افزایش عمر دستگاه‌های الکترونیکی با خنک‌کننده‌ جدید مایکروسافت

مایکروسافت در حال توسعه خنک‌کننده‌ مبتنی‌بر هوش مصنوعی برای دستگاه‌های الکترونیکی مانند کامپیوتر ، لپ‌تاپ و کنسول بازی است.

به‌گزارش تک‌ناک، از زمانی‌که هوش مصنوعی محبوبیت پیدا کرد، مایکروسافت در خط‌مقدم این حوزه قرار داشته است. تاکنون شاهد ادغام قابلیت‌هایی مانند Copilot در سرویس‌های مختلف مایکروسافت از‌جمله آژور، تیمز، وان‌درایو، آفیس 365 و حتی ویندوز 11 بوده‌ایم.

ویندوزریپورت می‌نویسد که علاقه ردموندی‌ها به هوش مصنوعی به‌حدی است که یکی از پروژه‌های آتی آن‌ها، خنک‌کننده‌ مبتنی‌بر هوش مصنوعی است که می‌تواند با انواع دستگاه‌ها از کامپیوتر و لپ‌تاپ گرفته تا کنسول‌های بازی ادغام شود.

مهم‌ترین ویژگی این خنک‌کننده‌ آن است که با نگه‌داشتن دما در محدوده‌ مناسب، طول عمر دستگاه‌ها را افزایش می‌دهد و در‌نتیجه، به محیط‌زیست هم کمک می‌کند. این فناوری خنک‌کننده‌ مبتنی‌بر هوش مصنوعی که مایکروسافت به‌تازگی با ثبت پتنت آن به‌صورت عمومی معرفی کرده، به‌عنوان سیستم کامپیوتری توصیف می‌شود که از یادگیری ماشین یا هوش مصنوعی برای کنترل یک یا چند فن استفاده می‌کند.

این خنک‌کننده از چند بخش تشکیل شده است: واحد پردازش (مشابه CPU)، حسگرهای دما، فن و دورسنج فن. واحد پردازش برنامه‌‌ای نرم‌افزاری را اجرا و حین اجرای برنامه، داده‌های عملکردی را جمع‌آوری می‌کند. داده‌های یادشده شامل اطلاعات دما از حسگرها و سرعت فن از دورسنج است. سپس واحد پردازش با استفاده از یکی از مدل‌های هوش مصنوعی، این داده‌ها را تجزیه‌و‌تحلیل و سیگنال کنترل فن ایجاد می‌کند. این سیگنال برای تنظیم سرعت فن به‌کار می‌رود.

اگر کامپیوتر بیش‌از‌حد داغ شود، سیستم به‌طور خودکار با افزایش سرعت فن، آن را خنک می‌کند. این اساس کار خنک‌کننده‌ مبتنی‌بر هوش مصنوعی است؛ اما این غول فناوری آمریکایی سیستم مذکور را به‌گونه‌ای طراحی کرده است که تا حد زیادی خود‌نگه‌دار (Self-Sustaining) باشد. برای مثال، یکی از مدل‌های هوش مصنوعی درون خنک‌کننده می‌تواند خرابی فن را تشخیص و به کاربر درباره وجود مشکل احتمالی سخت‌افزاری هشدار دهد.

این سیستم فقط به یک مدل هوش مصنوعی محدود نیست؛ بلکه از مجموعه‌ای از مدل‌ها تشکیل شده است که در یک کتابخانه ذخیره می‌شوند و می‌توانند در طیف وسیعی از زمینه‌ها کاربرد داشته باشند. خنک‌کننده‌ مبتنی‌بر هوش مصنوعی مایکروسافت می‌تواند انقلابی در صنعت ایجاد کند.

برای مثال، هوش مصنوعی می‌تواند فعالیتش را به‌طور دقیق کنترل کند و در‌نتیجه، سر‌و‌صدای مزاحم فن‌ها را هنگام خنک‌کردن دستگاه کاهش دهد. این خنک‌کننده با سازگاری با شرایط مختلف، می‌تواند دمای دستگاه را در محدوده‌ مناسب نگه دارد و در‌عین‌حال مطمئن شود که صدا در آن محیط، باعث حواس‌پرتی نشود. بدین‌ترتیب، این سیستم را می‌توان با خیال راحت در انواع محیط‌ها، از فضاهای شخصی گرفته تا فضاهای حرفه‌ای، به‌کار گرفت.

افزون‌براین، خنک‌کننده هوش مصنوعی ردموندی‌ها می‌تواند طول عمر دستگاه‌ها را افزایش چشمگیری بدهد. اکثر پردازنده‌های امروزی برای تحمل دما تا ۸۰ درجه سانتی‌گراد طراحی شده‌اند و در این دما بهترین عملکرد را ارائه می‌دهند. بااین‌حال، اگر قرا‌رگرفتن در‌معرض چنین دماهایی مداوم باشد، عمر آن‌ها کاهش می‌یابد. خنک نگه‌داشتن این پردازنده‌ها نه‌تنها عملکرد بهینه را تضمین می‌کند؛ بلکه برای طول عمر آن‌ها مفید است.

دراین‌میان، طول عمر موضوعی است که صنعت فناوری هنوز به‌طور کامل به آن توجه نکرده است؛ اما کاربران عادی متوجه آن شده‌اند. در سال‌های اخیر، نه‌تنها «حق تعمیر» محبوبیت زیادی پیدا کرده است و مایکروسافت از آن به‌طور کامل پشتیبانی می‌کند؛ بلکه پایداری (Sustainability) نیز به‌عنوان دغدغه‌‌ای جدید در حال ظهور است.

کمبود تراشه‌های کامپیوتری در سال‌های اخیر به مشکلی واقعی تبدیل شده و غول‌های فناوری ممکن است به‌زودی با این معضل بیشتر روبه‌رو شوند. بااین‌حال، با پیشرفت‌های هیجان‌انگیز در فناوری هوش مصنوعی و سیستمی خنک‌کننده که با هر برنامه و شرایط خاصی به‌طور دقیق سازگار می‌شود، طول عمر دستگاه‌هایی مانند کامپیوترهای شخصی و لپ‌تاپ‌ها و کنسول‌های بازی، می‌تواند بسیار بیشتر از گذشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.