هجوم کاربران به جمنای به‌دنبال از دسترس خارج شدن ChatGPT

هجوم کاربران به جمنای به‌دنبال از دسترس خارج شدن ChatGPT

قطعی اخیر ChatGPT، چت‌بات هوش مصنوعی متعلق به OpenAI، باعث افزایش ناگهانی علاقه‌ی کاربران به جمنای، چت‌بات گفت‌وگومحور گوگل، شده است.

به‌گزارش تک‌ناک، داده‌های به‌دست‌آمده از QR Code Generator نشان می‌دهد که جست‌وجوهای جهانی برای جمنای در ۴ ژوئن (۱۵ خرداد) و هم‌زمان با گزارش قطعی ChatGPT، تقریباً ۶۰ درصد افزایش یافته است. به‌طور میانگین، روزانه حدود ۲۰۰٬۴۹۱ بار برای جمنای جست‌وجو می‌شود؛ اما در طول قطعی ChatGPT، این تعداد به‌طور چشمگیری به ۳۲۷٬۰۵۸ افزایش یافت. این نشان می‌دهد که کاربران هنگام دسترسی‌نداشتن به ربات گفت‌وگومحور دلخواهشان، به‌دنبال جایگزین بوده‌اند.

به‌نقل از گیزموچاینا، قطعی ChatGPT درحدود ساعت ۸ به وقت لندن در ۴ ژوئن آغاز شد. افزایش جست‌وجو برای جمنای با افزایش جست‌وجو برای «قطع‌شدن ChatGPT» در همان بازه‌ی زمانی مطابقت داشت و ارتباطی آشکار را نشان می‌داد. در‌حالی‌که جمنای به‌عنوان محبوب‌ترین جایگزین مطرح شد، جست‌وجوهای دیگری مانند مایکروسافت کوپایلت و «جایگزین ChatGPT» نیز افزایش یافت.

جست‌وجوهای روزانه برای «مایکروسافت کوپایلت» معمولاً حدود ۱۱٬۰۹۰ مورد است؛ اما در ۴ ژوئن، این تعداد به ۱۶٬۶۷۷ رسید که نشان‌دهنده‌ی افزایش ۵۰ درصدی است. به‌طور مشابه، جست‌وجو برای «جایگزین ChatGPT» در چند ساعت اول قطعی به ۱۱٬۰۰۰ مورد رسید؛ در‌حالی‌که میانگین روزانه‌ی آن ۸۹۸ مورد است. با‌این‌حال، ذکر این نکته ضروری است که این جست‌وجوهای جایگزین در‌مقایسه‌با افزایش علاقه به جمنای ناچیز به‌نظر می‌رسند.

مارک پورکار، مدیرعامل QR Code Generator، این مسئله را تأییدی بر تلاش‌های گوگل برای تبدیل‌شدن به بازیگر اصلی در هوش مصنوعی مولد می‌داند. او اظهار کرد:

روند موازی آشکار بین قطعی ChatGPT و افزایش جست‌وجو برای جمنای نشان می‌دهد که مردم جمنای را به‌عنوان جایگزینی آشکار می‌بینند.

همچنین، پورکار تأکید می‌کند که در نبود ChatGPT، کاربران به‌سرعت به جمنای روی آورده‌اند که نشان‌دهنده‌ی ظرفیت‌های آن به‌عنوان رقیبی جدی است.

ChatGPT

ناگفته نماند که ChatGPT با حدود ۱۸۰ میلیون نفر کاربر فعال در سراسر جهان، جایگاه خود را به‌عنوان رهبر چت‌بات‌های هوش مصنوعی مولد تثبیت کرده است.

اواخر سال ۲۰۲۳، جمنای گوگل به‌عنوان جانشین LaMDA و PaLM 2 با ادعای شرکت مادر گوگل، یعنی آلفابت، مبنی‌بر عملکرد برتر «جمنای اولترا» درمقایسه‌با GPT-V4 در عملکردهای متنی و چندرسانه‌ای مختلف وارد صحنه شد. قطعی اخیر ChatGPT فرصت غیرمنتظره‌ای را برای جمنای فراهم کرد تا بین کاربرانی که به‌دنبال جایگزین هستند، نفوذ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram