ایسوس اولین کامپیوترهای هوش مصنوعی را عرضه می‌کند

ایسوس قصد دارد در سال ۲۰۲۴ کامپیوترهای هوش مصنوعی گران‌قیمت خود را به بازار عرضه کند. بااین‌حال، این شرکت هنوز تعریف دقیقی از کامپیوتر هوش مصنوعی ندارد.

به‌گزارش تک‌ناک، درست قبل از تعطیلات آخر هفته منابع نزدیک به ایسوس به‌واسطه‌ی سامسون هو (Samson Hu)، مدیر‌عامل این شرکت، از برنامه‌های این شرکت برای عرضه اولین کامپیوترهای هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۴ خبردار شدند.

سامسون هو در جلسه‌ی سالانه‌ی انجمن فناوری در دانشگاه ملی چنگ کونگ در شهر تاینان تایوان به شرکت‌کنندگان گفت که کامپیوترهای هوش مصنوعی (artificial intelligence : field of computer science and engineering practices for intelligence demonstrated by machines and intelligent agents) باید قیمتی گران‌تر از کامپیوترهای استاندارد داشته باشند. با‌این‌حال، او درباره‌ی شاخص‌هایی که کامپیوتر هوش مصنوعی را از نسخه‌های دیگر متمایز خواهد کرد، تعریف ‌واضحی ارائه نداد.

امروز نیز، ایسوس گزارش مالی سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۳ خود را منتشر کرده است و اسلاید‌های سرمایه‌گذاری نشان می‌دهد که برای کامپیوترهای هوش مصنوعی در ماه‌های آینده برنامه‌های بزرگی دارد.

تامزهاردور می‌نویسد که در سال ۲۰۲۴ دو رویداد فناوری بزرگ برپا خواهد شد و کامپیوترهای هوش مصنوعی با عملکرد بسیار قدرتمند معرفی خواهند شد. مایکروسافت قبلاً انتشار ویژگی‌های Copilot AI را برای کاربران ویندوز شروع و هوش مصنوعی (توانایی سیستم ها برای درک، ترکیب و استنتاج اطلاعات) را به چندین برنامه‌ی محبوب خود اضافه کرده است.

در همین حال، در اوایل سال ۲۰۲۴ اولین نسخه از سیستم‌های اینتل Meteor Lake با تایل NPU اختصاصی به‌عنوان بخشی از پردازنده عرضه خواهد شد که پردازش هوش مصنوعی محلی را شتاب می‌دهد. همچنین، فراموش نکنید که انتظار می‌رود AMD نیز در ژانویه‌ی۲۰۲۴ ای‌پی‌یوهای دسکتاپ با شتاب‌دهنده‌ی هوش مصنوعی را عرضه کند.

مدیر‌عامل ایسوس به شرکت‌کنندگان در این انجمن گفت که حدود ۳۰۰ نفر توسعه‌دهنده‌ی ویندوز مشغول کار روی برنامه‌های هوش مصنوعی هستند که از شتاب‌دهنده‌ی هوش مصنوعی محلی بهره خواهند برد. این موضوع نیز یکی از عوامل مهم فروش کامپیوترهای هوش مصنوعی خواهد بود که انتظار می‌رود در ابتدا شرکت‌ها و تولیدکنندگان محتوا را هدف قرار دهند.

با‌این‌حال، سامسون هو در ارائه‌ی تعریفی از کامپیوتر هوش مصنوعی قاطع نبود. اولین موج از نوع جدید این کامپیوترها می‌تواند شامل پردازنده‌هایی با شتاب‌دهنده‌ی هوش مصنوعی درون‌بورد باشد. با‌این‌حال، برخی از آن‌ها ممکن است کامپیوترهای هوش مصنوعی‌ای را ارائه دهند که به سادگی بتوانند Copilot Microsoft 365 اجرا کنند.

مدیر‌عامل ایسوس می‌گوید تولیدکنندگان مختلف که بسیاری از آن‌ها در‌حال‌حاضر برنامه‌های کامپیوتر هوش مصنوعی دارند، برای کامپیوترهای هوش مصنوعی تعاریف متفاوتی ارائه خواهند کرد. با‌این‌حال، وی معتقد است که کامپیوتر هوش مصنوعی باید از خانواده پردازنده‌های پیشرفته‌تر و حافظه‌ی عظیم‌تری برخوردار باشد.

با‌ وجود‌ این توقعات، بخش زیادی از ارائه‌ی سرمایه‌گذاران امروزی اشتیاق و هیجان را برای کامپیوترهای هوش مصنوعی تقویت کرد. در یکی از اسلایدها آمده بود که ایسوس در حال «تعریف مجدد رایانه‌ی شخصی با هوش مصنوعی» است و در اسلاید دیگر ذکر شده بود که انتظار «پیشرفت‌های سریع فناوری در عصر کامپیوتر هوش مصنوعی» را دارد.

علاوه‌بر‌این، ایسوس در بخش نکات برجسته‌‌ی تجاری خود تأیید کرده است که قصد دارد اولین کامپیوتر هوش مصنوعی جهان را معرفی کند. افزون‌بر کامپیوترهای هوش مصنوعی مصرف‌کننده و تولیدکنندگان محتوا، می‌توانیم ببینیم که ایسوس تصور می‌کند AIoT و AI Server و AI HPC همگی عواملی برای رشد پیوسته هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.