فعال‌شدن قابلیت Adaptive HDR اپل با iOS 18

فعال‌شدن قابلیت Adaptive HDR اپل با iOS 18

اپل در سیستم‌عامل iOS 18 قابلیت Adaptive HDR را گنجانده است. گوشی‌های سری آیفون‌ ۱۵ اولین دستگاه‌هایی خواهند بود که از این قابلیت بهره‌مند خواهند شد.

به‌گزارش تک‌ناک، با اینکه از رویداد WWDC 2024 که ابتدای این هفته برگزار شد، تنها پنج روز گذشته است، اخبار مرتبط با WWDC همچنان منتشر می‌شوند. اکنون زمان آن رسیده است تا درباره‌ی جدیدترین نوآوری اپل، یعنی استاندارد Adaptive HDR صحبت کنیم.

استاندارد Adaptive HDR با سیستم‌های SDR و رمزگشاها و اپلیکیشن‌های موجود کاملاً سازگار است و به یکپارچه‌سازی بدون مشکل آن‌ها کمک می‌کند. همچنین، امکان ذخیره‌سازی هم‌زمان داده‌های SDR و HDR در فایل واحد را فراهم می‌آورد و به‌شکل پویا با نمایشگرهای مختلف تطبیق پیدا می‌کند.

به‌نقل از فون‌آرنا، SDR (محدوده‌ی داینامیکی استاندارد) و HDR (محدوده‌ی داینامیکی بالا) دو تکنولوژی متفاوت برای نمایش تصاویر و ویدئوها هستند. بیشتر افراد به دیدن محتوای SDR روی تلویزیون و گوشی و کامپیوتر خود عادت کرده‌اند. SDR محدوده‌ی محدودی از روشنایی و رنگ را ارائه می‌دهد؛ یعنی تیره‌ترین قسمت‌های تصویر ممکن است بیش‌از‌حد تیره و روشن‌ترین بخش‌ها فاقد جزئیات باشند.

درمقابل، HDR این محدوده را به‌طور چشمگیری گسترش می‌دهد. HDR می‌تواند رنگ‌های سفید بسیار روشن‌تر و رنگ‌های سیاه بسیار تیره‌تر را نمایش دهد و درنتیجه، تصاویر را به واقعیت نزدیک‌تر و با جزئیات بیشتر نشان دهد. این مفهوم را می‌توان مشابه ارتقا از ست رنگ‌آمیزی ابتدایی به ست لوکس با گاموت گسترده‌تری از سایه‌ها و رنگ‌های درخشان‌تر در نظر گرفت.

در اصطلاح ساده‌تر، HDR باعث می‌شود تا تمام عناصر موجود روی صفحه‌نمایش در‌مقایسه‌با SDR، زنده‌تر و واقعی‌تر به‌نظر برسند. این فناوری می‌تواند جزئیات بیشتری را در نواحی روشن و تاریک صحنه نمایان کند و در‌نتیجه، تجربه‌ای نزدیک‌تر به آنچه چشم انسان به‌طور طبیعی در دنیای واقعی مشاهده می‌کند، برای کاربر به‌ارمغان آورد.

HDR برای نمونه از محدوده‌ی داینامیکی بیشتری درحدود 17 استاپ بهره می‌برد که به محدوده‌ی داینامیکی 20 استاپی چشم انسان نزدیک‌تر است. این در حالی‌ است که SDR معمولاً محدوده‌ی داینامیکی‌ در‌حدود 6 استاپ دارد.

محدوده‌ی داینامیکی به گستره‌ی سطوح روشنایی‌ای اشاره می‌کند که نمایشگر یا دوربین می‌تواند آن‌ها را ثبت یا نمایش دهد. تصور کنید در یک روز آفتابی در فضای باز عکاسی می‌کنید. اختلاف بین روشن‌ترین بخش صحنه (مانند آسمان) و تیره‌ترین قسمت‌ها (مانند سایه‌ها) همان محدوده‌ی داینامیکی است.

اپل ویدیوئی ۳۴ دقیقه‌ای درباره‌ی Adaptive HDR برای توسعه‌دهندگان منتشر کرده است. ویژگی‌های اصلی این تکنولوژی جدید عبارت‌اند از:

  • سازگاری با سیستم‌های قدیمی: تکنولوژی جدید Adaptive HDR به‌طور یکپارچه با سیستم‌های SDR موجود ادغام می‌شود و اطمینان می‌دهد که کاربران با هیچ مشکلی مواجه نمی‌شوند.
  • ذخیره‌سازی در فایل واحد: Adaptive HDR هر دو مجموعه داده‌های SDR و HDR را در فایلی واحد ذخیره و مدیریت و اشتراک محتوا را ساده می‌کند.
  • تطبیق‌پذیری پویا: این تکنولوژی برای اطمینان از نمایش صحیح محتوا روی دستگاه‌های مختلف، بین SDR و HDR به‌طور پویا تطبیق پیدا می‌کند.

سری آیفون ۱۵ اولین سری از آیفون‌هایی خواهد بود که با به‌روزرسانی سیستم‌عامل به iOS ۱۸ در چند ماه آینده، از قابلیت Adaptive HDR پشتیبانی خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram