انتشار تصویری از Lunar Lake MX اینتل با حافظه LPDDR5X

به‌تازگی تصویری از پردازنده موبایل Lunar Lake MX اینتل با حافظه LPDDR5X منتشر شده است. اینتل به‌منظور بهینه‌سازی ویندوز برای پردازنده Lunar Lake، با مایکروسافت همکاری کرده است.

به‌گزارش تک‌ناک، آزمایشگاه ایگور (Igor’s Lab) این هفته تصویری از پردازنده Lunar Lake MX اینتل منتشر کرد که نشان می‌دهد تولیدکنندگان کامپیوتر به‌شدت در پی تولید لپ‌تاپ‌هایی با پردازنده‌های LNL هستند. این تصویر تأیید می‌کند که Lunar Lake از طراحی چند‌تراشه‌ای استفاده می‌کند و برای به‌حداکثر‌رساندن عملکرد، حافظه LPDDR5X را مستقیماً روی برد خود جای داده است.

به‌نقل از تامزهاردور، اینتل انتظار دارد پردازنده‌های Lunar Lake به‌لطف نوآوری‌های ریزمعماری، بهبود درخورتوجهی در بازده عملکرد پلتفرم‌هایشان ارائه دهند. طبق گزارش‌ها، هسته محاسباتی Lunar Lake MX هشت هسته چندمنظوره دارد که تعادل مناسبی بین عملکرد و مصرف انرژی ارائه می‌دهد: چهار هسته Lion Cove با عملکرد بالا و چهار هسته Skymont با مصرف انرژی بهینه.

همچنین، گفته می‌شود که این هسته محاسباتی از پردازنده گرافیکی مجتمع با 64 واحد اجرایی Xe2 (EU) مبتنی‌بر معماری Battlemage برخوردار است. این سیستم روی تراشه (SoC) نیز به شتاب‌دهنده هوش مصنوعی NPU 4.0 شش‌هسته‌ای و تایل SoC مجهز است که با استفاده از فناوری Foveros اینتل به تایل اصلی متصل می‌شود و ویژگی‌های مختلف I/O را در خود جای داده است.

تغییر مهم در رویکرد اینتل برای Lunar Lake MX، استفاده از فناوری ساخت N3B شرکت TSMC برای هسته محاسباتی است. این اقدام تغییر چشمگیری درمقایسه‌با اتکای سنتی اینتل به تولید داخلی برای تراشه‌های پرچم‌دارش محسوب می‌شود.

گفتنی است که اینتل در ابتدا قصد داشت از فرایند ساخت 18A (کلاس 1/8 نانومتری) خود برای پردازنده‌های سری Lunar Lake استفاده کند؛ اما 18A تا اواخر سال 2024 برای تولید آماده نخواهد شد. این در حالی است که N3B شرکت TSMC امروزه برای تولید انبوه استفاده می‌شود.

نکته جالب این است که آزمایشگاه ایگور (Igor’s Lab) ادعا می‌کند پردازنده‌های Lunar Lake MX اینتل با همکاری نزدیک مایکروسافت توسعه یافته‌اند تا بر بهبود تعامل بین نرم‌افزار و سخت‌افزار تمرکز کنند. این همکاری نشان می‌دهد که کاربران می‌توانند انتظار استفاده بهتری از قابلیت‌های پردازنده، به‌ویژه در سیستم‌هایی را داشته باشند که جدیدترین نسخه‌های سیستم‌عامل‌های مایکروسافت را اجرا می‌کنند.

هدف اصلی Lunar Lake MX اینتل لپ‌تاپ‌های باریک و سبک است و انتظار می‌رود با 16 یا 32 گیگابایت رم LPDDR5X-8533 عرضه شود که مستقیماً روی برد ادغام شده است. این انتخاب طراحی به‌دنبال به‌حداقل‌رساندن اندازه پلتفرم و بهبود عملکرد است.

طبق پیش‌بینی‌های اینتل از اسلایدهایی که چند ماه پیش فاش شد، انتظار می‌رود پیکربندی Lunar Lake MX در‌مقایسه‌با طرح‌های معمولی که حافظه از بسته CPU جداست، بین 100 تا 250 میلی‌مترمربع در فضا صرفه‌جویی کند.

درپایان، باید به این موضوع نیز اشاره کنیم که بسته به هدف توان، پلتفرم Lunar Lake از طراحی‌های بدون فن 8 وات و خنک‌کننده فعال 17 تا 30 وات پشتیبانی می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.