آیا هوش مصنوعی به رایانه‌های شخصی می‌آید؟

شرکت های Intel و AMD دی در حال ساخت و توسعه هوش مصنوعی درون رایانه‌های شخصی هستند. موضوعی که در حال حاضر اهمیت زیادی ندارد اما در آینده می تواند بسیار مهم باشد.

به گزارش تک ناک، نمایشگاه 2023 ces آینده هوش مصنوعی را در رایانه های شخصی به ما نشان داد اما سال 2024 و بعد از آن زمانی خواهد بود که این تجربه را به صورت کامل لمس خواهیم کرد.

خیزش و پیشرفت نرم افزارهای هوش مصنوعی متمرکز بر مصرف کننده  (مانند AI art و ChatGPT) پویاترین ترند سال2022 بود.اما فعلا زیاد ذوق زده نشوید! خرید لپتاپ های جدید  AMD و INTEL که از  هوش مصنوعی استفاده کنند هنوز توجیه اقتصادی ندارد .

البته با توجه به سرعت سرسام آور پیشرفت هوش مصنوعی ممکن است در نمایشگاه ces سال آینده این توجیه اقتصادی به دست آمده باشد.

داستان از این قرار است. در اعماق پیچیده معماری پردازنده که آخرین تراشه های Ryzen موبایل AMD را تشکیل می دهند XDNA معماری سخت‌افزاری جدید هوش مصنوعی که AMD در سری Ryzen Mobile 7040 با نام «رایزن AI» استفاده کرده را عرضه می‌کند. (XDNA را به عنوان نسخه هوش مصنوعی RDNA، پایه هسته‌های گرافیکی Radeon AMD در نظر بگیرید.)

اینتل برنامه‌های مشابهی دارد، اگرچه در حال حاضر از یک کارت هوش مصنوعی مجزای Movidius به‌عنوان مکان نگه‌داری استفاده می‌کند تا زمانی که تراشه‌های Meteor Lake یک هسته هوش مصنوعی واقعی را ادغام کنند.  کوالکام سال‌هاست که فناوری هوش مصنوعی را به عنوان بخشی از تراشه‌های اسنپدارگون مبتنی بر Arm خود ارائه می‌کند که قدرت اکثر گوشی‌های هوشمند را تامین می‌کند، اما در رایانه‌های شخصی ویندوزی نقش مهمی را ایفا می‌کند.

در حال حاضر، تنها یک دلیل برای خرید رایانه شخصی مجهز به هوش مصنوعی وجود دارد: Windows Studio Effects، مجموعه ای از فناوری های وب کم ساخته شده در مایکروسافت سرفیس پرو 9 5G دارای اسنپدارگون.

پانوس پانای رئیس ویندوز، به  لیسا سو ، مدیرعامل AMD روی صحنه پیوست تا در جریان معرفی XDNA در مورد Studio Effects صحبت کند.

این فناوری ویژگی های مختلفی دارد . تاری یکپارچه پس‌زمینه، فیلتر کردن نویز برای قطع صداهای پس‌زمینه، تماس چشمی و کادربندی خودکار. همه به روش هایی از هوش مصنوعی استفاده می کنند. برای مثال، Eye Contact از وب‌کم استفاده می‌کند تا متوجه شود چشمان شما به کجا نگاه می‌کنند و سپس از هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا طوری به نظر برسند که گویی دائماً در حال تماس چشمی با دوربین هستید.

اگرچه نوآورانه نیست اما جالب است. با این حال، مایکروسافت هوشمندانه از هوش مصنوعی برای بهبود بهره وری در دستگاه محلی شما استفاده کرده است، به گونه ای که شما را هوشیارتر و سازنده تر نشان می دهد. بدون آن، به سادگی باید تلاش بیشتری انجام دهید. اما هوش مصنوعی همچنان خود را در چندین جبهه مختلف احساس می کند.

اول، سخت افزار وجود دارد. به یاد داشته باشید که شتاب‌دهنده‌های صوتی رایانه شخصی از داخل CPU شروع به کار کردند، به یک تراشه/کارت مستقل (RIP، SoundBlaster) منتقل شدند و سپس دوباره به CPU بازگشتند. پردازنده‌های گرافیکی مسیر مشابهی را دنبال کردند، اما آنقدر ارزشمند شده‌اند که ظاهراً برای همیشه اجزای مجزا باقی خواهند ماند. با هوش مصنوعی، هیچ کس کاملاً مطمئن نیست: برنامه‌های هنری هوش مصنوعی مانند Stable Diffusion برای پردازنده‌های گرافیکی رایانه‌های شخصی طراحی شده‌اند، اما برای عملکرد یکنواخت به مقدار قابل توجهی از رم ویدیویی نیاز دارند. برای کاربران بسیار ساده تر است که از خدماتی مانند Midjourney یا برنامه خیره کننده Designer مایکروسافت بخواهند تا عملکردهای هوش مصنوعی را در فضای ابری محاسبه کنند، حتی اگر مجبور باشید از طریق اشتراک یا تبلیغات پرداخت کنید.

همچنین این سوال بسیار منطقی وجود دارد که چه برنامه‌ها و خدماتی از هوش مصنوعی، در سال‌های آینده خواهیم دید. هنر هوش مصنوعی در شش ماه گذشته رشد کرد و نه تنها هنر، بلکه چت ربات های مبتنی بر هوش مصنوعی مانند ChatGPT شد که برخی فکر می کنند ممکن است جایگزین یا مکمل موتورهای جستجو مانند Bing شوند.

شرکت‌ها در طول سال‌های گذشته بی‌سروصدا روی سخت‌افزار سرور هوش مصنوعی و مدل‌های یادگیری زحمت کشیده‌اند، و ثمره آن تلاش‌ها اکنون درو می‌شود. آموزش موتورهای عظیم هوش مصنوعی به معنای واقعی کلمه می تواند ماه ها طول بکشد، اما مدل هایی مانند ChatGPT می توانند متنی را در حال حاضر تولید کنند که نمرات قبولی را در دبیرستان دریافت کند.

نسل بعدی چه خواهد داشت؟

همه ما به یاد داریم که روزهای اولیه رایانه شخصی چگونه بود، با تراشه های پنتیوم که رایانه شخصی را به جریان اصلی سوق داد. اکنون بسیار شبیه آن زمان است، حتی اگر به طور قطع ندانیم که آن آینده چه خواهد بود.

پس احتمالاً منصفانه است که بگوییم که سال 2022 سالی بود که هوش مصنوعی در آگاهی عمومی ظاهر شد. امسال، 2023، به نظر می رسد سالی است که همه چیز شروع به لرزیدن می کند: چه خدماتی قابل دوام خواهند بود، از چه چیزی استفاده خواهیم کرد، جامعه در آینده چه چیزی درخواست خواهد کرد. به نظر بسیار محتمل است که فورک‌های نرم‌افزار Stable Diffusion و سایر چارچوب‌های هوش مصنوعی برای هوش مصنوعی Ryzen و سخت‌افزار Movidius کدگذاری مجدد شوند و ما درک بهتری از مقایسه XDNA با RDNA از نظر کارهایی که می‌تواند انجام دهد، خواهیم داشت.

این یک آینده هیجان انگیز است

AMD به PCWorld گفت که معماری XDNA آن حول یک FPGA (Field Programmable Gate Array) طراحی شده است که از خرید Xilinx به دست آورده است، فناوری که به سخت افزار اجازه می دهد تا به سرعت پیکربندی مجدد شود. FPGA زمانی معنا پیدا می کند که یک فناوری کاملاً درک نشده باشد و لازم باشد تغییرات و تنظیمات اعمال شود .

تجدیدنظرهای بعدی تراشه در سال‌های 2024 و 2025 احتمالاً هوش مصنوعی را در زندگی محاسباتی ما ادغام می‌کند. ما ممکن است از هوش مصنوعی برای «آموزش» مدل‌های دیجیتالی خودمان استفاده کنیم، بنابراین آن مدل‌ها می‌توانند به‌عنوان پروکسی هوش مصنوعی شروع به کار کنند .مثلاً با اطلاع از تقویم و مخاطبین مان، قرار ملاقات‌های دندانپزشکی را برنامه ریزی کنیم. اگر همچنان از پست صوتی استفاده می‌کنیم، می‌توانیم یک آواتار ویدیویی از خودمان به عنوان نوعی پست صوتی بصری ایجاد کنیم.

از سوی دیگر، مردم روی متاورس شرط بندی بزرگی می کنند. آینده ای که یک شرکت می خواهد همیشه آن چیزی نیست که در نهایت به آن می رسد.

ما درباره عجله کردن برای خرید پردازنده های رایانه شخصی جدید مجهز به هوش مصنوعی مطمئن نیستیم. در حال حاضر، توصیه می کنیم صبر کنید. اما ما همچنین نسبتاً مطمئن هستیم که هوش مصنوعی بخشی از آینده رایانه شخصی شما خواهد بود، هر زمان که این آینده به پایان برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.