ابرخودروی Jesko Absolut کونیگزگ ۴ رکورد جهانی ثبت کرد

ابرخودروی Jesko Absolut کونیگزگ ۴ رکورد جهانی ثبت کرد

خودروی Koenigsegg Jesko Absolut چهار رکورد جهانی جدید را به نام خود ثبت کرد و در حال آماده‌سازی برای شکستن رکورد سرعت نهایی است.

به گزارش تک‌ناک، این خودرو با قدرت ۱۶۰۰ اسب بخار توانست در ۲۷.۸۳ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد و مجدد متوقف شود. خودروی Jesko Absolut سیستم ترمز و کنترل پایداری پیشرفته‌ای دارد و با حفظ توانایی شتاب‌گیری فوق‌العاده، به دنبال شکستن رکورد سرعت بالاتر است که تئوری‌ها حداکثر سرعت آن را حدود ۵۳۱ کیلومتر بر ساعت پیش‌بینی می‌کنند.

شرکت خودروسازی Koenigsegg قول داده است که هرگز خودرویی سریع‌تر از خودروی Jesko Absolut سرکش نسازد. این ابرخودروی باشکوه 1600 اسب بخاری اکنون اولین روز خود را در یک فرودگاه خالی گذرانده و رکورد جهانی 0-400-0 کیلومتر بر ساعت را زده است.

این ایدۀ مهیج توسط بوگاتی با خودروی Chiron در سال 2017 آغاز شد. ایدۀ رکورد جهانی 0-400-0 کیلومتر بر ساعت به این شکل است که ابتدا پا را روی پدال گاز می‌گذارید، سپس ترمز می‌گیرید.

از حالت سکون شروع می‌کنید و باید سرعت را به 400 کیلومتر در ساعت برسانید، سپس فوری ترمز می‌زنید و با بیشترین سرعت ممکن متوقف می‌شوید. زمان آغاز زمانی است که حرکت می‌کنید و زمان پایان آن زمانی است که خودرو را به حالت سکون باز می‌گردانید.

رکورد بیشتر به معنای تأیید فشار بالا برای کنترل کشش، کنترل پایداری و ترمز ضد قفل خودرو است. امّا به طور قطع رفتن از حالت گاز کامل به ترمز کامل با سرعت چهار برابر بزرگراه، شجاعت و مهارت زیادی می‌طلبد.

این رکورد (و رکورد جهانی 0-250-0 مایل در ساعت مجاور) به تولیدکنندگان و هایپرکارها انگیزه‌ای می‌دهد تا بتوانند در ایمنی نسبی به رقابت بپردازند.

تاکنون چنین رکوردی ثبت نشده است. خودروی SSC چهار سال پیش در یک بخش 7 مایلی (11.2 کیلومتری) ادعای ثبت چنین رکوردی را کرد که موفق نشد.

بوگاتی خوش‌شانس بود که اولین رکورد 0-400-0 کیلومتر را در 42 ثانیه ثبت کرد، چرا که Koenigsegg آن را دید و چند هفته بعد، خودروی Koenigsegg Agera با 37.28 رکورد حدود 5 ثانیه کمتر از بوگاتی رکورد زد.

تاریخچۀ مختصری از رکورد 0-400-0 کیلومتر در ساعت:

  • 2017: 42 ثانیه: Bugatti Chiron
  • 2017: 37.28 ثانیه: Koenigsegg Agera
  • 2019: 31.49 ثانیه: Koenigsegg Regera
  • 2023: 29.94 ثانیه: Rimac Nevera
  • 2023: 28.81 ثانیه: Koenigsegg Regera

و حالا:

  • 2024: 27.83 ثانیه: Koenigsegg Jesko Absolut

همان‌طور که کریستین فون کونیگزگ بنیان‌گذار شرکت خودروسازی Koenigsegg توضیح می‌دهد، این رکوردی نیست که خودروی Jesko Absolut برای آن ساخته شده است. آیرودینامیک فوق‌العاده لغزندۀ این خودرو به‌طور خاص برای شکستن رکورد سرعت خودروی تولیدی طراحی شده است.

این خودرو یک انتقال سرعت نور 9 سرعته و چند کلاچه دارد که می‌تواند از هر دنده به دندۀ دیگری در تقریباً صفر ثانیه بپرد، و بال عقب فعال بزرگی که خودروهای Jesko و  Regera استاندارد دارند را ندارد.

در نتیجه، این خودرو زیر فشار این ترمزها کمی آسیب می‌بیند، چرا که ترمز بادی بالا برندۀ بزرگی برای کمک به لاستیک‌های ضعیف ندارد. در واقع، خودروی Jesko Absolut در بخش ترمز تقریباً یک ثانیه کندتر از خودروی Regera بود، امّا آنقدر سریع شتاب گرفت که در نهایت این مسئله اهمیتی نداشت. مارکوس لوند، رانندۀ تست خوردوهای Koenigsegg رکوردهای زیر را که توسط Racelogic HQ تأیید شده است، زد:

  • 0-400-0 کیلومتر بر ساعت –83 ثانیه
  • 0-400 کیلومتر در ساعت – 18.82 ثانیه
  • 0-250-0 مایل در ساعت –27 ثانیه
  • 0-250 مایل در ساعت – 19.20 ثانیه

شایعات حاکی از آن است که این خودروی خارق‌العاده می‌تواند حدود 330 مایل در ساعت (531 کیلومتر در ساعت) در جاده‌های مستقیم و آب‌وهوای عالی سرعت بگیرد.

فون کونیگزگ می‌گوید که حداکثر سرعت واقعاً به تایرها بستگی دارد و ما اکنون درحال آماده‌سازی تایرهای مناسب برای این خودرو هستیم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram