تأیید اثربخشی طولانی مدت بای‌پس معده

تأیید اثربخشی طولانی مدت بای‌پس معده

بر اساس نتایج یک مطالعۀ طولانی مدت، بای‌پس معده باعث بهبود دیابت به مدت 15 سال و کاهش وزن به مدت 20 سال می‌شود.

به گزارش تک‌ناک، بای‌پس‌ معده به روش Roux-en-Y که نوعی جراحی کاهش وزن است، در یکی از بزرگ‌ترین مطالعات طولانی مدت بر روی بیماران تحت درمان، دیابت نوع 2 را تا 15 سال در حالت بهبودی نگه داشت و بیشتر وزن بیماران را تا 20 سال کاهش داد.

این مطالعه که نام آن «نتایج بلند مدت (> 15 ساله) پس از بای‌پس معده به روش Roux-en-Y» است، 12 ژوئن در نشست علمی سالانۀ انجمن آمریکایی جراحی متابولیک و چاقی (ASMBS) 2024 ارائه شد.

جزئیات مطالعه و یافته‌های اولیه

محققان مرکز پزشکی جیسینگر در دانویل پنسیلوانیا، میزان بهبودی دیابت و نتایج کاهش وزن 2045 بیمار را که بین سال‌های 2001 تا 2008 بای‌پس‌ معده را انجام داده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و آنها را تا 20 سال بررسی کردند. بیماران که به‌طور متوسط 46 ساله بودند، شاخص تودۀ بدنی آنها قبل از عمل جراحی (BMI) 47.9 بود.

از 677 بیمار مبتلا به دیابت قبل از عمل، میزان بهبودی در سه سال اول 54 درصد بود، امّا پس از 15 سال به 38 درصد کاهش یافت. تنها حدود 10 درصد از بیماران مبتلا به دیابت وابسته به انسولین در همان بازۀ زمانی بهبودی داشتند و میزان دیابت پایدار در بیمارانی که قبل از جراحی، دیابت تحت درمان با انسولین داشتند، بیشتر بود.

دربارۀ جراحی کاهش وزن و ایمنی آن

در تحقیقات متعددی ثابت شده است که جراحی متابولیک، چاقی یا کاهش وزن مانند بای‌پس معده و اسلیو گاسترکتومی، مؤثرترین و طولانی‌مدت‌ترین درمان برای چاقی شدید است. این عمل‌ها بیماری‌هایی از جمله دیابت نوع 2، بیماری‌های قلبی و فشار خون بالا را بهبود می‌بخشند، یا آنها را برطرف می‌کنند و باعث کاهش وزن قابل‌ توجه و بادوام می‌شوند. مشخصات ایمنی این نوع جراحی‌ها با برخی از ایمن‌ترین و رایج‌ترین جراحی‌های انجام شده در ایالات متحده از جمله جراحی کیسۀ صفرا، آپاندکتومی و تعویض زانو قابل مقایسه است.

اوج کاهش وزن که 31.8 درصد بود، پس از 18 ماه به دست آمد و در 23 درصد پس از 10 سال و تا مرز 20 سال تثبیت شد. میزان کلی مرگ و میر 15 ساله، 13.3 درصد بود که در بین بیماران دیابتی و بالای 60 سال به 37.4 درصد رسید. هیچ مرگ و میری مربوط به خود عمل جراحی وجود نداشت.

آنتونی تی پتریک، نویسندۀ این مطالعه گفت: با در دسترس بودن درمان‌های پزشکی و آندوسکوپی، نشان دادن اثربخشی طولانی‌مدت بای‌پس معده در راستای ارائه درمان مناسب برای بیمار مناسب در زمان مناسب، حیاتی است.

واجد شرایط بودن برای انجام بای‌پس معده

انجمن جراحی متابولیک و چاقی آمریکا (ASMBS)، گزارش می‌دهد که نزدیک به 280000 جراحی متابولیک و چاقی در سال 2022 انجام شده است که فقط حدود 1 درصد از آنها واجد شرایط این جراحی بودند.

دکتر مارینا کوریان، رئیس ASMBS، که در این مطالعه نقشی نداشت، گفت: این مطالعه کمک مهمی به درک فعلی پیامدهای طولانی‌مدت بای‌پس معده می‌کند، چرا که میزان پیگیری برای انجام این جراحی بسیار زیاد است.

بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC)، 42.4 جمعیت آمریکا چاق هستند. مطالعات نشان می‌دهد که این بیماری می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف یا مختل کند و باعث التهاب مزمن شود و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات دیگر از جمله بیماری‌های قلبی-عروقی، سکتۀ مغزی، دیابت نوع 2 و برخی سرطان‌ها را افزایش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram