بزرگ‌ترین آنباکسینگ تاریخ اینتل منتشر شد

اینتل بزرگ‌ترین آنباکسینگ تاریخ خود را به‌اشتراک گذاشت. این ویدئو نصب دستگاه لیتوگرافی High-NA با ارزش ۳۸۰ میلیون دلار شرکت ASML را در کارخانه اورگن نشان می‌دهد.

به‌گزارش تک‌ناک، اواخر سال گذشته، شرکت ASML اولین سیستم لیتوگرافی High-NA EUV (فرابنفش شدید) خود را برای اینتل ارسال کرد و آخر هفته گذشته، یکی از غول‌های تراشه‌سازی دنیا ویدئویی را منتشر کرد که مراحل نصب این ابزار در کارخانه‌ خود نزدیک هیلزبرو اورگن را نشان می‌داد. این دستگاه عمدتاً برای اهداف تحقیق و توسعه استفاده خواهد شد.

تامزهاردور می‌نویسد که ماشین Twinscan EXE:5000 High-NA EUV شرکت ASML واقعاً بسیار بزرگ است. در‌مجموع، برای حمل‌و‌نقل این دستگاه 330 هزار پوندی‌، به 250 جعبه نیاز است.

در ویدئو، هواپیمایی باری کانتینر را از هلند به پورتلند اورگن حمل کرد و سپس کامیونی یکی از اجزای مهم این ابزار را تحویل داد. همان‌طور‌که در ویدئو زیر مشاهده می‌کنید، این واحد در کارخانه نصب شده است؛ اما حدود 250 نفر مهندس از ASML و اینتل به‌مدت ۶ ماه برای تکمیل نصب دستگاه زمان نیاز دارند.

حتی پس از تکمیل مونتاژ کامل دستگاه High-NA EUV Twinscan EXE:5000، مهندسان ASML و اینتل همچنان به کالیبراسیون آن احتیاج دارند. این فرایند هفته‌ها یا حتی ماه‌ها به‌طول خواهد انجامید. در ابتدا، این دو شرکت باید دستگاه را روشن کنند. با این اتفاق فوتون‌ها به رزین روی ویفرها برخورد می‌کنند؛ همان کاری که مهندسان ASML اخیراً با ابزار High-NA EUV خود در Veldhoven هلند انجام داده‌اند.

digikala

ابزار Twinscan EXE:5000 High-NA EUV شرکت ASML می‌تواند با رزولوشن 8 نانومتر چاپ کند که به‌طور درخورتوجهی عملکرد اسکنرهای EUV با NA پایین (Low-NA) که در‌حال‌حاضر استفاده می‌شوند و با یک بار نوردهی به رزولوشن 13 نانومتر محدود هستند، بهبود می‌بخشد.

این پیشرفت امکان ساخت ترانزیستورهایی را فراهم می‌کند که تقریباً 1/7 برابر کوچک‌تر از امروز باشند و در‌نتیجه، تراکم ترانزیستور تقریباً سه برابر می‌شود. دستیابی به ابعاد بحرانی 8 نانومتر برای تولید تراشه با استفاده از فناوری فرایند کوچک‌تر از 3 نانومتر، هدفی است که صنعت امید دارد بین سال‌های 2025 و 2026 به آن دست یابد.

اینتل از ابزار لیتوگرافی Twinscan EXE:5000 خود عمدتاً برای یادگیری نحوه استفاده از فناوری High-NA EUV استفاده خواهد کرد. این شرکت قصد دارد استفاده از لیتوگرافی High-NA را با فناوری فرایند Intel 18A خود آزمایش کند و در‌نهایت، آن را برای تولید انبوه با فرایند ساخت Intel 14A به‌کار گیرد.

شرکت ASML پیش‌از‌این اعلام کرده بود که قیمت ابزار تراشه‌سازی EUV با NA بالا نسل بعدی، بیش از دو برابر قیمت ابزارهای لیتوگرافی EUV با NA پایین فعلی آن‌ها یا تقریباً 380 میلیون دلار (350 میلیون یورو) خواهد بود. با‌این‌حال، قیمت دقیق به پیکربندی واقعی دستگاه بستگی دارد. پت گلسینگر، مدیرعامل اینتل، اخیراً گفته است که هزینه دستگاه حدود 400 میلیون دلار است.

در مقام مقایسه، سیستم‌های موجود EUV Twinscan NXE با NA پایین با تغییراتی بر‌اساس مدل‌ها و پیکربندی‌های خاص، قیمتی درحدود 183 میلیون دلار (170 میلیون یورو) دارند. اینتل ممکن است اولین شرکتی باشد که این ابزار ساخت پیشرفته را دریافت می‌کند؛ اما ASML سفارش‌های «10 تا 20» دستگاه EUV با NA بالا را از شرکت‌هایی مانند اینتل، سامسونگ، SK Hynix و TSMC افشا کرده است.

digikala

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.