تلاش جدید اپل برای ورود به حوزه رباتیک خانگی

اپل

تیم‌هایی در شرکت اپل در حال بررسی ورود به حوزه‌ رباتیک خانگی هستند؛ زمینه‌ای که به‌گفته‌ افراد آگاه، می‌تواند به یکی از «نوآوری‌های بزرگ بعدی» این شرکت تبدیل شود.

به‌گزارش تک‌ناک، مهندسان اپل در حال بررسی رباتی سیار هستند که می‌تواند افراد را در خانه‌هایشان دنبال کند. آن‌ها گفته‌اند که اپل دستگاه پیشرفته‌ رومیزی خانگی‌ای را توسعه داده است که از رباتیک برای حرکت‌دادن نمایشگر استفاده می‌کند. هرچند این تلاش هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و مشخص نیست که نهایتاً عرضه خواهند شد یا نه، اپل زیر فشار فزاینده‌ای برای یافتن منابع جدید درآمد قرار دارد.

کوپرتینویی‌ها پروژه‌ خودرو برقی را در ماه فوریه کنار گذاشتند و انتظار می‌رود ورود به حوزه‌ عینک‌های واقعیت ترکیبی سال‌ها طول بکشد تا به منبع درآمد کلانی تبدیل شود.

اپل با ورود به حوزه‌ رباتیک می‌تواند جای پای بزرگ‌تری در خانه‌های مصرف‌کنندگان به‌دست آورد و از پیشرفت‌های هوش مصنوعی بهره‌برداری کند. بااین‌همه، هنوز مشخص نیست که این شرکت چه رویکردی را در پیش بگیرد. به‌گفته‌ مهندسان اپل، هرچند نمایشگر هوشمند رباتیک بسیار جلوتر از ربات سیار قرار دارد، در طول سال‌ها بارها به برنامه‌ تولید محصولات شرکت اضافه و حذف شده است.

آیا رباتیک می‌تواند نوآوری بزرگ بعدی اپل باشد؟

به‌نقل از بلومبرگ، کار روی رباتیک در بخش مهندسی سخت‌افزار اپل و گروه هوش مصنوعی و یادگیری ماشین آن در حال انجام است. با‌این‌حال، اپل هنوز برای به سرانجام رساندن هیچ‌یک از این پروژه‌ها متعهد نشده است و این کار همچنان در فاز اولیه‌ تحقیق در نظر گرفته می‌شود.

سرمایه‌گذاران اپل با خون‌سردی به این خبر واکنش نشان دادند و ارزش سهام این شرکت پس از گزارش بلومبرگ درباره‌ کار روی رباتیک، بخشی از افزایش‌های اولیه‌ خود را از دست داد.

اپل پیش از لغو پروژه خودرو برقی، به مدیران ارشدش گفته بود که آینده شرکت حول سه حوزه می‌چرخد: خودرو و خانه و واقعیت ترکیبی. باوجوداین، حالا دیگر از خودرو خبری نیست و اپل اولین محصول واقعیت ترکیبی‌اش، هدست ویژن پرو را عرضه کرده است. بنابراین، تمرکز روی فرصت‌های آینده دیگر، از‌جمله چگونگی رقابت بهتر اپل در بازار خانه هوشمند، تغییر یافته است.

چند سال پیش، پروژه رباتیک رومیزی مدیران ارشد اپل از‌جمله جان ترنوس، رئیس بخش مهندسی سخت‌افزار و اعضای تیم طراحی صنعتی را هیجان‌زده کرد. ایده اصلی این بود که صفحه‌نمایش حرکات سر مانند تکان‌دادن فردی را در فیس‌تایم تقلید کند. همچنین، ویژگی‌هایی برای قفل‌کردن دقیق روی فردی خاص در میان جمعیت در تماس تصویری را داشت.

اپل درباره این مسئله ابراز نگرانی کرده است که آیا مصرف‌کنندگان حاضرند برای چنین دستگاهی هزینه هنگفتی بپردازند یا خیر. همچنین، مشکلات فنی مرتبط با متعادل‌کردن وزن موتور رباتیک روی پایه‌ای کوچک وجود داشته است. طبق گفته افراد آگاه، مانع اصلی اختلاف‌نظر بین مدیران اپل بر سر اینکه باید روی این محصول پیش بروند یا خیر، همین مسئله بوده است.

تمایل شدید اپل به نوآوری بزرگ بعدی از دوران استیو جابز به وسواس تبدیل شده است؛ اما تصور محصولی که بتواند با آیفون برابری کند، دشوارتر شده است، این محصول 52 درصد از فروش 383/3 میلیارد دلاری اپل در سال گذشته را ازآنِ خود کرده است.

هوش مصنوعی یکی دیگر از تمرکزهای اصلی است؛ حتی اگر اپل در‌زمینه چت‌بات‌ها و سایر فناوری‌های مولد در حال عقب‌نشینی باشد. در این بخش، ممکن است هم‌پوشانی‌هایی با کار رباتیک وجود داشته باشد. محققان هوش مصنوعی اپل در‌حالی‌که هنوز در مراحل اولیه قرار دارند، مشغول بررسی استفاده از الگوریتم‌ها برای کمک به ربات‌ها برای پیمایش فضاهای شلوغ در خانه‌های مردم هستند.

اگر کار پیشرفت کند، اپل اولین غول فناوری نخواهد بود که ربات خانگی توسعه می‌دهد. برای مثال،  آمازون در سال ۲۰۲۱ رباتی به نام Astro معرفی کرد که در‌حال‌حاضر ۱۶۰۰ دلار قیمت دارد. به‌طورکلی، این شرکت در عرضه این ربات کُند عمل کرده و همچنان محصول خاص باقی مانده است. سال گذشته، آمازون نسخه تجاری‌تری از این ربات چرخ‌دار را معرفی کرد که برای کار به‌عنوان نگهبان امنیتی طراحی شده بود.

نکته مثبت در تلاش نافرجام اپل برای ساخت خودرو این است که زیربنایی برای سایر ابتکارات فراهم کرد. موتور عصبی، تراشه هوش مصنوعی این شرکت در آیفون و مک، در ابتدا برای خودرو توسعه یافته بود. همچنین، این پروژه به‌دلیل بررسی اپل درباره استفاده از واقعیت مجازی در حین رانندگی، زمینه‌ای را برای Vision Pro فراهم کرد.

کار رباتیک نیز شروع مشابهی داشت و درحدود سال ۲۰۱۹ از پروژه تایتان خودرو اپل الهام گرفت. آن زمان این پروژه را داگ فیلد اداره می‌کرد؛ کسی که اکنون مدیر ارشد خودرو الکتریکی در شرکت فورد موتور است. فیلد مجموعه‌ای از مدیران را برای کار روی ابتکارات رباتیک، از پهپادهای داخلی تقریباً بی‌صدا تا ربات‌های خانگی، به‌کار گرفت.

بعد از اینکه فیلد در سال ۲۰۲۱ اپل را ترک کرد، کار روی رباتیک به گروه دستگاه‌های خانگی منتقل شد. همچنین، حداقل یک تیم سخت‌افزاری سابق از پروژه خودرو که تعطیل شده بود، برای کار روی دستگاه‌های خانگی و رباتیک تغییر کاربری داده است. به‌گفته‌ افراد آگاه از این تلاش‌ها، سیستم‌عامل خودرو که برخی آن را safetyOS می‌نامند، از‌لحاظ تئوری می‌تواند برای ربات‌ها نیز طراحی شود.

تصور اولیه برای این ربات وسیله‌ای بود که می‌توانست مانند خودرو کاملاً مستقل و بدون دخالت انسان حرکت کند و به‌عنوان ابزاری برای ویدئوکنفرانس عمل کند. یکی از ایده‌های بلندپروازانه‌ داخلی اپل این بود که ربات بتواند کارهای خانه مانند شستن ظرف‌ها را انجام دهد. بااین‌حال، این کار نیازمند غلبه بر مشکلات مهندسی بسیار دشواری است؛ اتفاقی که بعید است در این دهه محقق شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.