ارتباط میزان بالای کلسترول خوب با افزایش خطر زوال عقل

تحقیقات دانشگاه موناش نشان می‌دهد که میزان بالای کلسترول خوب (HDL-C) با افزایش خطر ابتلا به زوال عقل در سالمندان مرتبط است و نیاز به مطالعه عمیق‌تر در این زمینه را برجسته می‌کند.

به گزارش تکناک، یک مطالعه انجام شده توسط دانشگاه موناش نشان می دهد که میزان بالای غیرطبیعی  HDL-C، که در زبان عامیانه به عنوان کلسترول خوب شناخته می شود، با افزایش خطر زوال عقل در افراد مسن مرتبط است.

محققان گفتند که میزان بسیار بالای HDL-C مرتبط با خطر زوال عقل در این مطالعه غیرمعمول بوده و به رژیم غذایی مربوط نمی شود، اما به احتمال زیاد منعکس کننده یک اختلال متابولیک است.

این یافته ها ممکن است به پزشکان کمک کند تا گروهی از بیماران مسن را که در معرض خطر زوال عقل هستند، به ویژه افراد 75 ساله و بالاتر شناسایی کنند.

یافته ها در جمعیت های سالمند

این یکی از بزرگترین مطالعات در مورد افزایش میزان HDL-C  و زوال عقل در افراد مسن سالم بالای 70 سال است که در مطالعه ASPREE* ثبت نام کرده اند.

digikala

طی یک میانگین 6.3 ساله، شرکت کنندگان با HDL-C بسیار بالا (> 80 میلی گرم در دسی لیتر یا > 07/2 میلی مول در لیتر) در بدو ورود به مطالعه، 27 درصد بیشتر از شرکت کنندگان با میزان بهینه HDL-C در معرض خطر زوال عقل بودند. در حالی که افزایش خطر در افراد 75 ساله و بالاتر، در مقایسه با افراد با میزان بهینه، 42 درصد بیشتر بود.

میزان بسیار بالای HDL-C به عنوان mg/dL 80 (بیش از 2.07 mmol/L) یا بالاتر طبقه بندی شد. میزان بهینه HDL-C 40 تا 60 میلی گرم در دسی لیتر (1.03-1.55 میلی مول در لیتر) برای مردان و 50 تا 60 میلی گرم در دسی لیتر (1.55-2.07 میلی مول در لیتر) برای زنان به طور کلی برای سلامت قلب مفید است.

داده های شرکت کنندگان

از میان 18668 شرکت‌کننده که در این مطالعه شرکت کردند، 2709 نفر در هنگام ورود به مطالعه HDL-C بسیار بالایی داشتند، با 38 مورد زوال عقل در افراد کمتر از 75 سال با سطوح بسیار بالا و 101 مورد در افراد بالای 75 سال با سطوح بسیار بالا.

نویسنده اول و محقق ارشد این مطالعه، دکتر منیره حسین گفت: تحقیقات بیشتری برای توضیح اینکه چرا میزان کلسترول بسیار بالای HDL بر خطر زوال عقل تأثیر می گذارد، مورد نیاز است.

تحقیقات بیشتری مورد نیاز است

دکتر حسین گفت یافته های این مطالعه می تواند به بهبود درک ما از مکانیسم های دخیل در زوال عقل کمک کند، اما تحقیقات بیشتری لازم است.

او گفت: در حالی که می دانیم کلسترول HDL برای سلامت قلب و عروق مهم است، این مطالعه نشان می دهد که برای درک نقش کلسترول HDL بسیار بالا در زمینه سلامت مغز به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

ممکن است در نظر گرفتن کلسترول HDL بسیار بالا در الگوریتم‌های پیش‌بینی خطر ابتلا به زوال عقل مفید باشد.

(زیرنویس تصویر: مطالعه ای که توسط دانشگاه موناش انجام شد، ارتباط بین میزان بالای HDL-C (“کلسترول خوب”) و افزایش خطر زوال عقل در افراد مسن، به ویژه افراد بالای 75 سال را بر سلامت مغز کشف کرد.)

digikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.