کنترلرهای تاندربولت پردازنده M4 اپل دو برابر M3 خواهد بود

کنترلرهای تاندربولت پردازنده M4 اپل دو برابر M3 خواهد بود

پردازنده‌ی M4 اپل به چهار کنترلر تاندربولت مجهز شده است که دو برابر تعداد کنترلرهای موجود در پردازنده‌ی M3 این شرکت است. این امر باعث افزایش پهنای باند کلی می‌شود.

به‌گزارش تک‌ناک، مدل‌های جدید آیپد پرو ۱۱ و ۱۳ اینچی که از پردازنده‌ی M4 اپل بهره می‌برند، با نسل دوم لیتوگرافی ۳ نانومتری TSMC ساخته شده‌اند که به‌خودی‌خود در بحث گره‌های تولید پیشرفته اهمیت زیادی دارد. با‌این‌حال، اپل تغییرات ظریفی را در جدیدترین سیلیکون خود اعمال کرده است که به افزایش کل پهنای باند داده کمک و امکانات بیشتری را فراهم می‌کند.

تامزهاردور می‌نویسد که یکی از این تغییرات شامل چهار کنترلر تاندربولت است که دو برابر تعداد کنترلرهای تاندربولت موجود در M3 است. کاربری به نام @midnight_john1 در شبکه‌ای اجتماعی X، تصویری مقایسه‌ای از تراشه‌های M3 و M4 منتشر کرده است.

در تصویر اول که به گرافیک M3 مربوط است، بلوکی واحد وجود دارد که نشان‌دهنده‌ی دو کنترلر تاندربولت است؛ در‌حالی‌که در تصویر بعدی، تعداد این بلوک‌ها دو برابر شده است و به چهار کنترلر می‌رسد. به‌بیان ساده، M4 به‌صورت تئوری می‌تواند پهنای باند بیشتری را از یک پورت واحد ارائه دهد.

حالا که مشخص شده M4 از کنترلرهای تاندربولت بیشتری بهره می‌برد، امکان افزایش تعداد پورت‌ها در این دستگاه‌ها وجود دارد؛ اما احتمالات دیگری نیز مطرح است. وجود کنترلرهای تاندربولت بیشتر می‌تواند به در‌دسترس‌بودن پهنای باند بیشتر برای هر پورت منجر شود. این یعنی کاربران آینده‌ی مک‌بوک پرو M4 علاوه‌بر ارتقای سرعت انتقال داده، احتمالاً می‌توانند از این پورت‌ها برای اتصال مانیتورهای با رزولوشن خیره‌کننده و اجرای آن‌ها با نرخ نوسازی سریع‌تر استفاده کنند.

شواهد کمی برای این ادعا وجود دارد که افزایش تعداد کنترلرهای تاندربولت در اجرای سنگین پردازشی به عملکرد خام (Raw Performance) کمک کند؛ ولی ممکن است مزیت دیگری در داشتن تعداد بیشتر آن‌ها وجود داشته باشد و شاید این موضوع را در A18 Pro آینده ببینیم.

در A17 Pro، آزمایشی برای بازی نمایش داده شد که در آن آیفون 15 پرو با استفاده از پورت USB-C، بازی Resident Evil Village را روی مانیتور خارجی اجرا کرد؛ اما رزولوشن و نرخ فریم‌بر‌ثانیه به‌ترتیب به 1560 در 720 و 30 فریم‌برثانیه محدود شده بود.

با افزودن کنترلرهای تاندربولت بیشتر به A18 Pro که در آیفون 16 پرو و آیفون 16 پرو مکس اجرا می‌شوند، حداکثر رزولوشن و نرخ فریم‌بر‌ثانیه پشتیبانی‌شده می‌تواند افزایش چشمگیری یابد. امیدواریم قابلیت کامل این کنترلرهای تاندربولت را در محصولات آینده اپل شاهد باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram