چت‌بات Grok دردسترس تمام مشترکان پریمیوم X قرار می‌گیرد

ایلان ماسک، مالک X (توییتر سابق)، اعلام کرد که چت‌بات Grok به‌زودی برای تمام مشترکان پریمیوم X در‌دسترس قرار خواهد گرفت.

به‌گزارش تک‌ناک، پس از تصمیم xAI متعلق به ایلان ماسک برای متن‌بازکردن مدل زبان بزرگ Grok در اوایل مارس، ایلان ماسک با انتشار پستی در شبکه‌ اجتماعی X اعلام کرد مدل زبان بزرگ Grok که پیش‌تر فقط برای مشترکان پریمیوم پلاس در‌دسترس بود، این هفته برای مشترکان پریمیوم نیز فعال خواهد شد. این اقدام می‌تواند نشان‌دهنده‌ تمایل به رقابت مستقیم با سایر چت‌بات‌های محبوب مانند ChatGPT متعلق به OpenAI یا کلود از Anthropic باشد؛ اما ممکن است حاکی از تلاش X برای افزایش تعداد مشترکان خود نیز باشد.

این خبر در زمانی منتشر می‌شود که داده‌ها نشان می‌دهند افراد کمتری از پلتفرم X استفاده می‌کنند و این شرکت در تلاش است تا کاربران موجود را حفظ کند. بر‌اساس داده‌های اخیر Sensor Tower که NBC News گزارش داده است، استفاده از X در ایالات متحده تا فوریه، درمقایسه‌با سال گذشته ۱۸ درصد و از زمان خرید X درحدود ۲۳ درصد کاهش یافته است.

جنگ ماسک علیه تبلیغ‌کنندگان نیز ممکن است به درآمد شرکت آسیب زده باشد؛ زیرا Sensor Tower دریافته است که ۷۵ مورد از ۱۰۰ تبلیغ‌کننده‌ برتر ایالات متحده در X از اکتبر ۲۰۲۲ دیگر بودجه‌ای برای تبلیغات در این پلتفرم صرف نمی‌کنند.

ارائه‌ دسترسی به چت‌بات Grok می‌تواند به‌طور بالقوه از فرار کاربران X به سایر پلتفرم‌ها مانند پلتفرم‌های غیرمتمرکز ماستودون و بلواسکای و تردز اینستاگرام جلوگیری کند. تردز به‌لطف منابع متا توانست بیش از ۱۳۰ میلیون کاربر ماهانه در سه‌ماهه‌ چهارم ۲۰۲۳ به‌دست آورد و به‌سرعت محبوبیت پیدا کند.

اشتراک پریمیوم X رده‌ میانی سرویس اشتراک این شرکت است که با ۸ دلار در ماه (در وب) یا ۸۴ دلار در سال آغاز می‌شود. پیش‌از‌این، Grok فقط برای مشترکان پریمیوم پلاس با ۱۶ دلار در ماه یا ۱۶۸ دلار در سال در‌دسترس بود.

چت‌بات Grok ممکن است برای دنبال‌کنندگان ماسک و کاربران پرکاربرد X جذابیت داشته باشد؛ زیرا به سؤالاتی درباره موضوعاتی مانند تئوری‌های توطئه یا ایده‌های سیاسی جنجالی‌تر پاسخ می‌دهد که معمولاً برای سایر چت‌بات‌های هوش مصنوعی ممنوع است.

همان‌طور‌که ماسک این چت‌بات را توصیف کرده است، با «گرایش به به‌چالش‌کشیدن» (Rebellious Streak) به سؤالات جواب خواهد داد. مهم‌ترین ویژگی Grok توانایی دسترسی به داده‌های لحظه‌ای X است؛ قابلیتی که رقبای آن نمی‌توانند ارائه دهند. بااین‌حال، با‌توجه‌به کاهش تعداد کاربران X، ارزش آن داده‌ها ممکن است در حال کاهش باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.