شرکت AMD سورس کد و مستندات نرم‌افزاری خود را منتشر می‌کند

شرکت AMD متن‌باز‌شدن سورس کد و مستندات نرم‌افزاری پردازنده‌های گرافیکی خود، ازجمله MES را اعلام کرد. این اقدام به توسعه‌دهندگان و محققان امکان می‌دهد تا با نحوه عملکرد این پردازنده‌ها بیشتر آشنا شوند.

به‌گزارش تک‌ناک، AMD سرانجام پس از فشارهای بسیار، به‌خصوص از طرف Tiny Corp، شرکت متعلق به جورج هوتز، بخشی از مجموعه نرم‌افزار و اسناد پردازنده‌های گرافیکی خود را به‌صورت متن‌باز منتشر کرد. این انتشار شامل متن‌باز‌کردن MES (مخفف Micro-Engine Scheduler) تیم قرمز می‌شود.

به‌نقل از تامزهاردور، ماه گذشته، Tiny Corp پیش‌بینی کرده بود که AMD این کار را انجام خواهد داد؛ اما به‌نظر می‌رسد زمان مورد‌انتظار آن‌ها بسیار کوتاه‌تر از مدت‌زمان واقعی بوده است. در‌حال‌حاضر، هنوز منتظر انتشار کامل این مستندات هستیم و این صرفاً اعلام قصد AMD برای انجام چنین کاری است.

برای کسانی که با Tiny Corp آشنا نیستند، باید بگوییم که این شرکت مسئول ساخت TinyBox است؛ سروری مبتنی‌بر هوش مصنوعی که از سخت‌افزار AMD استفاده می‌کند. در‌حالی‌که TinyBox واقعاً قدرت بالقوه محاسبات خام پردازنده‌های گرافیکی AMD را نشان می‌دهد، به‌نظر می‌رسد مشکلات عمیق‌تری باعث شده است تا Tiny Corp نسخه انویدیا را نیز بسازد؛ زیرا ادعا می‌کند که دستگاه AMD به‌درستی کار نمی‌کند.

امیدواریم که به‌روزرسانی‌های مداوم پلتفرم ROCm ای‌ام‌دی در‌کنار این خبر، بدین‌معنی باشد که TinyBox این شرکت به‌زودی به‌عنوان راه‌حل هوش مصنوعی در‌برابر انویدیا قد علم کند. به‌گفته TinyCorp، مهم‌ترین چیزی که به متن‌باز‌شدن نیاز داشت، MES بود؛ ازاین‌رو، رفع اشکال‌های حاصل از آن ممکن است برای رقابت بیشتر TinyBox AMD و به‌طور‌کلی سخت‌افزار هوش مصنوعی AMD با تیم سبز کافی باشد.

همان‌طور‌که به‌نظر می‌رسد، تقریباً همه به‌دنبال تصاحب موقعیت غالب انویدیا در حوزه سخت‌افزار هوش مصنوعی و کارهای حرفه‌ای هستند. طبق پست اصلی توییتر AMD، انتشار اسناد و کد منبع MES برای پایان ماه می برنامه‌ریزی شده است و شامل ردیاب گیت‌هاب برای همکاری آسان با جامعه خواهد بود.

در زمان نگارش این متن، TinyCorp و جورج هوتز هنوز رسماً درباره این اعلامیه AMD اظهار‌نظری نکرده‌اند؛ اما به‌تازگی روی پیش‌فروش کیت‌های TinyBox سبز و TinyBox قرمز خود تأکید و خاطرنشان کرده‌اند که باکس AMD به همان میزان محاسبات، اما با قیمت 10 هزار دلار ارزان‌تر دست می‌یابد؛ اما برای کارکرد به تخصص نیاز دارد. به‌نظر می‌رسد که AMD بالاخره برای کمک در این زمینه پیش‌قدم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.