چت‌بات ChatGPT با اختلال گسترده مواجه شده است

چت‌بات ChatGPT با اختلال گسترده مواجه شده است

از بامداد امروز (۱۵ خرداد) چت‌بات ChatGPT شرکت OpenAI دچار اختلال گسترده و سراسری شده است. شرکت مذکور گفته است که تلاش می‌کند تا هرچه زودتر این مشکل را برطرف کند.

به‌گزارش تک‌ناک، براساس اطلاعات مربوط به وضعیت سیستم در صفحات OpenAI، درحال‌حاضر ChatGPT برای برخی از کاربران از کار افتاده است. بسیاری از کاربران نمی‌توانند از اپلیکیشن موبایل روی اندروید یا سایر سرویس‌ها استفاده کنند.

وضعیت سیستم در ساعت ۲ بامداد بار‌دیگر به‌روزرسانی شده است تا قطعی گسترده در سرویس ChatGPT تأیید شود. هم‌اکنون، تنها خبری که OpenAI منتشر‌ کرده، این است: «ما همچنان برای رفع این مشکل در حال تلاش هستیم.»

براساس صفحه‌ی وضعیت لحظه‌ای پلتفرم، OpenAI مسائل تأثیرگذار بر سرویس را شناسایی کرده و در حال کاهش اثر آن‌ها است. امید می‌رود که این اقدام به بازیابی دسترسی در ساعات آینده منجر شود.

به‌نقل از 9to5google، این قطعی ساعت 00:21 سه‌شنبه به وقت PDT آغاز شد و شکایت‌های زیادی در شبکه‌ی اجتماعی X مبنی‌بر فراهم‌نبودن امکان راه‌اندازی چت‌بات از‌طریق کروم مطرح شد. بااین‌حال، به‌نظر می‌رسد این مشکل بیشتر روی موبایل برجسته است.

اپلیکیشن ChatGPT روی اندروید در صفحه ورود گیر می‌کند که نشان می‌دهد این قطعی محدود به یک پلتفرم نیست. بر‌اساس داده‌های DownDetector، گزارش‌های خرابی عمدتاً به خود سرویس ChatGPT مربوط است و نه وب‌سایت یا اپلیکیشن آن.

اگر درحال‌حاضر به ChatGPT متصل هستید، هنگام تلاش برای جست‌وجو و سؤال‌کردن‌، با «خطای داخلی سرور» مواجه خواهید شد. مشترکان پریمیوم نیز مشکل اتصال دارند.

شایان ذکر است که ChatGPT برای همه‌ی کاربران از کار نیفتاده است و گاهی اوقات همچنان می‌توان به‌طور عادی از سرویس استفاده کرد. در آزمایشی کوتاهی‌، امکان ورود به این چت‌بات با استفاده از سرویس گوگل وجود دارد. بااین‌حال پس از ورود، برخی از سؤالات با کندی تولید می‌شدند و در پاسخ نیز کمی توهم‌گویی وجود داشت.

برای نمونه، هنگام درخواست «خلاصه‌ای از بازی اخیر انگلیس»، سیستم پاسخ‌گویی ابتدا بیش از 2 دقیقه زمان برد و نتایج به‌طرز چشمگیری قدیمی بودند؛ هرچند این اطلاعات در سایر پلتفرم‌های مبتنی‌بر هوش مصنوعی به‌درستی استخراج می‌شد.

صفحه‌ی وضعیت OpenAI درحال‌حاضر نشان می‌دهد که «ChatGPT برای برخی از کاربران دردسترس نیست» و این شرکت «در حال بررسی این مشکل هستند». تاکنون، جزئیات دیگری درباره‌ی مدت‌زمان احتمالی از‌کار‌افتادن سرویس ChatGPT وجود ندارد.

آخرین قطعی عمده‌ی ChatGPT در 23 می (۳ خرداد) رخ داد؛ زمانی‌که این سرویس بیش از 8 ساعت با مشکل مواجه شد. باوجوداین، OpenAI نرخ در‌دسترس‌بودن 99/67 درصدی را برای 90 روز گذشته گزارش کرده است.

درپایان، باید بگوییم که که اگر به مدل زبان بزرگ عملیاتی (Operational LLM) نیاز دارید، جمانی متعلق به گوگل همچنان طبق انتظار کار می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram