چین مدعی راه اندازی سریع‌ترین اینترنت جهان شد

اینترنت

 هوآوی و چاینا‌موبایل شبکه‌ای اینترنتی به طول ۳,۰۰۰ کیلومتر (۱۸۶۰ مایل) ایجاد کرده‌اند که پیوند بیجین به جنوب است. این دستاورد، فناوری جدیدی است که کشور چین به آن افتخار می‌کند.

به‌گزارش تک‌ناک، و به نقل از بلومبرگ  این دو شرکت همراه با دانشگاه تسینگهوا و شرکت تحقیقاتی Cernet.com Corp همکاری کرده‌اند تا شبکه‌ی Internet (global system of connected computer networks based on IP addressing and routing protocols) جهانی را به‌وجود آورند که به‌گفته‌ی آن‌ها، توانسته است پهنای باندی پایدار و مطمئنی برابر با 1.2 ترابیت‌بر‌ثانیه داشته باشد؛ یعنی چندین برابر سرعت‌های معمول در سراسر جهان. آزمایش‌ها از 31‌ژوئیه۲۰۲۳ آغاز شد و دانشگاه تسینگهوا در بیانیه‌ای اعلام کرد که در آن زمان موفق شد آزمون‌های مختلف را برای تأیید این دستاورد اجرا کند.

دانشگاه تسینگهوا این پروژه را برای اولین‌بار در صنعت معرفی می‌کند که به‌صورت کامل بر‌پایه‌ی فناوری داخلی ساخته شده است و به‌شدت به هواوی اعتبار می‌دهد. آگوست۲۰۲۳، این شرکت چینی با عرضه‌ی P60، گوشی هوشمند 5G با پردازنده‌ی پیشرفته‌ی ساخته‌شده در چین، الهام‌بخش شد و در کانون توجه رسانه‌های دولتی و اجتماعی چین قرار گرفت. این رویداد باعث بحث و جدل بسیاری در واشنگتن شد درباره‌ی اینکه آیا دولت بایدن برای مهار دستاوردهای فناوری چین به‌اندازه‌ی ‌کافی تلاش‌ کرده است یا خیر.

همان‌طور‌که در گزارش خبرگزاری رسمی شینهوآ منتشر شده است، این شبکه‌ی اینترنتی ۳,۰۰۰کیلومتری بر‌اساس فناوری‌های اصلی داخلی چین عمل می‌کند. خبرگزاری بلومبرگ صحت این ادعاها را تأیید نکرده است. فوریه‌ی۲۰۲۳، نوکیا، رقیب جهانی هواوی در عرصه‌ی تجهیزات ارتباطاتی، اعلام کرد که با استفاده از شبکه‌ای نوری در اروپا، در فواصل شهری حدود 118 کیلومتر به سرعت 1.2 ترابیت‌برثانیه دست یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.