دستگاه Leuko می تواند جان بیماران سرطانی را نجات دهد

دستگاه Leuko می تواند جان بیماران سرطانی را نجات دهد

محققان در دانشگاه MIT دستگاه جدیدی به نام Leuko ساخته‌اند، که به بیماران سرطانی اجازه می‌دهد تا سطح سلول‌های سفید خون خود را بدون نیاز به نمونۀ خون و از طریق نور و هوش مصنوعی از روی پوست ناخن کنترل کنند.

به گزارش تک‌ناک، این دستگاه قابلیت کاهش بستری شدن در بیمارستان به دلیل عفونت‌ها را دارد و می‌تواند به بهبود مدیریت شیمی‌درمانی کمک کند. همچنین تحقیقات بیشتری برای تأیید دقت و سهولت استفاده از این دستگاه در حال انجام است.

دستگاه Leuko که توسط یک تیم تحقیقاتی در MIT ابداع شده است، به پزشکان یک روش غیرتهاجمی برای نظارت بر سلامت بیماران سرطانی در طول شیمی‌درمانی ارائه می‌دهد و نیازی به آزمایش خون ندارد.

شیمی درمانی و سایر درمان‌هایی که سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند، می‌توانند سلول‌های ایمنی بیماران را نیز نابود کنند. هر ساله ده‌ها هزار بیمار سرطانی با سیستم ایمنی ضعیف، به عفونت‌هایی مبتلا می‌شوند که در صورت عدم کنترل می‌توانند مرگبار شوند.

پزشکان باید بین شیمی‌درمانی کافی برای ریشه‌کن کردن سرطان تعادل ایجاد کنند و در عین حال آنقدر زیاد شیمی‌درمانی تجویز نکنند که تعداد گلبول‌های سفید خون بیمار به‌طور خطرناکی پایین بیاید (وضعیتی که به نام نوتروپنی شناخته می‌شود). این کار ممکن است بیماران را در بین دوره‌های شیمی‌درمانی منزوی کند. در حال حاضر، تنها راهی که پزشکان می‌توانند گلبول‌های سفید خون بیماران خود را مورد بررسی قرار دهند، آزمایش خون است.

نوآوری در فناوری سلامت

دستگاه Leuko مانند یک مانیتور نظارت گلبول سفید در خانه است تا به پزشکان دید کامل‌تری از سلامت بیماران خود از راه دور بدهد. این دستگاه به‌جای خون‌گیری، از نور برای مشاهدۀ پوست در بالای ناخن و از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل و تشخیص زمانی که گلبول‌های سفید خون به سطوح پایین خطرناکی می‌رسند، استفاده می‌کند.

این فناوری برای اولین بار توسط محققان MIT در سال 2015 طراحی شد. در طول چند سال، آنها یک نمونۀ اولیه را توسعه دادند و یک مطالعۀ کوچک برای تأیید رویکرد خود نیز داشتند. امروزه دستگاه‌های Leuko می‌تواند تعداد کم گلبول‌های سفید خون را در صدها بیمار سرطانی بدون کشیدن حتی یک قطره خون به دقت شناسایی کند.

پیشرفت‌های شخصی و نظارتی

ایان باترورث، یکی از بنیانگذاران و مدیر ارشد فناوری Leuko، گفت: «ما انتظار داریم که این رویکرد باعث بهبود در شیوۀ نظارت و مراقبت از بیماران در محیط خانه شود. همچنین این دستگاه حریم شخصی بیمار را برهم نمی‌زند، چرا که ممکن است بیماران در اطراف افراد دیگر احساس آسیب‌پذیری کنند.»

این شرکت در چهار سال گذشته با سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای طراحی مطالعاتی که صحت و استفادۀ آسان دستگاه آنها توسط بیماران آموزش ندیده را تأیید می‌کند، همکاری کرده است. در اواخر امسال، آنها انتظار دارند که مطالعه‌ای را آغاز کنند که با آن تأییدیۀ FDA را بگیرند.

پتانسیل‌های آینده و کاربردهای گسترده‌تر

هنگامی که این دستگاه به ابزاری برای نظارت بر بیمار تبدیل شد، تیم توسعه‌دهندۀ دستگاه Leuko معتقد است که می‌تواند روش جدیدی را برای بهینه‌سازی درمان سرطان به پزشکان ارائه دهد.

کارلوس کاسترو-گونزالس، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل Leuko عنوان کرد: «برخی از پزشکانی که با آنها صحبت کرده‌ایم، بسیار هیجان زده هستند، چرا که فکر می‌کنند نسخه‌های آیندۀ محصول ما می‌تواند برای شخصی‌سازی دوز شیمی‌درمانی داده شده به هر بیمار، استفاده شود.» اگر بیمار نوتروپنی نشود، می‌تواند نشانه‌ای از ایمن بودن افزایش دوز شیمی‌درمانی باشد. سپس هر درمانی می‌تواند بر اساس شیوۀ واکنش هر بیمار به صورت جداگانه ارائه شود.

نظارت بر سلامت ایمنی

بنیان‌گذاران Leuko می‌دانستند که افراد مبتلا به سرطان بیشترین سود را از این دستگاه نظارت بر گلبول‌های سفید غیرتهاجمی می‌برند. اگر بیماران تمایلی به مراجعه به بیمارستان نداشته باشند، می‌توانند دمای بدن خود را از خانه کنترل کنند. اگر علائم تب را مشاهده کردند، به آنها توصیه می‌شود فوری به اورژانس مراجعه کنند.

این عفونت‌ها اغلب رخ می‌دهند. از هر شش بیمار سرطانی که تحت شیمی‌درمانی قرار می‌گیرند، یک نفر دچار عفونت می‌شود، که گلبول‌های سفید خون آنها به شدت پایین است. برخی از این عفونت‌ها متأسفانه به مرگ بیماران ختم می‌شوند، که این مسئله خیلی وحشتناک است، چرا که این مرگ به دلیل درمان است و از پیشامدهای بیماری نیست. همچنین عفونت به معنای قطع شدن شیمی‌درمانی است که نتایج بالینی منفی را برای بیماران افزایش می‌دهد.

دستگاه نوری Leuko از طریق تصویربرداری از مویرگ‌ها یا رگ‌های خونی کوچک درست بالای ناخن کار می‌کند، که بیشتر قابل مشاهده هستند و توسط پزشکان برای ارزیابی سایر جنبه‌های سلامت عروق استفاده می‌شوند. دستگاه قابل حمل این شرکت، فعالیت گلبول‌های سفید را تجزیه و تحلیل می‌کند تا سطوح بسیار پایین را تشخیص دهد.

در مطالعه‌ای روی 44 بیمار در سال 2019، تیم توسعه‌دهندۀ دستگاه Leuko نشان دادند که این روش با حداقل موارد مثبت کاذب، می‌تواند تشخیص دهد که چه زمانی سطح گلبول‌های سفید خون به زیر یک آستانۀ بحرانی کاهش می‌یابد.

بروکارد که یکی از اعضای تیم توسعه‌دهندۀ این دستگاه است، گفت: «این دستگاه کاملاً غیرتهاجمی کار می‌کند، بنابراین می‌توانید اندازه‌گیری گلبول‌های سفید خون را در خانه انجام دهید. جنبۀ کلیدی دستگاه این است که به پزشکان اجازه می‌دهد بیمارانی را که سیستم ایمنی آنها ضعیف شده است و در معرض خطر عفونت قرار دارند، شناسایی کنند. اگر پزشکان این اطلاعات را داشته باشند، می‌توانند درمان پیشگیرانه را در قالب آنتی‌بیوتیک‌ها و فاکتورهای رشد ارائه دهند. تحقیقات تخمین می‌زند که این دستگاه می‌تواند 50 درصد از بستری شدن در بیمارستان جلوگیری کند.»

گسترش برنامه‌ها

بنیانگذاران Leuko معتقد هستند که دستگاه آنها به پزشکان کمک می‌کند تا تصمیمات مراقبتی آگاهانه‌تری برای بیماران بگیرند. آنها همچنین اعتقاد دارند که این دستگاه برای نظارت بر سلامت بیمار در سایر بیماری‌ها نویدبخش است.

کاسترو-گونزالس اعلام کرد: «چشم‌انداز بلندمدت شرکت این است تا این دستگاه را در اختیار سایر جمعیت‌های بیماران قرار دهد که می‌توانند از نظارت بیشتر بر سیستم ایمنی خود نیز بهره ببرند. این جمعیت شامل بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس، بیماری‌های خودایمنی، پیوند اعضا و سایر بیماران است.»

تیم توسعه‌دهندۀ Leuko آینده‌ای را می‌بیند که این دستگاه می‌تواند برای نظارت بر سایر نشانگرهای زیستی در خون مورد استفاده قرار گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram