نانو ربات‌های تاشو می‌توانند نسخه‌های بی‌پایان از خود تولید کنند

اخیرا محققان نانو ربات‌های کوچکی ساخته اند که می‌توانند تکه‌های کوچکی از DNA را بگیرند و آن‌ها را در نانو ماشین‌های جدید از جمله کپی‌هایی از خودشان جمع کنند

به‌تازگی محققان نانو ربات‌های تاشو قابل برنامه ریزی را توسعه داده اند که از چند رشته DNA ساخته شده است.

به گزارش تک‌ناک، این ربات می تواند قطعات دیگری از DNA را بگیرد و آنها را در کنار هم قرار دهد تا کپی هایی از خودش را بسازد.

این ربات‌ها تنها با استفاده از چهار رشته DNA ساخته شده‌اند و عرض آن‌ها فقط 100 نانومتر است، بنابراین حدود هزار تا از آنها می‌توانند در خطی به عرض یک موی انسان فشرده شوند.

این تیم تحقیقاتی از دانشگاه نیویورک، مؤسسه مهندسی بیومکانیک Ningbo Cixi و آکادمی علوم چین می‌گویند این ربات‌ها از تلاش‌های قبلی که تنها قادر به مونتاژ قطعات به شکل‌های دو بعدی بودند، پیشی گرفتند. ربات‌های جدید می‌توانند از تا کردن و موقعیت‌یابی دقیق چند محوره برای دسترسی به بعد سوم و درجات آزادی بیشتر استفاده کنند.

digikala

این نانو ربات‌ها اغلب به‌عنوان روش‌های موثر برای تولید داروها، آنزیم‌ها و سایر مواد شیمیایی در داخل سلول‌های بدن در نظر گرفته می‌شوند. اما محققان به طور خاص این واقعیت را مورد تاکید قرار می دهند که آنها این قابلیت را دارند که کل ساختار و عملکردهای سه بعدی خود را به طور خودکار تکرار کنند.

نانو ربات‌های تاشو
نانو ربات‌های سه‌بعدی خودتکثیر شونده تنها از چهار رشته DNA ساخته شده‌اند

البته این نانوربات‌ها به‌طور کامل خودکفا نیستند. این ربات ها قابل برنامه ریزی هستند، در پاسخ به دمای کنترل شده خارجی و نور UV عمل می کنند و به نور UV نیاز دارند تا قطعات DNA را که مونتاژ می کنند، به هم جوش دهند.

البته گفتنی است که آنها نمی توانند از خود یا در واقع هر چیز دیگری بدون منابع کافی از قطعات دقیق DNA مورد نیاز کپی تهیه کنند.

digikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.