پردازنده های Arrow Lake اینتل از DDR4 پشتیبانی نمی‌کند

پردازنده های Arrow Lake اینتل از DDR4 پشتیبانی نمی‌کند

طبق نمودار تراشه لورفته که در انجمن ChipHell مشاهده شده، چیپست سری 800 اینتل از تعداد خطوط PCIe بیشتری از نسل قبلی خود پشتیبانی می‌کند، درحالی‌که کاملاً از رم DDR4 صرف‌نظر می‌کند.

به‌گزارش تک‌ناک، اینتل برای عرضه‌ی نسل جدید پردازنده‌های خود با نام Arrow Lake-S در سه‌ماهه‌ی سوم سال 2024 آماده می‌شود. این شرکت سازنده‌ی تراشه برای معرفی مادربردهای جدید سری 800 که از پردازنده‌های Arrow Lake-S پشتیبانی می‌کنند، رویدادهایی را برگزار خواهد کرد.

تامزهاردور می‌نویسد بر‌اساس تصویری که گفته می‌شود برای این رویدادها آماده شده است، بسیاری از حدس‌و‌گمان‌های موجود درباره‌ی این پردازنده و چیپست جدید تأیید می‌شود. اگر این اطلاعات لورفته درست باشد، باید با استانداردهای قدیمی رم DDR4 و درگاه‌های PCIe 3.0 خداحافظی کنیم. این رویدادها برای توزیع‌کنندگان و شرکای تجاری اینتل برگزار می‌شود تا آن‌ها را با پلتفرم جدید LGA-1851 اینتل آشنا کند.

پیش‌از‌این، تیم آبی در نمایشگاه کامپیوتکس مادربردهای سری 800 از‌جمله Z890 را رونمایی کرده‌ بود؛ اما به‌طور خاص به نام چیپست یا مادربردها اشاره‌ای نکرد. تصویری از این نمودار Arrow Lake در انجمن ChipHell منتشر شده و از آنجا به شبکه‌ی اجتماعی X سرایت کرده است.

همان‌طور‌که پیش‌از‌این نیز فاش شده بود، نمودار جدید نشان می‌دهد که پردازنده‌ها و مادربردهای Arrow Lake-S از 16 خط اختصاصی PCIe 5.0 برای کارت‌های گرافیک پشتیبانی خواهند کرد. این مادربردها چهار خط اضافی PCIe 5.0 برای ذخیره‌سازی و یک رابط PCIe 4.0 x4 برای استانداردهای کندتر نیز ارائه می‌دهند.

در‌حالی‌که چیپست جدید از پشتیبانی PCIe 3.0 صرف‌نظر می‌کند، این موضوع بعید است مشکلی ایجاد کند و پیکربندی جدید به تولیدکنندگان کامپیوتر شخصی امکان می‌دهد تا از اختصاص‌دادن خطوط PCIe 5.0 برای کارت گرافیک و ذخیره‌سازی اجتناب کنند.

Arrow Lake

پلتفرم LGA-1851 پشتیبانی از رم DDR4 را نیز کنار می‌گذارد؛ تصمیمی که در اوایل انتشار شایعات با استقبال مواجه نشد. با‌ین‌حال، ازآنجاکه قیمت رم DDR5 در دو سال گذشته کاهش یافته، درخواست‌ها برای حفظ پشتیبانی از DDR4 بسیار کمتر شده است.

با بررسی دقیق‌تر این نمودار، متوجه می‌شویم که پردازنده‌های جدید اینتل کنترلرهای Thunderbolt 4 خواهند داشت که ازطریق گرافیک مجتمع Arc Xe-LPG از حداکثر چهار نمایشگر پشتیبانی می‌کنند. کاربران هنگام استفاده از کارت گرافیک مجتمع، می‌توانند از بین DisplayPort 2.1 یا HDMI 2.1 انتخاب کنند.

همچنین، این نمودار پشتیبانی از اتصالات USB 3.2 Gen 2×2 (20 گیگابیت‌بر‌ثانیه) و USB 3.2 Gen 2×1 (10 گیگابیت‌بر‌ثانیه) و USB 3.2 Gen 1 (5 گیگابیت‌بر‌ثانیه) را تأیید می‌کند. هنوز جزئیاتی از تعداد هر نوع پورت پشتیبانی‌شده وجود ندارد؛ اما احتمالاً حداقل برابر با پشتیبانی Z790 خواهد بود: پنج پورت USB 20 گیگابیت‌بر‌ثانیه و 10 عدد از هر دو کانکتور USB 10 گیگابیت‌بر‌ثانیه و USB 5 گیگابیت‌بر‌ثانیه.

برای اتصالات شبکه، باید انتظار پشتیبانی از 1 گیگابیت‌بر‌ثانیه و پورت 2/5 گیگابیت‌بر‌ثانیه اختیاری را داشته باشیم. این نمودار تأیید می‌کند که چیپست جدید از وای‌فای 7 پشتیبانی می‌کند که از زمان چیپست Z790 به‌صورت اختیاری پشتیبانی می‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram