قابلیت جدید Gboard در اندروید

به‌زودی ابزار اسکن متنی OCR جدید در Gboard به اندروید اضافه می‌شود تا مجبور نباشید از گوگل لنز استفاده کنید.

به‌گزارش تک‌ناک، گوگل در نسخه‌ی بتای جدید Gboard (a virtual keyboard app by Google for Android and iOS devices since 2016) برای اندروید، در حال آزمایش قابلیت جدیدی است که از‌طریق آن می‌توانید از فناوری تشخیص نویسه‌های اپتیکال (OCR) برای اسکن متن استفاده کنید. قبلاً برای دسترسی سریع به این ویژگی، باید از Google Lens (object recognition tool developed by Google) در برنامه‌ی دوربین یا نوار جست‌وجو در دستگاه‌های پیکسل استفاده می‌کردید.

همان‌طور‌که کانال Google News در تلگرام و 9to5Google گزارش داده‌اند، ویژگی اسکن متن در‌حال‌حاضر فقط در نسخه‌ی بتای جدید Gboard، یعنی 13.06.04، در‌دسترس است و هنوز به‌صورت پیش‌فرض برای همه‌ی کاربران بتا در‌دسترس نیست. با‌این‌حال، بر‌اساس استفاده‌ی اولیه برای کسانی که توانسته‌اند این ویژگی را فعال کنند، کیفیت و دقت OCR به‌نظر می‌رسد مشابه سایر محصولات گوگل باشد.

ویژگی اسکن متن در نوارابزار Gboard درکنار ویژگی‌های ترجمه و تصحیح دردسترس قرار دارد. پس از فشردن کاشی اسکن متن، پنجره‌ی منظره‌یاب مستطیلی را مشاهده خواهید کرد که نیمی از پایین صفحه را پوشش می‌دهد. در این پنجره، شما می‌توانید دکمه‌ی عکس‌برداری را فشار دهید و عکسی از متن مدنظر خود بگیرید تا آن را اسکن کنید.

با پردازش تصویر به‌واسطه‌ی Gboard، متن شناسایی‌شده برجسته خواهد شد. شما می‌توانید برای انتخاب یک خط کامل متن، روی آن کلیک یا محدوده‌ی انتخاب را تنظیم کنید. پس از رضایت از انتخاب، روی دکمه‌ی Insert ضربه بزنید تا متن را در فیلد ورودی قرار دهید.

ابزار اسکن متن پس از درج چیزی روی صفحه باقی می‌ماند؛ بنابراین، به‌سرعت می‌توانید انتخاب دیگری کنید. این کار سریع‌تر از باز‌کردن گوگل لنز است؛ به‌خصوص اگر کاشی اسکن متن را در ردیف میان‌برها قرار دهید. قطعاً این ویژگی برای انجام هم‌زمان چند وظیفه بسیار مفید خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.