M3 Pro اپل درمقایسه‌با M2 Pro ارتقای بزرگی به‌نظر نمی‌رسد

M3 Pro

از قرار معلوم استراتژی اپل برای پردازنده‌های سیلیکونی خود تغییر کرده و عملکرد تراشه میان‌رده M3 Pro این شرکت از تراشه‌ی پرچم‌دار فاصله بیشتری گرفته است.

به‌گزارش تک‌ناک، استفاده از پردازنده‌ی جدید M3 Pro اپل در کالبد لپ‌تاپ MacBook Pro بهبود‌یافته کمی عجیب به‌نظر می‌رسد.

برای بیشتر افرادی که به محصولی قدرتمند برای انجام وظایف مختلف و استفاده از چندین مانیتور خارجی دارند، M3 Pro نیازهایشان را برآورده می‌کند و از نظر عمر باتری نیز عملکردی عالی از خود نشام می‌دهد.

بااین‌حال، کسانی که هرسال سیستم‌هایشان را ارتقا می‌دهند، ممکن است بهبود عملکرد چندانی را مشاهده نکنند؛ مگر اینکه برای خرید M3 Max هزینه‌ی بیشتری بپردازند.

The Verge می‌نویسد که وقتی چیپ 12‌هسته‌ای M2 Pro و M3 Pro را در‌کنار‌هم قرار می‌دهید، انتظار دارید که نسخه‌ی جدیدتر بهتر عمل کند. بااین‌حال، M3 Pro تفاوت چندانی با پردازند‌ی نسل گذشته ندارد. دلیل این مسئله آن است که Apple (American multinational technology company) آن را با ۶ هسته‌ی پرقدرت و ۶ هسته‌ی ضعیف‌تر طراحی کرده است.در‌ مقام مقایسه‌، M2 Pro از هسته‌ی پرقدرت و ۴ هسته‌ی ضعیف‌تر بهره می‌برد.

M3 Pro اپل درمقایسه‌با M2 Pro ارتقای بزرگی به‌نظر نمی‌رسد

با‌این‌حال، M3 Pro اپل هنوز در بیشتر بنچمارک‌های منتشر‌شده بهتر از M2 Pro عمل می‌کند. این امر به‌دلیل استفاده از فرایند سه‌نانومتری جدیدی است که اپل با استفاده از چیپ A17 Pro در آیفون 15 Pro آن را پیاده‌سازی کرد. به‌عنوان مثال، بررسی‌های آرس‌تکنیکا نشان می‌دهد که عملکرد تک‌هسته‌ای M3 Pro در‌حدود 15‌درصد بهتر از M2 Pro است؛ اما سایر نمرات آن‌ها را عمدتاً نزدیک به‌هم هستند.

یوتیوبری به نام لوک میانی (Luke Miani) در ویدئو بنچمارک جدید اشاره می‌کند که M3 Pro اپل به‌نظر می‌رسد به‌طور هدفمند محدود شده باشد و تعداد هسته‌ی پرقدرت و هسته‌ی گرافیکی کمتری از نسل قبلی دارد. آزمون‌های او نتایج مشابهی را با سایر منابع نشان داد: M3 Pro و M2 Pro درمجموع تقریباً یکسان عمل می‌کنند. با‌این‌حال، مزیتی اصلی M3 Pro عمر باتری بهتر است.

به‌طور‌کلی، این نشان می‌دهد که استراتژی اپل برای پردازنده‌های سیلیکونی خود تغییر کرده است. اگرچه M3 Pro بهتر از M3 استاندارد است، خیلی ضعیف‌تر از M3 Max است. M3 Pro درمجموع نشان‌دهنده‌ی رشد و پختگی در طراحی است؛ اما برای کسانی که امیدوارند سال‌به‌سال بهبود عملکرد بزرگ‌تری ببینند، انتظار برای یک نسل دیگر ارزش دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.