گوگل طراحی تنسور G5 را نهایی کرد

گوگل طراحی تنسور G5 را نهایی کرد

گوگل طراحی نسل بعدی تراشه‌ی خود به نام تنسور G5 را نهایی کرده است. این تراشه برای استفاده در گوشی‌های هوشمند سری پیکسل 10 در نظر گرفته شده است.

به‌گزارش تک‌ناک، با اینکه پیکسل 9 با تراشه‌ی تنسور G4 به‌زودی عرضه می‌شود، گوگل دست روی دست نگذاشته است. طبق گزارش‌ها، مهندسان این شرکت طراحی نسل بعدی تراشه‌‌ی تنسور، یعنی تنسور G5 را برای سری پیکسل 10 به‌پایان رسانده‌اند.

گیزچاینا در گزارش خود بر ادامه‌ی همکاری گوگل با TSMC، رهبر صنعت تولید تراشه، تأکید کرده است. تراشه‌ی تنسور G5 قرار است از لیتوگرافی نسل دوم 3 نانومتری TSMC (با نام N3E) بهره ببرد. این تغییر بزرگی برای گوگل است. پیش‌از‌این، گوگل برای طراحی و ساخت تراشه‌های تنسور با سامسونگ همکاری می‌کرد و تراشه‌ها در کارخانه‌های سامسونگ ساخته می‌شدند؛ به‌ویژه اولین نسل تنسور نسخه‌ای سفارشی از تراشه‌ی اگزینوس 2100 سامسونگ بود.

تنسور G5

بر‌اساس گزارش‌ها، نقش سامسونگ در طراحی تراشه‌های تنسور به‌تدریج کاهش یافته و در‌نهایت به طراحی کاملاً مستقل تنسور G5 منجر شده است. این حرکت نشان‌دهنده‌ی پیشرفت درخورتوجه گوگل در‌زمینه‌ی طراحی تراشه و فرصت بیشتر برای آزمایش تراشه پیش از عرضه‌ی پیکسل 10 است.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا ساخت تراشه‌ی اختصاصی، به‌خصوص برای شرکتی مانند گوگل که سیستم‌عامل محبوب اندروید را مدیریت می‌کند، ایده‌ی هوشمندانه‌ای به‌نظر می‌رسد. کلید این موضوع بهینه‌سازی است؛ موضوعی که برای کاربران مک و آیفون آشناست.

با تطابق کامل نرم‌افزار با تراشه و برعکس، گوگل می‌تواند عملکرد این دو را درکنار هم بهبود ببخشد. این امر می‌تواند به افزایش درخورتوجه کارایی گوشی و اجرای روان‌تر آن و عمر باتری بیشتر منجر شود. بااین‌همه، ساخت تراشه‌ی سفارشی به منابع زیاد و تیمی از طراحان تراشه بسیار ماهر و هماهنگ و هزینه زیادی نیاز دارد.

تصمیم گوگل برای طراحی تراشه به‌صورت مستقل تعهد بلندمدت این شرکت به گوشی‌های پیکسل را نشان می‌دهد. با کنترل سخت‌افزار و نرم‌افزار، گوگل می‌تواند سیستمی ایجاد کند که به‌خوبی باهم کار کند. مشابه رویکرد اپل با تراشه‌های سری A و سیستم‌عامل iOS. این می‌تواند به‌معنای تجربه‌ای روان‌تر برای کاربران و زمان پاسخ‌گویی سریع‌تر و حتی شاید ویژگی‌های کاملاً جدیدی باشد که از قابلیت‌های منحصر‌به‌فرد تنسور G5 بهره می‌برد.

در‌حالی‌که جزئیات مربوط به طراحی تنسور G5 و عملکرد آن هنوز مشخص نیست، اقدام گوگل برای طراحی مستقل تراشه گام جسورانه‌ای به جلو در راستای هدف آن‌ها برای تبدیل پیکسل به انتخابی برتر در بازار گوشی‌های هوشمند پرچم‌دار است. موفقیت آن‌ها به این بستگی دارد که آیا می‌توانند مهارت‌های طراحی خود را به بهبود عملکرد در دنیای واقعی تبدیل کنند که مشتریان را هیجان‌زده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram