مایکروسافت رسماً اضافه‌شدن Copilot به ویندوز 10 را تأیید کرد

مایکروسافت در اقدامی غافل‌گیرکننده، قصد دارد Copilot، ابزار مبتنی‌بر هوش مصنوعی خود را به ویندوز 10 بیاورد.

به‌گزارش تک‌ناک و به‌نقل از وب‌سایت The Verge، آرون وودمن، معاون بازاریابی ویندوز، در جلسه‌ای توجیهی با وب‌سایت یادشده توضیح داد: «این فرصتی کم‌نظیر برای ماست تا Copilot را به مشتریان بیشتری برسانیم.»

در‌حالی‌که تا پایان پشتیبانی ویندوز 10 کمتر از دو سال دیگر باقی مانده است، مایکروسافت در تلاش است تا با استفاده از پایگاه میلیون‌ها کامپیوتر که برای دسترسی به ویژگی‌هایی مانند Copilot هنوز به ویندوز 11 ارتقا نیافته‌اند، از جاه‌طلبی‌های خود درزمینه‌ی هوش مصنوعی بهره‌برداری کند.

Copilot در ویندوز 10 به‌شکلی بسیار مشابه با نسخه‌ی ویندوز 11 با یک دکمه در سمت راست نواروظیفه کار خواهد کرد که به شما امکان دسترسی سریع به چت‌بات را می‌دهد؛ البته شما می‌توانید آن دکمه را حذف کنید. این نسخه به‌ویژه درزمینه‌ی کنترل ویژگی‌ها و تنظیمات ویندوز دقیقاً مشابه نسخه‌ی ویندوز 11 نخواهد بود.

ویندوز 10 نیازمندی‌های سخت‌افزاری کمتری از ویندوز 11 دارد؛ اما مایکروسافت معتقد است حداقل 4 گیگابایت رم و وضوح صفحه‌نمایش 720p برای کوپایلوت کافی خواهد بود.

ردموندی‌ها فقط در حال آزمایش این قابلیت با کاربران ویندوز 10 خانگی و حرفه‌ای هستند و قصد دارند به‌زودی برنامه‌های خود را برای کوپایلوت در نسخه‌های تجاری ویندوز 10 به‌اشتراک بگذارند. در یادداشت پشتیبانی، مایکروسافت اعلام کرده است:

در حال بازنگری رویکرد خود به ویندوز 10 هستیم و سرمایه‌گذاری‌های بیشتری خواهیم کرد تا مطمئن شویم که همه می‌توانند بیشترین بهره را از کامپیوتر ویندوزی خود ببرند؛ ازجمله کوپایلوت در ویندوز (در نسخه‌ی پیش‌نمایش).

این می‌تواند شامل ویژگی‌های بیشتر مبتنی‌بر هوش مصنوعی برای ویندوز 10 باشد. وودمن در پاسخ به این پرسش که «آیا ویژگی‌های جدید هوش مصنوعی Paint در ویندوز 11 می‌توانند به ویندوز 10 بیایند؟» این‌گونه پاسخ داد:

درباره‌ی برخی دیگر از قابلیت‌های هوش مصنوعی مانند Paint، در حال ارزیابی هستیم؛ اما این‌ها مؤلفه‌های نسبتاً فشرده‌ای هستند که از سیلیکون دستگاه استفاده می‌کنند. می‌توانیم این کار را با اطمینان و عملکرد درخورتوجه در ویندوز 11 انجام دهیم؛ زیرا نیازمندی‌های اولیه‌ی موردنیاز برای نصب و اجرای این ویندوز به ما اطمینان می‌دهد که سخت‌افزار توان پردازشی این قابلیت‌ها را خواهد داشت. هنوز در حال ارزیابی این موضوع هستیم که آیا می‌توانیم این نوع عملکرد را به ویندوز 10 بازگردانیم یا نه.

این‌ها چه معنایی برای آینده‌ی ویندوز 10 و تاریخ مهم پایان پشتیبانی دارد؟ آیا مایکروسافت باید آن را تمدید کند؟ وودمن تأکید می‌کند:

22H2 آخرین نسخه‌ی ویندوز 10 است و هیچ تغییری در تاریخ پایان پشتیبانی (14اکتبر2025) برای ویندوز ۱۰ ایجاد نمی‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.