تراشه‌ هوش مصنوعی ACCEL قدرتمندتر از تراشه‌ A100 انویدیا است

در ادعایی جالب، چین گفته است که ACCEL، تراشه‌ی هوش مصنوعی‌اش، حتی از تراشه‌های انویدیا قدرتمند است؛ زیرا سرعت و بهره‌وری انرژی بیشتری از A100 انویدیا دارد.

به‌گزارش تک‌ناک، دانشمندان دانشگاه تسینگ‌هوا در بیجینگ تراشه‌ی کامپیوتری جدیدی به نام ACCEL توسعه داده‌اند که بهره‌وری بیشتری از تراشه‌ی A100 انویدیا‌، یکی از تراشه‌های هوش مصنوعی (artificial intelligence : field of computer science and engineering practices for intelligence demonstrated by machines and intelligent agents) پرکاربرد در دنیای امروزی دارد.

ACCEL تراشه‌ای کاملاً آنالوگ است که محاسبات نوری و پردازش الکترونیکی را ترکیب می‌کند. پژوهشگران محاسبه کرده‌اند که این تراشه استفاده از یک وات برق، در هر ثانیه می‌تواند 74.8کوادریلیون عملیات را انجام دهد.

به‌ادعای پژوهشگران، این فناوری کاربردهای گسترده‌ای دارد؛ از‌جمله در دستگاه‌های پوشیدنی و خودروهای خودران و بازرسی‌های صنعتی که پردازش تصویر سریع و بهره‌وری انرژی در آن‌ها مهم است.

جهشی بزرگ از‌نظر کارایی در ACCEL

interestingengineering می‌نویسد که پردازش نوری فناوری‌ای است که امکان پردازش سریع و کم‌انرژی اطلاعات تصویری را فراهم می‌کند. با‌این‌حال، به‌دلیل ویژگی‌های نوری پیچیده و تبدیل پر‌مصرف انرژی داده‌ها و حساسیت به خطا، مشکلاتی در ایجاد سیستم‌هایی با استفاده از این فناوری وجود دارد. این مسئله باعث شد تا دانشمندان چینی تراشه‌ی ACCEL را توسعه دهند.

همان‌طورکه گفتیم، ACCEL بسیار سریع است و در هر ثانیه می‌تواند 4.6‌کوادریلیون عملیات را انجام دهد. این در حالی است که A100 انویدیا در هر ثانیه 0.312کوادریلیون عملیات را می‌تواند به‌ سرانجام برساند. به‌گفته‌ی دانشمندان، ACCEL از پردازنده‌های کامپیوتری سنتی بسیار سریع‌تر و بهره‌وری انرژی بیشتری دارد.

برخلاف تراشه‌های نیمه‌هادی، تراشه‌های نوری با استفاده از نور ویژگی‌ها را از داده‌های تصویری استخراج و سپس مستقیماً از آن نور برای محاسبات در تراشه‌ای یکپارچه استفاده می‌کنند. این باعث حذف نیاز به تبدیل‌کننده‌های آنالوگ‌دیجیتال پرمصرف‌ انرژی و کاهش زمان پردازش هر فریم داده به 72 نانوثانیه می‌شود.

این تیم آزمایش‌های عملی نیز انجام داده است که در آن ACCEL دقت زیادی در وظایفی مانند تشخیص تصاویر و ویدئوها نشان داد. از‌نظر عملی، ACCEL با تفاوت چشمگیری عملکرد بهتری از گرافیک‌های سنتی دارد.

تراشه‌های آنالوگ کمترین انعطاف‌پذیری را درمقایسه‌با تراشه‌های کامپیوتری عمومی دارند. اگرچه ACCEL تراشه‌ای آنالوگ است و برای حل انواع خاصی از مشکلات طراحی شده، مجموعه‌ای گسترده از وظایف مختلف را مانند تراشه‌های کامپیوتری چندمنظوره در تلفن‌های همراه‌ یا کامپیوترها نمی‌تواند انجام دهد.

دای چیونگهای، یکی از رهبران تیم پژوهشی گفت:

توسعه معماری محاسباتی جدید برای عصر هوش مصنوعی، دستاوردی مهم است. با این‌حال، مسئله‌ی مهم‌تر این است که این معماری جدید را در برنامه‌های عملیاتی به‌کار ببریم و نیازهای مهم ملی و عمومی را حل کنیم.

مسابقه‌ی تسلیحاتی هوش مصنوعی آمریکا و چین

ساخت تراشه‌ی ACCEL پیشرفت بسیار مهمی برای چین محسوب می‌شود؛ زیرا دولت بایدن محدودیت‌های سخت‌تری را برای دسترسی چین به فناوری تراشه‌های هوش مصنوعی پیشرفته‌ی آمریکا اعمال کرده است.

دراین‌میان، بزرگ‌ترین ضربه به انویدیا وارد شد که به‌دلیل رعایت محدودیت‌های دولت آمریکا، باید سفارش‌‌ فروش تراشه‌هایی به‌ارزش 5‌میلیارد دلار خود را به چین لغو کند. این محدودیت‌ها ممکن است بر تراشه‌های عرضه‌شده‌ی ای‌ام‌دی و اینتل نیز تأثیرگذار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.