فتح یکی از بناهای تاریخی جهان توسط ربات انسان‌نما چینی

فتح یکی از بناهای تاریخی جهان توسط ربات انسان‌نما چینی

رباتی به نام XBot-L بر اساس ادعای شرکت چینی سازندۀ آن، اولین ربات انسا‌ن‌نمایی است که از دیوار چین بالا رفته و در آنجا قدم زده است.

به گزارش تک‌ناک، در چند ماه گذشته شاهد بودیم که ربات‌های انسان‌نما کارهای خیره‌کننده‌ای از جمله خُرد کردن آجیل، پوست کندن خیار، تا کردن لباس‌ها و مرتب کردن محیط اطراف را انجام می‌دهند.

به تازگی به لطف یک ویدیوی جدید از شرکت رباتیک Robot Era مستقر در چین، می‌توانیم فتح یکی از بناهای تاریخی جهان را به این فهرستِ به سرعت در حال رشد، اضافه کنیم.

این ویدئو که در ادامه می‌توانید آن را ببینید، رباتی به نام XBot-L را نشان می‌دهد که بر اساس ادعای شرکت سازندۀ آن، اولین ربات انسا‌ن‌نمایی است که از دیوار چین بالا رفته است. این یک دستاورد افتخارآمیز برای این ربات محسوب می‌شود، چرا که بیشتر ربات‌های انسان‌نما هنوز در آزمایشگاه‌ها یا برای کار در کارخانه‌ها مورد آزمایش قرار می‌گیرند و هنوز در مسیرهای گردشگری راه نرفته‌اند.

در چند سال گذشته ربات‌های انسان‌نمای زیادی ساخته‌ شده‌اند. به عنوان مثال: در حالی که فیلم ربات انسا‌ن‌نمای H1 به وسیلۀ شرکت چینی Unitree انتشار یافت، نشان داد که به اندازۀ ربات جدید Atlas ساختۀ شرکت بوستون داینامیکس منعطف و برازنده نیست، اکنون نیز ربات XBot-L توانایی خود را در حرکت پیوسته و بسیار خوب در امتداد دیوار معروف چین نشان می‌دهد.

این ربات حتی به دیواره‌های شکسته و سطوح ناهموار این دیوار هم دست زد و می‌تواند به راحتی پله‌ها را مدیریت کند و زمانی که به یکی از برج‌های نگهبانی دیوار ‌رسید، چند حرکت تای‌چی انجام داد. شرکت Robot Era می‌گوید که XBot-L واقعاً در توانایی خود نه‌تنها در برخورد با سطوح غیرقابل پیش‌بینی بالای دیوار بزرگ، بلکه برای حرکت در برج‌های محافظ کم‌نور که مانعی برای حرکت دیگر ربات‌ها است، می‌درخشد. تمام این قابلیت‌ها به لطف فناوری یادگیری تقویتی اختصاصی (RL) این ربات است.

یو زی، یکی از بنیانگذاران Robot Era در بیانیه‌ای اعلام کرد: الگوریتم‌های Perceptive RL به تقویت ظرفیت ادراکی و تصمیم‌گیری ربات در مواجهه با زمین‌های ناآشنا کمک می‌کنند. بنابراین این ربات می‌تواند شرایط پیچیدۀ جاده را تشخیص دهد و وضعیت راه رفتن خود را به موقع تنظیم کند.

در حالی که سیستم‌های ناوبری و تعادل پیشرفتۀ این ربات‌ انسان‌نما به وضوح در ویدئوی بالا نمایش داده می‌شود، مقداری نوار چسب نیز در اطراف قسمت میانی این ربات مشاهده می‌شود. شاید منظور از این نوار چسب شبیه‌سازی کیف‌های کمری باشد که توسط هزاران توریست بازدیدکنندۀ این دیوار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تلاش‌های تبلیغاتی هوشمندانۀ نمایش یک ربات انسان‌نما، که یکی از نمادین‌ترین بناهای تاریخی جهان را به تصویر می‌کشد، نه تنها بدیع است، بلکه به جهان کمک می‌کند تا به دیدن چنین ربات‌هایی در حالت عادی، عادت کند.

حالا به نظر شما این ربات‌های انسان‌نما مانند ما انسان‌های عادی باید برای ورود به مکان‌های دیدنی ورودی پرداخت کنند؟ به نظر می‌رسد باید به زودی به دیدن این ربات‌ها در مکان‌های عمومی عادت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram