چالش‌ها و دشواری های خروج از اکوسیستم اپل

چالش‌ها و دشواری های خروج از اکوسیستم اپل

اپل با شعار «همه چیز به سادگی کار می‌کند» و به خاطر مجموعه‌ای وسیع از محصولاتی که به طور هماهنگ و مطابق با انتظارات کاربران به یکدیگر متصل می‌شوند، شهرت یافته است.

به گزارش تکناک، این توانایی در اجرا به شدت به اکوسیستم درهم تنیده‌ی شرکت بستگی دارد، جایی که iOS 17 و macOS Sonoma به صورت یکپارچه از طریق قابلیت‌های همکاری با هم کار می‌کنند.

برای درک دلایلی که خروج از اکوسیستم اپل ممکن است چالش‌برانگیز باشد، ابتدا باید عناصر جذابی را که کاربران را به سمت خود می‌کشاند، بررسی کنیم.

در ادامه، تاثیر کاهش نفوذ این اکوسیستم بر زندگی دیجیتالی ما و چگونگی مدیریت آسان‌تر تغییرات احتمالی در پلتفرم در آینده را مورد بحث قرار خواهیم داد.

اکوسیستم اپل چیست؟

طبق تعریف، اکوسیستم اپل به سیستمی اطلاق می‌شود که جدیدترین گوشی های آیفون، آی‌پدها، مک‌ها، ساعت‌ها و سایر دستگاه‌های اپل را به هم مرتبط می‌کند. این اکوسیستم شامل ویژگی‌های Continuity و Handoff است که به کاربران اجازه می‌دهد با یک دستگاه واحد به چندین دستگاه اپل متصل شوند. اکوسیستم اپل به خدماتی که توسط تمامی سیستم عامل های مربوط به اپل پشتیبانی می شود، اشاره نمی کند. نتیجه کار با آن یک تجربه یکپارچه در استفاده از این محصولات است که معمولاً دستگاه های جانبی را خاموش می کند. بنابراین شما فقط از دستگاه های اپل استفاده می کنید.

اکوسیستم اپل چگونه افراد را جذب خود می‌کند؟

اغلب افراد سفر اپل را با آیفون آغاز کردند و خیلی زود عاشق UI/UX آن شدند. با این حال iOS با دستگاه ویندوز سازگاری خوبی ندارد. آیفون امتیازات سیستم انحصاری را به Apple Music داده و باعث شده است تا کاربران Spotify را کنار بگذارند.

اپل عمداً کاربران را تحت فشار قرار می دهد تا راه حل های خود را با معرفی امتیازات ویژه ای که نمی توانند آن ها را با دستگاه های جانبی دریافت کنند، ارائه کنند. این امتیازات شامل بنرهای تبلیغاتی در برنامه تنظیمات و سایر مکان‌های خدمات اشتراک آن، برنامه‌های پیش‌فرضی که کاربران نمی‌توانند تغییر دهند، همگام‌سازی خودکار پس‌زمینه برای داده‌های iCloud و موارد دیگر می‌شود. در نتیجه بسیاری از کاربران به دلیل راحتی هنگام استفاده و مزایای دیگر، آنچه را که ارائه می‌شود قبول می‌کنند. اگر تصمیم بگیرند به پلتفرم های دیگر منتقل شوند، از استفاده از اکوسیستم اپل صرف نظر می‌کنند؛ زیرا همه این امتیازات از بین می رود.

 بزرگ ترین موانع و نگرانی های بیرون آمدن از اکوسیستم اپل

  • خریدهای دیجیتالی و پلتفرم های انحصاری

کاربران اپل ممکن است تصمیم بگیرند که در پلتفرم های این شرکت بمانند. نه تنها به این دلیل که سخت افزار با هم کار می کند، بلکه به دلیل کتابخانه های دیجیتالی آن. از آنجایی که مجوزهای اپ استور با پلی استور و مایکروسافت استور سازگار نیستند، کاربران باید مجددا برنامه های پریمیوم را خریداری کنند. ناگفته نماند که خریدهای دیگر از فروشگاه‌های آنلاین اپل مانند کتاب‌های الکترونیکی، فیلم‌ها و آلبوم‌های موسیقی ممکن است در پلتفرم‌های غیر اپل در دسترس نباشند.

نگرانی دیگر، انحصار پلتفرم اپل است. بسیاری از توسعه دهندگان، به ویژه توسعه دهندگان مستقل، برنامه های خود را در سیستم عامل های اپل توزیع می کنند. علاوه بر این، شرکت به لطف Universal Apps، کدنویسی برای همه سیستم عامل های خود را به یک فرآیند نسبتا ساده تبدیل می کند. انتقال آن برنامه ها به اندروید یا ویندوز نیازمند تلاش قابل توجهی است و بسیاری از توسعه دهندگان نمی توانند صرف زمان و هزینه برای آن را توجیه کنند. در نتیجه افرادی که به برنامه های انحصاری متکی هستند، ممکن است تغییر به پلتفرم دیگری را چالش برانگیزتر بیابند.

خوشبختانه بسیاری از توسعه‌دهندگان و توزیع‌کنندگان به مدل اشتراک تکرارشونده روی آورده‌اند؛ بنابراین بسیاری از کاربران خرید فعال برنامه‌های ممتاز و محتوای دیجیتال را متوقف کرده‌اند. درعوض برای دسترسی به موسیقی، سریال و قابلیت های اپلیکیشن ممتاز، هزینه ماهانه می پردازند. این کار باعث می‌شود مدیریت جابجایی به پلتفرم‌های دیگر آسان تر باشد؛ زیرا این اشتراک‌ها معمولاً در همه پلتفرم‌های اصلی کار می‌کنند. با توجه به موارد گفته شده اگر اخیراً شروع به استفاده از محصولات اپل کرده‌اید، می‌توانید به این سرویس‌های چند پلتفرمی تکیه کنید. در این حالت مطمئن می شوید که در صورت تلاش برای تغییر مسیر، مانعی پیش رویتان نخواهد بود.

  • برنامه ها و پروتکل های ارتباطی

یکی دیگر از موانع مهمی که کاربران اپل هنگام تلاش برای خروج از این پلتفرم با آن مواجه هستند، ارتباط است. این مسئله به ویژه در ایالات متحده رایج است؛ جایی که iMessage و FaceTime ابزار پیش فرض ارتباط تلقی می شوند. در حالی که برنامه های پیام رسانی فوری جانبی هم در دسترس هستند، بسیاری از ایده نصب و استفاده از آن ها ناراضی هستند. این شامل پروتکل‌های مشابه مانند AirDrop، Find My Friends، Family Sharing، Shared Albums in Photos، Colaboration API و… نمی شود.

اگر به تازگی استفاده از دستگاه‌های اپل را شروع کرده‌اید و قصد دارید در آینده مجددا به استفاده از اندروید برگردید، اگر می‌توانید از برنامه‌ها و سرویس‌های متقابل پلتفرمی که در اندروید و ویندوز استفاده می‌کردید مانند تلگرام و Life360 استفاده کنید. اگر قبلاً به ابزارهای ارتباطی اپل منتقل شده اید، باید افرادی را که با آن ها ارتباط دارید، متقاعد کنید از برنامه های جایگزین استفاده کنند. این کار همیشه کار آسانی نیست. با این حال پشتیبانی از RCS آینده در iOS مطمئناً به حل کردن این مشکل کمک خواهد کرد.

  • داده های شخصی و سازگاری فایل

هنگامی که به یک پلتفرم دیگر منتقل می شوید، انتقال داده‌های شخصی شما می‌تواند یک چالش باشد. خوشبختانه اپل به شما اجازه می دهد تا داده های iCloud خود را منتقل کنید. با این حال، ممکن است لازم باشد برخی از فایل های اختصاصی را به فرمت های پشتیبانی شده جهانی که در اندروید و ویندوز کار می کنند تبدیل کنید. بنابراین برای مثال شما باید فایل های PAGES خود را به DOC و… تبدیل کنید.

اگر در اکوسیستم اپل تازه کار هستید و تغییر در آینده امکان پذیر است، می توانید از همان ابتدا به راه حل های چند پلتفرمی تکیه کنید. مسلماً گوگل بهترین مجموعه از برنامه‌های چند پلتفرمی را ارائه می‌کند که به شما امکان می‌دهد عکس‌ها، اسناد، مخاطبین، تقویم‌ها و موارد دیگر را در برنامه‌هایی که تقریباً در هر پلتفرمی کار می‌کنند، ذخیره کنید. در این مورد، جابجایی به یک پلتفرم دیگر در ادامه مسیر شما را ملزم می‌کند تا برای بازیابی اطلاعات وارد حساب Google خود شوید. همگام‌سازی داده‌های iCloud از نظر عینی بر سیستم‌عامل‌های اپل تقریبا بدون مشکل پیش می‌رود؛ با این حال هیچ راه‌حل اندرویدی بومی ارائه نمی‌دهد و برنامه‌های ویندوز آن لزوماً برای استفاده بصری نیستند.

  • اپل واچ، هوم پاد و لوازم جانبی

محدودیت های اکوسیستم اپل به نرم افزار محدود نمی شود. برخی از دستگاه ها مانند Apple Watches، HomePods و AirTags برای راه اندازی به آن نیاز دارند. اگر قصد ندارید به اپل وابسته باشید، ممکن است ساعت‌های هوشمند متفرقه، بلندگوهای هوشمند و ردیاب‌های موقعیت مکانی بخرید. اپل واچ یکی از بهترین ساعت‌های هوشمند بدون رقیب برای اکثر کاربران است؛ اما به سادگی با یک گوشی اندرویدی همکام نمی‌شود. تعداد زیادی بلندگوی هوشمند مانند سری Nest و Echo از گوگل و آمازون نیز هستند. در همین حال، Tile از ردیاب‌های بلوتوث خود پشتیبانی پلتفرمی ارائه می دهد؛ اما آن ها مسلما نسبت به AirTags مؤثر واقع نمی‌شوند.

ناگفته نماند که بسیاری از لوازم جانبی اپل به کانکتورهای اختصاصی مانند Lightning و MagSafe متکی هستند. در نتیجه تغییر به پلتفرم دیگری پس از سال‌ها استفاده ممکن است هزینه های زیادی را برای بسیاری از لوازم جانبی جدید به دنبال داشته باشد. هیچ راه آسانی در این زمینه به جز فروش مجدد و خرید لوازم جانبی جدید پیش رو نخواهد بود.

  •  قدرت حافظه و ویژگی های شهودی کلی

حذف اکوسیستم اپل به معنای از دست دادن ویژگی‌های Continuity و Handoff است که این دستگاه‌ها را به هم متصل می‌کنند. برای مثال برخی افراد عادت دارند از آیفون کپی و در مک خود پیست کنند و Apple TV خود را با اپل واچ خود کنترل کنند. تغییر به اندروید یا ویندوز مستلزم این است که حافظه خود را تقویت کنید و به طور بالقوه به جایگزین های پیچیده تری منتقل شوید.

هنگام عیب‌یابی دستگاه‌های غیر اپل سعی کنید از ویژگی‌های Continuity استفاده کنید. به یاد داشته باشید که این ویژگی‌ها در جای دیگری مشاهده نمی‌شوند. به همین دلیل فقط باید به کنترل های مختلف موجود در سیستم عامل های دیگر عادت کنید. همچنین به طور بالقوه به برنامه های متفرقه که تجربیات مشابه را ارائه می دهند، تکیه کنید.

طراحی منحصر به فرد اکوسیستم اپل

اکوسیستم اپل برای حفظ کاربران عادی طراحی شده است. ورود ساده است؛ اما تلاش برای غیرفعال کردن برخی ویژگی‌های مرتبط با اکوسیستم ممکن است به تأیید چند مرحله‌ای نیاز داشته باشد. این اکوسیستم در حقیقت یک جاده یک طرفه به یک آرمانشهر دیجیتال است که در آن تمام گزینه‌ها فعال هستند و کار می کنند.

همه چیز در این اکوسیستک سرگرم کننده است. بنابراین تا زمانی که تمایل داشته باشید به اپل وفادار بمانید و کل ویژگی ها را بپذیرید، تجربه تقریباً بی عیب و نقصی خواهید داشت. از سوی‌ دیگر اگر تصمیم به تنوع بخشیدن و انتخاب ترکیبی از برندها داشته باشید، گردش کار شما به همین راحتی نخواهد بود. در این صورت، iDevice شما به عنوان یک اپل عملکرد نامناسبی خواهد داشت که تجربه کلی کار با بقیه دستگاه ها را از بین می برد. از این رو اگر به این دسته از کاربران تعلق دارید، از استفاده از برنامه‌ها و سرویس‌های اپل تا حد امکان اجتناب کنید. بهتر است از راه‌حل‌های چند پلتفرمی که شما را به یک برند واحد متصل نمی کند، بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram