گوگل دسترسی به NotebookLM مجهز به هوش مصنوعی را آغاز کرد

NotebookLM

گوگل اولین دفترچه‌یادداشت خود برپایه‌ی هوش مصنوعی را به نام NotebookLM منتشر کرد.

به‌گزارش تک‌ناک، گوگل به‌عنوان «پروژه‌ی Tailwind» که در I/O 2023 معرفی شد، NotebookLM را دردسترس قرار می‌دهد. این اولین دفترچه‌یادداشت برپایه‌ی هوش مصنوعی است و به شما امکان می‌دهد تا سؤالاتی درباره‌ی اطلاعات ارائه‌شده‌ی کاربران مطرح کنید.

9to5google می‌نویسد که برای استفاده از NotebookLM، یادداشت‌ها و مقاله‌ها و سایر متن‌ها را (حداکثر 10 متن و 50,000 کلمه به‌ازای هر منبع) از گوگل درایو که شامل گوگل داکز و PDFها است، بارگذاری می‌کنید. این دو محدودیت به‌دلیل دسترسی اولیه‌ی برنامه و چیزی است که از پیش‌نمایش اولیه در ماه جولای گسترش یافته است.

گوگل می‌گوید:

NotebookLM می‌تواند براساس اطلاعاتی که به آن می‌دهید، توضیح دهد، سازمان‌دهی کند، به‌خاطر بسپارد یا به آن وابسته شود این برنامه می‌تواند به‌طور خودکار موضوعات اصلی را شناسایی کند و براساس تاریخچه‌ی گفت‌وگو، سؤالاتی را پیشنهاد دهد تا به شما در درک منابعتان کمک کند.

NotebookLM به شما امکان می‌دهد تا دفترچه‌یادداشت‌های خود را با دیگران به‌اشتراک بگذارید که برای پروژه‌های گروهی مفید است. این کار را می‌توانید از گوشه بالا و سمت راست انجام دهید.

در این‌جا، می‌توانید سند رسمی راهنمایی و پرسش‌های متداول را پیدا کنید. به‌عنوان نکته‌ای مهم، گوگل اشاره می‌کند که چگونه می‌توانید فقط با جابه‌جایی دکمه‌ی «فوکوس منبع» در کادر گفت‌وگو، NotebookLM را روی یک منبع یا آن را روی همه‌ی منابع موجود در دفترچه‌یادداشت خود متمرکز کنید.

از امروز، خواهیم دید که چندین حساب کاربری که در ابتدای امسال در فهرست انتظار ثبت‌نام کرده بودند، به NotebookLM دسترسی پیدا کنند. این امر نشان می‌دهد که گوگل برای آزمایش گسترده‌تر آماده است. برای عضویت در فهرست انتظار، ازطریق Google Labs ثبت‌نام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.