گوگل کروم قابلیت تأیید ایمن هویت در وب‌سایت‌ها را آزمایش می‌کند

گوگل کروم قابلیت تأیید ایمن هویت در وب‌سایت‌ها را آزمایش می‌کند

گوگل کروم در حال آزمایش راهی جدید برای ورود به وب‌سایت‌ها و برنامه‌ها در نسخه‌ی اندروید است که به‌جای رمزعبور از «کلیدهای عبور» استفاده می‌کند.

به‌گزارش تک‌ناک، گوگل در حال آزمایش قابلیتی جدید به نام «Digital Credential API» برای مرورگر کروم در اندروید است. بر‌اساس مستندات رسمی گوگل، این قابلیت رابطی را به مخزنی امن ارائه می‌دهد که حاوی مدارک هویتی است. این مدارک می‌توانند شامل گذرنامه و گواهینامه‌ی رانندگی یا هر نوع مدرک شناسایی دیگری باشند که کاربر بارگذاری کرده‌ است.

بلیپینگ‌کامپیوتر می‌نویسد که ادغام Digital Credential API در کروم از سیستم IdentityCredential اندروید استفاده می‌کند که از انواع مختلف مدارک و داده‌ها پشتیبانی می‌کند. گوگل می‌گوید که ادغام Digital Credential API به وب‌سایت‌ها اجازه می‌دهد تا ازطریق سیستم IdentityCredential CredMan اندروید، اطلاعات هویتی واقعی را از کیف‌پول‌ها درخواست کنند و بدین‌ترتیب، وب‌سایت‌ها بتوانند بدون نیاز به بارگذاری دستی مدارک، هویت شما را به‌طور ایمن تأیید کنند.

این قابلیت جدید به وب‌سایت‌ها اجازه می‌دهد تا با استفاده از سیستمی ایمن به نام IdentityCredential، مستقیماً از کیف‌پول همراه شما، اطلاعات هویتی را درخواست کنند. زمانی‌که وب‌سایتی به شناسه‌ی شما مانند گواهینامه‌ی رانندگی دیجیتال نیاز دارد، ازطریق کروم درخواست ارسال می‌کند. کاربر درخواست را مشاهده می‌کند و می‌تواند تأیید یا رد آن را انتخاب کند.

در‌صورت تأیید، اندروید به‌طور ایمن اطلاعات ضروری را از کیف‌پول به وب‌سایت درخواست‌کننده ارسال می‌کند و تنها داده‌های مورد‌نیاز را به‌اشتراک می‌گذارد. بدین‌ترتیب، داده‌های شما محافظت می‌شود و کنترل می‌کنید چه اطلاعاتی به‌اشتراک گذاشته شود. گوگل در سند پشتیبانی خود اشاره می‌کند:

وب‌سایت‌ها در‌حال‌حاضر از‌طریق روش‌های مختلفی (مانند مدیریت‌کننده‌های URL سفارشی و اسکن کد QR) می‌توانند اطلاعات را از برنامه‌های کیف‌پول موبایل دریافت کنند. این قابلیت از فرمت‌های مختلف اعتبار (مانند ISO mDoc و اعتبار قابل‌تأیید W3C) پشتیبانی و امکان استفاده از چندین برنامه‌ی کیف‌پول را فراهم می‌کند. ناگفته نماند که مکانیزم‌هایی برای کاهش خطر سوءاستفاده در سطح اکوسیستم از هویت واقعی اضافه خواهد شد.

هنوز مشخص نیست که این قابلیت چه زمانی در‌دسترس خواهد بود؛ اما گوگل همچنان در حال آزمایش این ایده است و به‌زودی جزئیات بیشتری را به‌اشتراک خواهد گذاشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram