پردازنده‌های جدید AMD از ویندوز ۱۰ پشتیبانی نمی‌کنند

پردازنده‌های جدید AMD از ویندوز ۱۰ پشتیبانی نمی‌کنند

با نزدیک‌شدن به پایان پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز 10، حالا خبر رسیده است که پردازنده‌های جدید AMD نیز از این سیستم‌عامل پشتیبانی نخواهند کرد.

به‌گزارش تک‌ناک، ماه گذشته شایعاتی مبنی‌بر قطع پشتیبانی پردازنده‌ی Strix Point ای‌ام‌دی با معماری جدید Zen 5 از ویندوز 10 به‌گوش می‌رسید. حالا که این شرکت رسماً پردازنده‌های سری Ryzen AI 9 300 را با معماری مشابه با Strix Point معرفی کرده، تأیید شده است که دیگر از ویندوز 10 پشتیبانی نمی‌شود.

با‌این‌حال، مایکروسافت به‌تازگی اعلام کرده است که آزمایش نسخه‌ی بتای ویندوز 10 را گسترش می‌دهد. با اتخاذ چنین تصمیمی این ابهام به‌وجود می‌آید که ردموندی‌ها با وجود گذشت تقریباً یک دهه از عمر این سیستم‌عامل محبوب، به ضرب‌الاجل پایان پشتیبانی از آن در سال 2025 پایبند خواهد ماند یا خیر.

اکنون تأییدیه‌ی پشتیبانی‌نکردن AMD از ویندوز 10 در صفحات محصول دو پردازنده‌ی جدید خانواده‌ی پردازنده‌های موبایل Zen 5 درج شده است. پردازنده‌های Ryzen AI 9 HX 370 و Ryzen AI 9 365 فقط از سیستم‌عامل ویندوز 11 64 بیتی و اوبونتو پشتیبانی می‌کنند.

ازآنجاکه این پردازنده‌های موبایل به‌لطف واحد پردازش عصبی (NPU) با حداکثر قدرت پردازشی 50 ترافلاپس برای هوش مصنوعی طراحی شده‌اند، منطقی است که تنها در لپ‌تاپ‌های جدید مجهز به ویندوز 11 به‌جای لپ‌تاپ‌های مقرون‌به‌صرفه و مجهز به ویندوز 10 از شرکت ثالث عرضه شوند.

نمی‌توانیم AMD را برای این تصمیم سرزنش کنیم؛ زیرا با‌توجه‌به پایان پشتیبانی رسمی ویندوز 10 در سال 2025 و تمرکز این پردازنده‌ها روی هوش مصنوعی و ارتباط آن با قابلیت Windows Copilot ازطریق ویندوز 11، این تصمیم منطقی به‌نظر می‌رسد.

در همین حال، AMD چهار پردازنده‌ی Zen 5 را نیز برای کاربران دسکتاپ با سری Ryzen 9000 معرفی کرده است که این پردازنده‌ها از ویندوز 10 پشتیبانی می‌کنند. این موضوع احتمالاً برای بسیاری از افراد از پشتیبانی لپ‌تاپ اهمیت بیشتری دارد؛ اما همچنین می‌تواند بدین‌معنی باشد که APUهای آینده‌ی AMD از ویندوز 10 پشتیبانی نخواهند کرد. بنابراین، گروهی از کاربران که احتمالاً همچنان از ویندوز 10 استفاده می‌کنند، کاملاً از دور خارج خواهند شد.

مایکروسافت اعلام کرده است که کاربران می‌توانند برای تمدید پشتیبانی از ویندوز 10 به‌مدت سه سال دیگر، هزینه به‌روزرسانی‌های امنیتی را پرداخت کنند. بااین‌حال، با‌توجه‌به اینکه 70 درصد از کاربران ویندوز همچنان از ویندوز 10 استفاده می‌کنند، مشخص نیست که مایکروسافت بتواند به آن تاریخ پایبند بماند یا نه.

طبق برآوردها، پایان به‌روزرسانی‌های امنیتی رایگان برای ویندوز 10 می‌تواند به دور‌ریخته‌شدن حدود 240 میلیون دستگاه منجر شود. به‌نظر می‌رسد مایکروسافت در‌صورت امکان، از وقوع چنین وضعیتی اجتناب خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram