عدم پشتیبانی ویندوز 11 24H2 از پردازنده های ARM جدید

ویندوز روی ARM

طبق اعلام مایکروسافت، کامپیوترهای ویندوز روی ARM نسل اول که با تراشه های Snapdragon 8cx و Snapdragon 850 عرضه شده‌اند، ویندوز 11 24H2 را نمی‌توانند اجرا کنند.

به‌گزارش تک‌ناک، ویندوز 11 از طیف وسیعی از پردازنده‌های ARM کوالکام پشتیبانی می‌کند. براساس اسناد رسمی، برای اجرای رسمی سیستم‌عامل فعلی، به کامپیوتری با پردازنده اسنپدراگون 850 یا جدیدتر نیاز دارید. با‌این‌حال، دارندگان کامپیوترهای شخصی مجهز به اسنپدراگون 835، تراشه اصلی ویندوز روی ARM از سال 2016، با مسئولیت خود محدودیت‌های سخت‌افزاری را می‌توانند دور بزنند و ویندوز 11 را نصب کنند؛ ولی فعلاً به‌طور موقت.

نئووین می‌نویسد که از به‌روزرسانی ویندوز 11 24H2 به‌بعد، سیستم‌عامل مایکروسافت نیازمند پردازنده مبتنی‌بر ARM v8.1 برای اجرا خواهد بود. تلاش برای راه‌اندازی این نسخه از سیستم‌عامل روی دستگاهی با پردازنده مبتنی‌بر ARM v8.0 به خرابی سیستم منجر می‌شود. به‌عنوان مثال، اسنپدراگون 835 محصول 2016 تراشه‌ای با هسته‌های Kryo 280 است که از هسته‌های Cortex-A73 شرکت ARM مشتق شده‌اند.

ویندوز 11 هرگز از پردازنده اسنپدراگون 835 رسماً پشتیبانی نمی‌کرد؛ اما نصب این سیستم‌عامل روی کامپیوترهایی با این پردازنده (مشابه نصب روی پردازنده‌های نسل هفتم اینتل Core یا نسل اول Ryzen) به‌صورت غیررسمی ممکن بود و از‌نظر فنی همچنان ممکن است. به‌همین‌دلیل، بسیاری تصور می‌کنند که الزامات سخت‌افزاری ویندوز 11 خودسرانه است و ترفندی برای مجبور‌کردن مشتریان به خرید سخت‌افزار جدیدتر به‌شمار می‌رود.

مایکروسافت این اتهامات را رد و ادعا می‌کند که دلیل پشتیبانی‌نکردن از تعداد زیادی از پردازنده‌های نسبتاً توانمند مسائل امنیتی است. با اضافه‌شدن قابلیت‌های بیشتر و نیاز به دستورالعمل‌های جدیدتر در به‌روزرسانی ویندوز 11 24H2، کاربران باید با این واقعیت روبه‌رو شوند که کامپیوترهای قدیمی‌شان از‌نظر سخت‌افزاری جدیدترین نسخه ویندوز 11 را نمی‌تواند اجرا کند.

این اتفاق برای پردازنده‌های قدیمی x86 نیز رخ می‌دهد که از مجموعه دستورالعمل‌های POPCNT و SSE 4.2 پشتیبانی نمی‌کنند. با‌این‌حال، کاربرانی که همچنان از کامپیوترهایی با پردازنده‌های قدیمی استفاده می‌کنند، احتمالاً نباید از پشتیبانی‌نکردن مایکروسافت از سخت‌افزار بسیار قدیمی آنان شکایت کنند.

درمقابل، اسنپدراگون 835 پردازنده‌ای نسبتاً جدیدتر است؛ بنابراین، این تغییر به‌احتمال زیاد برخی از کاربران را ناراحت می‌کند؛ هرچند همان‌طور‌که گفته شد، سخت‌افزار آنان از همان ابتدا به‌طور رسمی پشتیبانی نمی‌شد.

پایان پشتیبانی از ARM v8.0 به‌‌معنای پایان راه برای علاقه‌مندان به دست‌کاری گوشی‌های قدیمی لومیا مانند لومیا 950 ایکس‌ال است. با‌این‌حال، سرفیس دوئو از این مسئله در امان است؛ زیرا هر دو نسل آن از تراشه‌های اسنپدراگون جدیدتری بهره می‌برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.