ممانعت اپل از انتشار شبیه‌ساز کامپیوتر در اپ‌استور

ممانعت اپل از انتشار شبیه‌ساز کامپیوتر در اپ‌استور

اپل درخواست انتشار «UTM»، شبیه‌ساز کامپیوتر برای آیفون و آیپد را رد کرده است. اپل این کار را نقض قوانین خود در بخش Notarization Review Guidelines می‌داند.

به‌گزارش تک‌ناک، پیش‌تر اپل قوانین اپ‌استور خود را برای انتشار شبیه‌سازهای بازی از توسعه‌دهندگان ثالث تسهیل کرده بود. اولین مورد از‌این‌دست، شبیه‌ساز کنسول بازی قابل‌حمل «گیم‌بوی» (iGBA) بود که بعداّ به‌دلیل نقض قوانین اپل حذف شد. پس‌از‌آن، شبیه‌ساز «پروِنِنس» (Provenance) به اپ‌استور راه یافت و امکان بازی با عناوین کنسول‌های مختلفی نظیر NES ،SNES، گیم‌بوی، نینتندو 64، نینتندو DS و حتی آتاری، سگا و پلی‌استیشن را برای کاربران فراهم می‌کند.

بعدها شاهد انتشار شبیه‌ساز «دلتا» (Delta) برای آیفون و آیپد و به‌دنبال آن شبیه‌ساز «گاما» (Gamma) بودیم که با پشتیبانی از کنترلرهای بلوتوثی و باسیم، امکان اجرای بازی‌های پلی‌استیشن ۱ را روی دستگاه‌های iOS فراهم کرد. شبیه‌ساز «رتروآرک» (RetroArch) نیز با قابلیت اجرای بازی‌های بیش از ۵۰ کنسول به اپ‌استور اپل رسید.

طبق گزارش نئووین، شبیه‌ساز محبوب کنسول دستی پلی‌استیشن با نام (PPSSPP) که مخفف «Playstation Portable Simulator Suitable for Playing Portably» است، برای iOS نیز عرضه شد. اخیراً هم شبیه‌ساز «فولیوم» (Folium) به‌عنوان اولین شبیه‌ساز برای اجرای بازی‌های نینتندو 3 DC روی آیفون و آیپد در اپ‌استور اپل قرار گرفت.

بااین‌حال، اپل درخواست انتشار «UTM SE» را رد کرده است؛ چرا‌که به‌گفته‌ی سران این شرکت، «کامپیوتر کنسول به‌حساب نمی‌آید». همچنین، توسعه‌دهندگان UTM ادعا کرده‌اند که اپل مانع انتشار این برنامه در اپ‌استورهای ثالث در اتحادیه اروپا نیز می‌شود.

UTM می‌گوید که اپل درخواست آن‌ها را به‌دلیل نقض قانون ۴/۷ رد کرده است که شامل «اپلیکیشن‌های کوچک، مینی‌گیم‌ها، استریم بازی، چت‌بات‌ها، پلاگین‌ها و شبیه‌سازهای بازی» می‌شود. نکته‌ی جالب این است که در «دستورالعمل‌های بررسی اپ‌استور»، قانون ۴/۷ جزئی از «دستورالعمل‌های بررسی تأییدیه» ذکر نشده است.

با اینکه دلیل اصلی رد‌شدن درخواست انتشار UTM مشخص نیست، این احتمال وجود دارد که ارزیاب‌های اپل در بررسی اولیه مرتکب اشتباه شده باشند. براساس پستی در شبکه‌ی اجتماعی X، توسعه‌دهندگان UTM قصد پیگیری و اعتراض به این حکم را ندارند و معتقدند تلاش برای تأیید نهایی «UTM SE» (نسخه‌ای که برای بررسی ارسال شده بود و قابلیت Just In Time در آن غیرفعال شده بود) ارزش پیگیری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram