کشف ویروس RNA جدید در نورون‌های انسانی

کشف ویروس RNA جدید در نورون‌های انسانی

محققان به‌تازگی ویروس RNA جدیدی به نام Apocryptovirus odysseus را کشف کردند که با التهاب شدید در انسان‌های آلوده به توکسوپلاسما گوندی ارتباط دارد.

به گزارش تک‌ناک، RNA ویروس‌ها یا ویروس‌های دارای RNA، انواعی از ویروس‌ها هستند که ژنوم یا مادۀ ژنتیکی آنها از نوع RNA است. RNA این ویروس‌ها معمولاً تک‌رشته‌ای و در برخی موارد دو رشته‌ای است.

یک گروه بین‌المللی به سرپرستی محققان دانشگاه تورنتو، ویروس RNA جدیدی یافته‌اند که به اعتقاد آنها در حال انتقال به یک انگل معمولی انسانی است.

این ویروس که Apocryptovirus odysseus نامیده می‌شود، همراه با 18 مورد دیگر که ارتباط نزدیکی با آن دارند، با استفاده از صفحۀ محاسباتی داده‌های عصبی انسان کشف شد، که تلاشی در راستای مشخص کردن ارتباط میان ویروس‌های RNA و بیماری‌های التهابی عصبی است. این ویروس با التهاب شدید در انسان‌های آلوده به انگل توکسوپلاسما گوندی ارتباط دارد و محققان را به سمت این فرضیه سوق داد که بیماری توکسوپلاسموز را تشدید می‌کند.

پوراو گوپتا، نویسندۀ اول این مطالعه گفت: ما A. odysseus را در نورون‌های انسانی با استفاده از پلتفرم سراتوس برای جست‌وجوی بیش از 150000 ویروس RNA کشف کردیم. سراتوس ویروس‌های RNA را از داده‌های عمومی با علامت‌گذاری آنزیمی به نام پلیمراز وابسته به RNA شناسایی و تکثیر آن را تسهیل می‌کند. این آنزیم به ویروس اجازه می‌دهد خود را تکثیر کند و عفونت گسترش دهد.

این مطالعه به تازگی در مجلۀ Virus Evolution منتشر شده است.

خصوصیات و انتقال انگل

انگل T. gondii گسترده است و تقریباً یک سوم جمعیت جهان را آلوده می‌کند. این انگل می‌تواند در هر نوع سلول غیرخونی از جمله نورون‌ها زندگی کند و در داخل سلول‌ها کیست تشکیل دهد. هنگامی که سلول آلوده پاره می‌شود، انگل به سلول‌های مجاور منتقل می‌شود.

عفونت‌های T. gondii اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرند، چرا که فقط در موارد نادر دارای علائم است. گوپتا در این زمینه بیان کرد: صرف نظر از این مورد، توکسوپلاسموز با توجه به میزان گستردگی و تأثیرات بالقوه‌ای که امکان دارد بر زنان باردار و افرادی که دچار نقص ایمنی هستند، برجای بگذارد، شایستگی بررسی را دارد.

وی تصریح کرد: ما معتقدیم که ویروس و انگل دست به دست هم می‌دهند و برای ایجاد بیماری در میزبان انسانی همکاری می‌کنند و ویروس در بدن و داخل انگل پنهان می‌شود تا به مغز انسان راه یابد. اولین باری است که دانشمندان توکسوپلاسموز را به یک ویروس مرتبط می‌کنند.

A. odysseus تازه کشف شده در دو سویۀ بیش از حد ویروسی، از انگل T. gondii یافت می‌شود که به آنها RUB و COUGAR می‌گویند.

RUB در گینۀ فرانسه باعث تب شدید و نارسایی اندام شد، در حالی که COUGAR در بریتیش کلمبیا با توکسوپلاسموز چشمی که علت اصلی نابینایی عفونی است، ارتباط دارد. محققان این سویه‌ها را در مکان‌های جغرافیایی متفاوت و در زمان‌های مختلف یافتند، که تأثیرات بالقوۀ گستردۀ آنها را نشان می‌دهد.

علائم توکسوپلاسموز را می‌توان با یک پاسخ ایمنی بیش فعال انسانی تشدید کرد. هنگامی که سیستم ایمنی RNA خارجی ویروس را حس می‌کند، انگل حامل این نوع ویروس باعث پاسخ تحریک‌شده می‌شود.

مفاهیم گسترده‌تر و جهت‌گیری‌های تحقیقاتی آینده

آرتم بابائیان، محقق اصلی این مطالعه گفت: گروهی از 19 ویروس RNA که ما پیدا کردیم، نشانگرهای زیستی قوی برای عفونت انگلی هستند. اکنون واضح است که ویروس A. odysseus می‌تواند نشانگر ارزشمندی از عفونت‌های بیماری‌زا مانند توکسوپلاسموز شدید در انسان یا سایر حیوانات باشد. گام بعدی این است تا آزمایش کنیم که آیا درمان ویروس‌های انگلی می‌تواند ابزار مؤثری برای درمان علائم ناشی از عفونت‌‌های انگلی باشد.

به گفتۀ وی انتظار می‌رود ویروس‌های زئونوز (بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوانات) که سایر موجودات زندۀ محیط ما را آلوده می‌کنند تا به ما برسند، بیشترین بیماری‌های عفونی نوپدید را در انسان ایجاد کنند. این مطالعه بر اهمیت بررسی ویروس‌هایی که به صورت مستقیم انسان‌ها را آلوده می‌کنند و گسترش می‌یابند، تأکید دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram