ابزار Code Assist گوگل، رقیب جدید کوپایلت گیت‌هاب، رونمایی شد

گوگل در کنفرانس Cloud Next خود Gemini Code Assist را معرفی کرد. این ابزار به‌عنوان رقیبی برای کوپایلت شرکت گیت‌هاب به توسعه‌دهندگان در نوشتن کد کمک می‌کند.

به‌گزارش تک‌ناک، در کنفرانس Cloud Next گوگل، Gemini Code Assist رونمایی شد. این ابزار دستیار کد هوش مصنوعی است که بر نیازهای سازمانی تمرکز دارد و به تکمیل و بهبود کد برنامه‌نویسی کمک می‌کند.

اگر این نام برایتان آشناست، به‌احتمال زیاد به این دلیل است که گوگل قبلاً خدمتی مشابه با برند Duet AI ارائه می‌داد که دیگر منسوخ شده است. نسخه قبلی اواخر سال ۲۰۲۳ دردسترس عموم قرار گرفت؛ اما حتی در آن زمان، گوگل اشاره کرده بود که این سرویس در آینده‌ای نزدیک از مدل Codey به Gemini منتقل خواهد شد.

Code Assist ترکیبی از تغییر نام تجاری سرویس قدیمی و به‌روزرسانی اساسی است. دسترسی به Code Assist ازطریق پلاگین‌هایی برای ویرایشگرهای محبوب مانند VS Code و JetBrains امکان‌پذیر خواهد بود.

تک‌کرانچ می‌نویسد که Code Assist حتی بیشتر از نسخه Duet AI رقیبی مستقیم برای Copilot Enterprise شرکت گیت‌هاب محسوب می‌شود و کمتر با نسخه پایه Copilot رقابت می‌کند. دلیل این امر وجود چند ویژگی خاص گوگل است. یکی از این ویژگی‌ها پشتیبانی از Gemini 1.5 Pro است که به‌دلیل داشتن پنجره‌ای حیرت‌انگیز با ظرفیت یک‌میلیون توکن شناخته می‌شود.

این قابلیت به ابزار گوگل امکان می‌دهد تا درمقایسه‌با رقبا، حجم بسیار بیشتری از زمینه را در نظر بگیرد. گوگل ادعا می‌کند که این امر علاوه‌بر پیشنهاد‌های کد دقیق‌تر، امکان استدلال و تغییر بخش‌های بزرگی از کد را فراهم می‌کند. مانند GitHub Enterprise، امکان تنظیم دقیق Code Assist براساس کد داخلی شرکت‌ها نیز وجود دارد. در‌حال‌حاضر، این قابلیت در مرحله پیش‌نمایش است.

ویژگی دیگری که باعث تمایز Code Assist می‌شود، توانایی‌اش در پشتیبانی از پایگاه‌های کدی است که به‌صورت داخلی در GitLab و GitHub و BitBucket شرکت Atlassian و نیز مواردی قرار دارد که ممکن است بین سرویس‌های مختلف تقسیم شوند. این قابلیتی است که فعلاً محبوب‌ترین رقبای گوگل در این زمینه ارائه نمی‌دهند.

گوگل با تعدادی از شرکت‌های توسعه‌محور برای انتقال پایگاه‌های دانش آن‌ها به Gemini نیز همکاری می‌کند. Stack Overflow پیش‌تر در اوایل سال جاری مشارکت خود با گوگل کلود را اعلام کرده بود. Datadog ،‌Datastax ،‌Elastic ،‌HashiCorp ،‌Neo4j ،‌Pinecone ،‌Redis ،‌Singlestore و Snyk نیز اکنون از‌طریق مشارکت‌های مشابه گوگل همکاری می‌کنند.

گوگل با پشتیبانی از انواع مخازن کد و ارائه پنجره زمینه گسترده، اقدامات درستی انجام می‌دهد؛ اما اگر تأخیر خیلی زیاد باشد یا نتایج چندان کاربردی نباشند، هیچ‌یک از این ویژگی‌ها مهم نیستند. اگر Code Assist بهتر از Copilot نباشد، ممکن است به سرنوشت AWS CodeWhisperer دچار شود که به‌نظر می‌رسد هیچ پیشرفتی نکرده است.

شایان ذکر است که گوگل علاوه‌بر Code Assist، امروز CodeGemma، یکی از مدل‌های جدید خانواده Gemma خود را رونمایی کرد که هدفش تولید و کمک به کد بهینه‌سازی‌شده است. CodeGemma اکنون ازطریق Vertex AI دردسترس است.

علاوه‌بر Code Assist، گوگل امروز دستیار ابری جمنای را رونمایی کرد تا به تیم‌های ابری در طراحی و اجرا و بهینه‌سازی چرخه عمر برنامه‌های کاربردی آن‌ها کمک کند. این ابزار می‌تواند پیکربندی معماری را متناسب با نیازهای شرکت‌ها تولید و به تشخیص مشکلات و یافتن ریشه‌های آن‌ها کمک کند و با بهینه‌سازی مصرف ابری شرکت‌ها، باعث کاهش هزینه یا بهبود عملکرد شود. دسترسی به دستیار ابری ازطریق رابط چت و به‌طور مستقیم در تعدادی از محصولات Google Cloud امکان‌پذیر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.