند

مصرف مداوم شیره خار مریم می تواند به زنان یائسه کمک کند تا از پوکی استخوان که منجر به نازک شدن تراکم استخوان که استخوان ها را در معرض خطر شکستگی و شکستگی قرار می دهد، جلوگیری کنند. زنان یائسه در بالاترین  معرض خطر پوکی استخوان هستند زیرا از دست دادن استروژن باعث کاهش تراکم استخوان میشود.

سیلیمارین موجود در خار مریم آن را به یک فیتواستروژن تبدیل می کند، به این معنی که روی گیرنده های استروژن عمل می کند و در صورت کمبود سطح استروژن، اثراتی شبیه به استروژن دارد.در یک نمونه آزمایشگاهی موش که از پوکی استخوان ناشی از کمبود استروژن رنج می برد، تجویز خوراکی خار مریم باعث کاهش تحلیل استخوان شد.

تاثیر خار مریم بر کبد و فراتر از آن

در حالی که خار مریم بیشتر به دلیل فواید آن برای سلامت کبد شناخته شده است، اما همچنین یک درمان طبیعی است که می تواند به آکنه، کمبود شیر مادر، قند خون بالا و حتی کاهش عملکرد مغز مرتبط با افزایش سن کمک کند.خار مریم همچنین به پیشگیری از سرطان، پوکی استخوان در زنان و بیماری های کبدی کمک می کند. برخی از مکمل های خار مریم در سیلیمارین غلیظ شده اند،در حالی که کپسول های دیگر حاوی پودر کاملا آسیاب شده این گیاه هستند.مانند هر گیاه دیگری، مهم است که دوز توصیه شده روزانه که روی برچسب محصول نوشته شده است،را مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.