AMD پردازنده‌ Athlon3000G را با بسته‌بندی جدید عرضه کرد

Athlon3000G

AMD در سال ۲۰۲۳ همچنان پردازنده‌های Zen را با فناوری ۱۴نانومتری می‌فروشد. پردازنده‌ی Athlon3000G چهره‌ای قدیمی در بسته‌بندی جدید است.

به‌گزارش تک‌ناک، شما هرگز چیزی شبیه Athlon3000G را در بین بهترین پردازنده‌های بازی نخواهید یافت. این یعنی این چیپ از روی صفحه‌ی روزگار محو شده است؛ بلکه Athlon3000G همچنان با قدرت در بازار حضور دارد و حتی با بسته‌بندی جدید خود جلوه‌نمایی می‌کند.

تامزهاردور می‌نویسد که Athlon3000G که با فرایند 14نانومتری ساخته شده است، به دوران Zen از AMD برمی‌گردد. مصرف برق این پردازنده 35 وات است و دو هسته و چهار رشته‌ دارد و با سرعت پایه‌ی 3.5 گیگاهرتز کار می‌کند.

به‌عنوان پردازنده‌ای ارزان‌قیمت، Athlon3000G توجه زیادی را به خود جلب نمی‌کند. بااین‌حال، دو نوع متفاوت از آن در بازار وجود دارد که شماره‌های محصول متفاوتی دارند.

AMD (American multinational semiconductor company) نسخه‌ی YD3000C6FHBOX را که از شاخه‌ی (Die) ارزان‌تر Raven Ridge به نام Dali استفاده می‌کند، در وب‌سایت خود فهرست کرده است. در همین حال، نسخه‌ی YD3000C6FBBOX بر‌اساس Raven Ridge اصلی است.

هر دو نسخه از Athlon3000G همان مشخصات را به‌اشتراک می‌گذارند، بنابراین، عملکرد آن‌ها باید در هر دو پردازنده یکسان باشد. با‌این‌حال، تفاوت اصلی این است که تنها نسخه‌ی دالی (YD3000C6FHBOX) در ویندوز 11 پشتیبانی می‌شود.

این امر باعث ایجاد ابهام زیادی در میان دارندگان Athlon3000G شده است؛ زیرا برخی از آن‌ها در زمان ارتقا می‌توانند الزامات را برآورده کنند و برخی دیگر نمی‌توانند. یکی از کاربران X به نام Hoang Anh Phu کشف کرد که AMD بسته‌بندی Athlon3000G را به‌روزرسانی کرده است.

Athlon3000G با بسته‌بندی بازنگری‌شده یک OPN جدید دارد که مطابق با YD3000C6FHSBX است. AMD هنوز OPN قبلی (YD3000C6FHBOX) را در وب‌سایت خود استفاده می‌کند. با‌این‌حال، بسیاری از فروشگاه‌های خارجی Athlon3000G را با بسته‌بندی جدید آن فهرست می‌کنند.

AMD طرح سفید را در بسته‌بندی جدید حفظ، اما کاملاً آن را بازطراحی کرده است. بسته‌بندی جدید طراحی مینیمال دارد. سازنده‌ی چیپ لوگوِ Athlon و Zen را حذف و جای آن را با لوگوِ بزرگ ای‌ام‌دی جایگزین کرده است.

AMD برندینگ Athlon را به پایین منتقل کرده است تا مشتریان همچنان بتوانند ببینند که کدام پردازنده ای‌ام‌دی را می‌خرند. نکته‌ی مهم دیگر اینکه AMD دیگر گرافیک Radeon Vega را روی جعبه تبلیغ نمی‌کند.

کمی رنگ نارنجی بسته‌بندی با تم سیاه‌و‌سفید را جذاب‌تر می‌کند. همچنین، بُرشی وجود دارد که نگاهی به پردازنده می‌توانید بیندازید. ای‌ام‌دی از فضای اضافی در جعبه استفاده کرده است تا تصویری جزئی از کولر Wraith Stealth را قرار دهد.

به‌نظر می‌رسد که Athlon3000G جدید با کولر استوک بهبود‌یافته همراه است. Athlon3000G قبلی با کولر استوک معمولی عرضه می‌شد که کوچک‌تر از کولرهای Wraith بود که AMD آن‌ها را با پردازنده‌های Ryzen گران‌تر و قدرتمندتر همراه می‌کرد.

Athlon3000G روی فرایند قدیمی 14نانومتری ساخته می‌شود، بنابراین، اگرچه تولید آن ارزان نیست؛ اما برای AMD هزینه‌ی چندانی ندارد. به‌علاوه، سازنده‌ی چیپ ممکن است هنوز تعداد زیادی از پردازنده‌های Zen را در انبار داشته باشد که باید از شرّ آن‌ها خلاص شود.

ناگفته نماند که Athlon3000G بازار مبتدیان را هدف قرار می‌دهد که تاکنون تحول زیادی از سمت AMD ندیده است. در‌نتیجه، سازنده‌ی چیپ Athlon Gold 3150G و Athlon Gold 3150GE و Athlon Silver 3050GE خود را با هسته‌های کمی بهبود‌یافته‌ی Zen+ عرضه کرده است.

با‌این‌حال، این سه چیپ با نام تجاری Athlon فقط برای سازندگان تجهیزات اصلی (OEM) در‌دسترس است. اگرچه هنوز می‌توانید آن‌ها را در بازار خاکستری پیدا کنید، گارانتی مشابه را دریافت نمی‌کنید.

بدون وجود نماینده‌ای در بازار سطح پایه، به‌راحتی می‌توان فهمید که چرا AMD پس از این همه سال Athlon3000G را زنده نگه داشته است. این شاید شگفت‌آور به‌نظر برسد؛ اما Athlon3000G یکی از معدود پردازنده‌هاست که از زمان معرفی ارزشش را از دست نداده است.

Athlon3000G چهار سال پیش با قیمت 49 دلار عرضه شد و هنوز‌هم چیپ Zen 4 با همان قیمت عرضه می‌شود. قیمت بسته به موجودی متغیر است؛ زیرا فروشندگان خارجی اغلب قیمت را به حدود 65 دلار یا بیش از 100 دلار افزایش می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.