تبدیل نقاشی‌ به انیمیشن با کمک هوش مصنوعی

متا از پروژه مبتنی بر هوش مصنوعی به نام Animated Drawings که کاربران امکان می دهد که doodle های خود را به انیمیشن تبدیل کند رو نمایی کرد.

متا از پروژه جالب و سرگرم کننده دیگری مبتنی بر هوش مصنوعی به نام Animated Drawings که  به کاربران امکان می دهد که doodle های خود را به انیمیشن تبدیل کند رو نمایی کرد.

به گزارش تکناک، Doodle به طور عمومی به طراحی های ساده و بی‌دقت که معمولاً به صورت خودکار و بدون تمرکز زیاد در حالی که فرد درگیر یک فعالیت دیگر است (مانند تلفن کردن یا جلسه‌برگزاری) انجام می‌شود، گفته می‌شود.

این نقاشی‌های سریع و بی‌قاعده می‌توانند شکل‌های هندسی، خطوط، نقوش یا حتی تصاویر مبهم باشند. دودل‌ها معمولاً بر روی کاغذ و با استفاده از وسایل نوشت‌افزار مانند مداد یا خودکار ایجاد می‌شوند.

به نظر می رسد که متا به طور قابل توجهی در مواجهه با رقابت فزاینده، در حال ارتقاء  فناوری هوش مصنوعی (AI) خود است.

پروژه مبتنی بر هوش مصنوعی Animated Drawings  به صورت منبع باز و بر اساس مجموعه داده ای از حداکثر 180000 طراحی آماتور مشروح شده است. این شرکت این مجموعه داده و کد انیمیشن را در دسترس محققان و سازندگان هوش مصنوعی قرار داده است تا بتوانند بیشتر از آن استفاده کنند. وبلاگ متا همچنین تاکید می کند که این “اولین مجموعه داده مشروح” است که از آثار هنری متعدد و متنوعی ساخته شده است.

در وبلاگ متا آمده است: با استفاده از این مجموعه داده و کد انیمیشن، ما بر این باوریم که حوزه طراحی‌های آماتوری می‌تواند الهام بخش نسل جدیدی از سازندگان با امکانات بیانی و در دسترس باشد. امیدواریم که آن‌ها برای پژوهشگران دیگری که به دنبال بررسی کاربردهای بالقوه برای کار خود هستند، دارای ارزش باشند.

فرآیند تبدیل نقاشی ها به انیمیشن

پس از بارگذاری طراحی، مجموعه‌ای از زیر وظایف برای تبدیل طرح به انیمیشن انجام می‌شود. تشخیص شکل انسانی، تقسیم‌بندی و تخمین وضعیت برخی از زیر وظایفی هستند که توسط پروژه مبتنی بر هوش مصنوعی Animated Drawings  می‌شوند. این ویژگی‌ها کمک می‌کنند تا عناصر ناخواسته مانند سایه‌ها، چین و خم کاغذ و درخشش نور که در طرح‌ها متداول هستند، شناسایی و حذف شوند.

این وظایف فرعی به بینایی رایانه اجازه می دهد تا نسخه دیجیتالی یک doodle یا نقاشی را ثبت کند. پس از آن، سیستم از تکنیک های گرافیک دیجیتال برای تبدیل تصویر طراحی به یک نسخه متحرک استفاده می کند. این سیستم «بر روی عکس‌های اشیاء دنیای واقعی» از جمله نقاشی‌های کودکان آموزش دیده است.

این زیر وظایف در پروژه مبتنی بر هوش مصنوعی Animated Drawings  به ثبت نسخه دیجیتالی از یک doodle یا طراحی توسط بینایی رایانه (Computer Vision) کمک می‌کنند. در ادامه، سیستم از تکنیک‌های گرافیک دیجیتالی استفاده می‌کند تا تصویر طراحی را به نسخه‌ی انیمیشنی تبدیل کند. سیستم بر روی “عکس‌هایی از اشیاء واقعی”، از جمله طراحی‌های کودکان، آموزش دیده است.

تیم تحقیقاتی بنیادی هوش مصنوعی (FAIR) متا برای اولین بار نسخه ی دموی Animated Drawings  را در اواخر سال 2021 معرفی کرد. این نسخه ی دمو از مردم دعوت می کرد تا با طراحی های آماتور خود مشارکت کنند تا با کسب اجازه از آنها مجموعه داده ای بزرگ برای اطمینان از حفظ حریم خصوصی ایجاد کنند.

نسخه نمایشی مبتنی بر مرورگر به افراد اجازه می داد تصاویر را آپلود کنند، چند حاشیه نویسی را تأیید یا اصلاح کنند و انیمیشن کوتاهی از طراحی خود را دریافت کنند.

تقریباً 6.7 میلیون تصویر در این پلتفرم دمو آپلود شد و 3.2 میلیون نفر از نقاط مختلف جهان از این سیستم استفاده کردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.