امکان همکاری اپل و متا در زمینۀ هوش مصنوعی

امکان همکاری اپل و متا در زمینۀ هوش مصنوعی

دو شرکت اپل و متا در حال مذاکره برای همکاری در زمینۀ هوش مصنوعی هستند. در صورت نهایی شدن این توافق، مدل‌های زبانی بزرگ متا مانند Chatbot ممکن است در آیفون‌ها و سایر محصولات اپل ادغام شوند.

به گزارش تک‌ناک، وال استریت ژورنال از منابعی مطلع شده است که اپل و متا در حال مذاکره برای استفاده از هوش مصنوعی متا (به احتمال زیاد منظور مدل‌های زبانی بزرگ آنها) در آیفون بوده‌اند. این منابع همچنین ادعا می‌کنند که شرکت‌های Anthropic (سازندۀ مدل زبانی بزرگ Claude 3.5) و Perplexity نیز با اپل در حال مذاکره هستند. پیش از این نیز گزارش‌هایی مبنی بر مذاکرۀ گوگل با اپل برای استفاده از مدل زبانی بزرگ Gemini منتشر شده بود.

 تاکنون اپل از مدل زبانی بزرگ ChatGPT متعلق به OpenAI در محصولات خود استفاده می‌کرد. کریگ فدریگی، مدیر ارشد مهندسی نرم‌افزار اپل، در مراسم WWDC این شرکت گفته بود:

«ما می‌خواستیم با بهترین (مدل) شروع کنیم. ChatGPT امروز بهترین انتخاب برای کاربران ماست.»

به نقل از نئووین، هنوز مشخص نیست که این مدل‌های مختلف هوش مصنوعی چگونه در نهایت با سیستم عامل اپل ادغام خواهند شد، امّا به احتمال زیاد اپل بر اساس اینکه کدام مدل برای یک کاربری خاص مناسب‌تر است، میان آنها جابه‌جا شود. بر اساس این گزارش، اپل و شرکت‌های هوش مصنوعی قرار نیست در این همکاری به یکدیگر پولی پرداخت کنند، بلکه شرکت‌های هوش مصنوعی می‌توانند اشتراک‌های پریمیوم برای محصولات خود را از طریق قابلیت «هوش مصنوعی اپل» (Apple Intelligence) ارائه دهند و اپل نیز بخشی از درآمد را دریافت خواهد کرد.

با قرارگیری محصولات هوش مصنوعی آنها بر روی دستگاه‌های اپل، این شرکت‌های هوش مصنوعی می‌توانند به دلیل تعداد زیاد کاربران آیفون، استفاده از خدمات خود را به طور چشمگیری افزایش دهند. بر اساس گفته‌های جن مونستر، تحلیلگر اپل از Deepwater Asset Management، انتظار می‌رود در همکاری با اپل، میزان استفاده از ChatGPT دو برابر شود، که این موضوع هزینه‌های زیرساخت را ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش می‌دهد. بخشی از این هزینه‌های زیرساخت با استفاده از کاربران جدیدی که از طریق اپل برای اشتراک چت‌بات ثبت‌نام می‌کنند، تأمین خواهد شد. مونستر همچنین برآورد کرده است که ۱۰ تا ۲۰ درصد از کاربران اپل برای دریافت ویژگی‌های هوش مصنوعی پریمیوم هزینه پرداخت خواهند کرد.

هنوز هیچ‌کدام از مطالب گفته شده در مورد مذاکرات اپل و متا تأیید نشده است و امکان دارد این مذاکرات به نتیجه نرسد، امّا در صورت نهایی شدن این توافق، جالب خواهد بود که ببینیم چت‌بات چگونه به کاربران اپل ارائه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram