اپلیکیشن‌ها اکنون در پلی استور آسان‌تر پیدا می‌شوند

پلی استور

گوگل با اضافه‌کردن قابلیت‌های Engage SDK و Play Points و Play Integrity API به پلی استور، یافتن اپلیکیشن‌ها را آسان‌تر می‌کند.

به‌گزارش تک‌ناک، درحالی‌که اخبار هوش مصنوعی امسال توجهات زیادی را به خود جلب کرده است، کنفرانس توسعه‌دهندگان گوگل I/O 2024 بر تازگی‌های دنیای توسعه برای اندروید نیز تمرکز دارد. گوگل پلی امسال با قابلیت جدیدی برای کشف برنامه‌ها، روش‌های جدیدی برای جذب کاربر و به‌روزرسانی‌هایی برای Play Points و سایر پیشرفت‌ها در کانون توجه قرار گرفته است. یکی از ویژگی‌های دلخواه توسعه‌دهندگان، Engage SDK نام دارد که روشی را دراختیار سازندگان برنامه قرار می‌دهد تا محتوای خود را برای کاربران در تجربه‌ فراگیر تمام‌صفحه شخصی‌سازی‌شده به‌نمایش بگذارند.

بااین‌حال، گوگل می‌گوید که این سطحی نیست که کاربران درحال‌حاضر بتوانند آن را مشاهده کنند. در‌عوض، Engage SDK به‌عنوان پیش‌نمایشی برای توسعه‌دهندگان ارائه می‌شود و آن‌ها می‌توانند از این سطح آینده‌نگر برای برجسته‌سازی مهم‌ترین محتوای برنامه‌های نصب‌شده‌ کاربران و توصیه‌های شخصی‌سازی‌شده و تبلیغات بهره ببرند. در‌صورتی‌که کاربر برنامه‌ای را از قبل نصب کرده باشد، می‌تواند مهم‌ترین محتوای آن برنامه را برجسته کند.

اگر کاربر برنامه‌ای نصب نکرده باشد، توسعه‌دهندگان می‌توانند از این فضا برای به‌رخ‌کشیدن ویژگی‌های جذاب‌ برنامه‌ خود استفاده کنند. همچنین، قابلیت مذکور امکان ارائه‌ تبلیغات و پیشنهادهای شخصی‌سازی‌شده را فراهم می‌کند. برای استفاده از این قابلیت جدید، توسعه‌دهندگان باید با Engage SDK ادغام شوند که حدود یک هفته طول می‌کشد. درحال‌حاضر، Engage SDK به‌صورت پیش‌نمایش و تنها با دعوت‌نامه عرضه می‌شود.

Play Points برنامه‌ جوایز اکوسیستم پلی‌استور است که برای راه‌اندازی کوپن‌ها و تخفیف‌ها و آیتم‌های درون‌بازی انحصاری استفاده می‌شود. این برنامه اکنون مدیریت آسان‌تری برای این تبلیغات ازطریق Play Console ارائه می‌دهد؛ بنابراین، توسعه‌دهندگان می‌توانند کمپین‌های خود را بهینه‌تر کنند. گوگل ادغام با سرویس‌های Play Games را نیز آسان‌تر کرده و برنامه‌ «Google Play Games on PC» خود را به بیش از ۱۴۰ بازار گسترش داده است. این شرکت خاطرنشان کرد که کاتالوگ این برنامه هم‌اکنون شامل بیش از ۳,۰۰۰ عنوان بازی می‌شود.

گوگل کنسول SDK خود را به تمامی سازندگان SDK ارائه کرده است؛ به‌شرطی‌که از‌طریق منبع معتبر مخزن Maven توزیع شوند که گوگل می‌تواند آن را تأیید کند. کنسول SDK که اولین‌بار در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد، با ارائه‌ ابزارهایی مانند گزارش خرابی و بینش (Insights) و امکان برقراری ارتباط مستقیم با توسعه‌دهندگان، به سازندگان SDK در بهبود عملکردشان کمک می‌کند.

با این گسترش، اکنون برای SDKهای کوچک‌تر و SDKهای متن‌باز که قبلاً پشتیبانی نمی‌شدند، در‌دسترس خواهد بود. این امر به طیف وسیع‌تری از سازندگان SDK اجازه می‌دهد تا ابزارهایی را برای به‌روزرسانی به نسخه‌های SDK که رفع اشکالات و مشکلات را در دستور‌کار دارند و با جدیدترین دستورالعمل‌های پلی‌استور منطبق هستند، دراختیار توسعه‌دهندگان قرار دهند. علاوه‌براین، توسعه‌دهندگان می‌توانند گزارش‌های خرابی و خطاهای ANR (فقدان پاسخ‌گویی برنامه) را با مالکان SDK به‌اشتراک بگذارند تا به بهبود آن‌ها کمک کنند.

همچنین، Play Integrity API که در سال ۲۰۲۲ راه‌اندازی شد، در حال به‌روزرسانی است. این API به توسعه‌دهندگان کمک می‌کند تا مطمئن شوند که اقدامات کاربران و درخواست‌های سرور از نسخه اصلاح‌نشده‌ برنامه‌ آن‌ها نشئت می‌گیرد تا به‌عنوان ابزاری برای مقابله با ریسک و تقلب عمل کند.

به‌تازگی سه ویژگی جدید به این برنامه اضافه شده است. «خطر دسترسی به برنامه» یکی از این ویژگی‌هاست که در قالب نسخه‌ آزمایشی عمومی عرضه می‌شود و به برنامه اطلاع می‌دهد که آیا اپلیکیشن دیگری در حال ضبط صفحه و نمایش پوشش (Overlay) یا کنترل دستگاه است یا خیر. بااین‌حال، به‌واسطه قابلیت‌هایی که برای تسهیل دسترسی استفاده می‌شوند، فعال نخواهد شد.

همچنین، این API اکنون می‌تواند به توسعه‌دهندگان اطلاع دهد که آیا «Play Protect» روشن است یا بدافزار شناخته‌شده‌ای را روی دستگاه پیدا کرده یا خیر. قابلیت دیگر «فعالیت اخیر دستگاه» است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا دستگاه‌هایی را شناسایی کنند که حجم زیادی از درخواست‌ها را ارسال می‌کنند و می‌توانند نشانه‌ای از ترافیک خودکار یا حمله باشند.

برای کمک به توسعه‌دهندگان در جذب و تعامل با کاربران، پلی‌ استور قابلیت «فهرست‌های فروشگاه سفارشی» را راه‌اندازی کرده است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا فهرست‌های خود را تغییر دهند و آن‌ها را برای مخاطبان مختلف بهینه کنند. اکنون آن‌ها می‌توانند بر‌اساس کلیدواژه‌هایی که کاربران جست‌وجو می‌کنند، فهرست ایجاد کنند و Play Console نیز پیشنهادهای کلیدواژه‌ای ارائه خواهد داد. هوش مصنوعی جمنای گوگل نیز می‌تواند به نوشتن توضیحات برنامه کمک کند.

به‌دنبال تغییرات دیگر به‌منظور مفیدتر‌کردن پلی استور برای کاربران با دستگاه‌های مختلف مانند تبلت یا ساعت هوشمند، اکنون فهرست‌ها می‌توانند تصاویری از رابط کاربری و امتیاز و نقد و بررسی‌های خاص برای هر نوع دستگاه را نمایش دهند. این امر به کاربران هنگام فیلترکردن برنامه‌ها براساس نوع دستگاه یا کاوش در صفحه‌ اختصاصی به برنامه‌ها برای «سایر دستگاه‌ها» کمک خواهد کرد.

توسعه‌دهندگانی که از «لینک‌های عمیق» برای برنامه‌ خود استفاده می‌کنند (لینک‌هایی که کاربر را مستقیماً به صفحه‌‌ای خاص در داخل برنامه هدایت می‌کنند)، اکنون می‌توانند بدون نیاز به ارسال به‌روزرسانی برنامه برای بررسی، این لینک‌ها را به‌روزرسانی کنند. در‌عوض، آن‌ها می‌توانند از قابلیت «اصلاح لینک‌های عمیق» در Play Console برای آزمایش لینک‌های مختلف و سپس انتشار آن‌ها استفاده کنند.

گوگل به تغییرات مختلفی اشاره کرد که در بخش تجارت پلی استور اعمال کرده است. این تغییرات شامل پشتیبانی از UPI در هند و Pix در برزیل می‌شود. این شرکت اشاره کرد که قیمت‌ها در پلی‌استور به‌صورت خودکار باتوجه‌به نوسان‌های ارز دربرابر دلار آمریکا به‌روزرسانی می‌شوند و اکنون به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد قیمت محصولات را تا سقف ۹۹۹/۹۹ دلار آمریکا (یا معادل محلی آن) تعیین کنند. توسعه‌دهندگان می‌توانند از اپلیکیشن جدید «Play Billing Lab» برای آزمایش قابلیت‌هایی به‌منظور بهبود تجربه‌ کاربری خریدهای یک‌بارمصرف و اشتراک‌ها استفاده کنند.

قابلیت «اشتراک‌های اقساطی» که درحال‌حاضر در بازارهای منتخب دردسترس است، به مشتریان امکان می‌دهد تا اشتراک‌های بلندمدت را به‌صورت اقساطی تهیه کنند. تاکنون، این برنامه شاهد افزایش ۸ درصدی در کل ثبت‌نام‌های اشتراک و ۴ درصدی در هزینه‌ کاربران بوده است؛ اما گوگل نگفته که چه زمانی این قابلیت به‌صورت گسترده‌تر عرضه خواهد شد. اهالی مانتین‌ویو اعلام کردند که برای استفاده از این قابلیت‌ها، توسعه‌دهندگان باید در اواخر این ماه به نسخه‌ ۷.۰ Play Billing Library ارتقا پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.