ویژگی جدید هوش مصنوعی مولد به Grammarly می‌آید

Grammarly با ویژگی تشخیص و کاربرد صدای شخصی، می‌تواند سبک نوشتار نویسندگان را تشخیص دهد. این امر ممکن است به جعل غیرقانونی آثار آنان منجر شود.

به‌گزارش تک‌ناک، با گسترش هوش مصنوعی مولد در پلتفرم‌هایی که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم، بحث‌های داغی درباره‌ی این موضوع درگرفته است که چه کسی باید برای کارهای تولید‌شده با هوش مصنوعی اعتبار یا غرامت دریافت کند.

همان‌طورکه چند روز پیش در خبری اعلام کردیم، یوتیوب در‌حال‌حاضر در حال مذاکره و امضای توافق‌نامه‌های صدور مجوز با شرکت‌های ضبط برای استفاده از صداهای موسیقی‌دانان به‌منظور ایجاد موسیقی جدید به سبک آن‌هاست. در همین حال، برخی از پلتفرم‌های هوش مصنوعی تولیدکننده به‌دنبال پیدا‌کردن راهکارهایی برای پرداخت هزینه به هنرمندان برای مشارکت در داده‌های استفاده‌شده برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی خود هستند.

حال درباره‌ی متن چطور است؟ آیا نویسندگان باید به‌عنوان صاحبان آثار تولیدشده با هوش مصنوعی که صدایشان را تقلید می‌کند، تشخیص داده شوند و پاداش دریافت کنند؟ اگر بله، چگونه باید این امر انجام شود؟

این سؤالات احتمالاً به‌واسطه‌ی یکی از ویژگی‌های Grammarly، ابزار کمکی نوشتاری مبتنی‌بر فضای ابری، مطرح خواهند شد که برنامه‌ریزی شده است تا پایان سال برای اشتراک‌دهندگان سطح تجاری Grammarly (online grammar, spell checking and plagiarism detection platform) راه‌اندازی شود. این ویژگی «تشخیص و کاربرد صدای شخصی» (Personalized voice detection and application» نام دارد و به‌طور‌ خودکار سبک نوشتاری فرد را تشخیص می‌دهد و پروفایل صدایی ایجاد می‌کند که می‌تواند هر متنی را با سبک آن فرد بازنویسی کند.

تال اوپنهایمر (Tal Oppenheimer)، رئیس محصول برنامه‌های مشتری گرامرلی، در مصاحبه با TechCrunch بیان کرد:

به‌دلیل اینکه Grammarly در برنامه‌ها و ابزارهای مختلف کار می‌کند، می‌توانیم در مکان‌هایی که کاربران در آن‌جا ارتباط برقرار می‌کنند، سبک و ترجیحات منحصربه‌فرد آن‌ها را درک و پروفایل شخصی‌سازی‌شده ایجاد کنیم.

اوپنهایمر می‌گوید که هر پروفایل با توضیح ایجاد‌شده با هوش مصنوعی همراه است که آنچه Grammarly به‌عنوان ویژگی‌های تعیین‌کننده سبک فرد می‌بیند، برجسته می‌کند. کاربران می‌توانند عناصری مانند زمینه و انتخاب‌های سبک که معتقدند با نحوه‌ی نوشتاری‌شان هم‌خوانی ندارند (مثل استفاده از افعال و جملات مرکب)، کنار بگذارند.

Grammarly تکنولوژی را به‌عنوان روشی برای نویسندگان معرفی می‌کند تا با استفاده از زمینه‌ی متن، نوشتارشان شخصی‌تر به‌نظر برسد. بااین‌حال، نویسندگان نگران استفاده‌ی احتمالی از این تکنولوژی به‌منظور اهداف غیر‌دوستانه و خصمانه است. برای مثال، تصور کنید شرکتی هنگام خروج نویسنده‌ای یا پس از اخراج او، از پروفایل صدای Grammarly استفاده کند تا پست‌های وبلاگ را بدون رضایت و بدون پرداخت هزینه با نام او منتشر کند.

ویژگی جدید هوش مصنوعی مولد به Grammarly می‌آید

گرمرلی اولین نرم‌افزاری نیست که موضوع حفاظت از نویسندگان دربرابر هوش مصنوعی مولد را به‌تصویر کشیده است. اخیراً هزاران نویسنده نامه‌ای سرگشاده امضا و نارضایتی خود را از فناوری‌های هوش مصنوعی مولدی بیان کردند که زبان، داستان‌ها، سبک و ایده‌های آنان را تقلید و بازتولید می‌کند.

ناگفته نماند نگرانی‌ها درباره‌ی این مسئله وجود دارد که پروفایل‌های صوتی با‌توجه‌به تأکید Grammarly بر صرفه‌جویی در هزینه‌ی مواد بازاریابی خود، چگونه ممکن است تکامل یابند. می‌توان تصور کرد که در پی کاهش هزینه‌ها، کسب‌و‌کار مشترکی در Grammarly در‌نهایت می‌خواهد به تمام پروفایل‌های نویسندگانش دسترسی داشته باشد. آیا Grammarly آن‌ها را انکار خواهد کرد؟

اوپنهایمر به‌نوبه‌ی خود تأکید کرد:

پروفایل‌های صوتی برای جایگزینی کسی طراحی نشده‌اند. به‌جای تقلید از آن‌ها، [پروفایل‌های صدایی] به نویسندگان کمک می‌کند تا از نحوه‌ی نوشتارشان آگاه شوند و خروجی‌هایی را با بیشترین شخصی‌سازی ایجاد و معتبرتر نوشتار را بیان کنند.

تشخیص صدای شخصی و برنامه‌ی کاربردی به دیگر ویژگی‌های هوش مصنوعی مولد Grammarly می‌پیوندد که بسیاری از آن‌ها از این هفته در‌دسترس عموم قرار می‌گیرند. Grammarly بیش از 30میلیون نفر کاربر و بیش از 70هزار تیم روی پلتفرم‌های خود دارد. این شرکت می‌گوید که کاربران هفتگی بیش از 12میلیون قطعه محتوا با استفاده از این ویژگی‌ها ایجاد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.