اپلیکیشن بلواسکای به 2میلیون کاربر رسید

اپلیکیشن شبکه‌ی اجتماعی بلواسکای پس از یک سال، به ۲میلیون نفر کاربر رسید. همچنین، رابط کاربری وب عمومی و فدراسیون قرار است در این شبکه‌ی اجتماعی معرفی شوند.

به‌گزارش تک‌ناک، شبکه‌ی اجتماعی بلواسکای که فقط با دراختیار داشتن کد دعوت دردسترس کاربران است، بعد از یک سال از زمان آغاز به کارش، به 2میلیون نفر کاربر دست یافته است.

در‌حال‌حاضر، کاربران برای خواندن پست‌ها به حساب بلواسکای نیاز دارند؛ اما این شرکت اعلام کرده است که این وضعیت در انتهای این ماه تغییر خواهد کرد.

بلواسکای در پستی وبلاگی نوشته است:

اواخر این ماه، رابط «وب عمومی» را منتشر خواهیم کرد. با این کار بدون وارد‌شدن به حساب کاربری، پست‌های بلواسکای را می‌توانید مشاهده کنید. این باعث می‌شود که پست‌ها در بلواسکای در‌دسترس‌تر باشند که به‌ویژه برای تفسیر لحظه‌ای و اخبار فوری مفید خواهد بود.

بلواسکای به کاربران یادآوری می‌کند که همه‌ی پست‌ها همیشه از‌طریق API عمومی دردسترس بوده‌اند؛ اما قبلاً هرگز برای کسی در وب دردسترس نبوده است.

تجربه‌ی شبکه‌ی اجتماعی X (توییتر سابق) نشان داده است که خطرهای بسته‌شدن در پلتفرم‌های رسانه‌ی اجتماعی چقدر زیاد است؛ زیرا هرگز نمی‌دانید که آیا این پلتفرم به‌طور کامل تغییر خواهد کرد یا حتی ممکن است تعطیل شود یا خیر.

«فدراسیون» راهی برای رهایی کاربران رسانه‌های اجتماعی از وابستگی به پلتفرمی واحد است. به‌جای اینکه شرکت واحد داده‌ها را به‌صورت متمرکز نگه‌داری کنند، در سرورهایی با میزبانی مستقل آن‌ها را توزیع می‌کنند. هرکسی بر داده‌های خود مالکیت دارد و رفتن کاربر یا ازکارافتادن سرویس، می‌تواند پست‌ها و مخاطب‌های خود را حفظ کند.

بلواسکای اعلام می‌کند که فدراسیون در اوایل سال آینده دردسترس قرار خواهد گرفت. این پست شامل انتقادی نسبتاً ضمنی به مالک شبکه‌ی اجتمای X، ایلان ماسک، است که با اشاره به ساختن پلتفرمی مقاوم در‌برابر میلیاردرها انجام می‌شود. در پست وبلاگی بلواسکای آمده است:

تصور کنید فقط 10 سال صرف ساختن مخاطبان خود و پیداکردن دوستانتان در پلتفرم اجتماعی کرده‌اید؛ اما در‌نهایت تصمیم می‌گیرید که از این پلتفرم دست بکشید. وقتی از این پلتفرم خارج می‌شوید، در‌واقع روابط، پست‌های ذخیره‌شده و… را پشت‌سرتان جا می‌گذارید.

ما هم در همین موقعیت بوده‌ایم و به همین اندازه از این خسته شده‌ایم که هربار که پلتفرم دیگری به‌پایان می‌رسد و همه به‌طور جمعی به چیزی جدیدتر انتقال می‌یابند، باید چمدان خود را ببندیم. ثبت‌نام در شبکه‌ی اجتماعی جدید هر چند سال و از‌دست‌دادن تمامی داده‌هایمان در پلتفرم‌های قبلی نباید بهایی باشد که برای حفظ روابطمان آنلاین باید بپردازیم.

بلواسکای می‌گوید که اولویت اصلی‌اش در‌حال‌حاضر راه‌اندازی فدراسیون است که انتشار آن برای اوایل سال آینده برنامه‌ریزی شده است.

این یکی از ویژگی‌های مهم بلواسکای است که آن را دربرابر میلیاردرها محافظت می‌کند. شما همیشه به‌جای اینکه به اراده‌ی شرکت‌های خصوصی یا الگوریتم‌های جعبه‌سیاه وابسته شوید، آزادی انتخاب و خروج را خواهید داشت. به هر جایی که بروید، دوستان و روابط شما همراهتان خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.