مایکروسافت Recall را به قابلیتی اختیاری تبدیل می‌کند

مایکروسافت Recall را به قابلیتی اختیاری تبدیل می‌کند

مایکروسافت قابلیت پرحرف‌وحدیث Recall در ویندوز 11 را به‌طور اختیاری در‌اختیار کاربران قرار می‌دهد و برای حفظ حریم خصوصی، قابلیت‌های امنیتی جدیدی به آن اضافه می‌کند.

به‌گزارش تک‌ناک، پس از سکوت خبری طولانی، مایکروسافت سرانجام مطلبی را در وبلاگ رسمی خود درباره‌ی قابلیت جنجالی Recall منتشر کرد. با‌توجه‌به کشف‌‌ آثار نگران‌کننده‌ی کارشناسان امنیتی و درخواست‌های فراوان برای لغو یا بازنگری Recall، مایکروسافت رویکرد خود را تغییر داده است تا شفافیت و امنیت بیشتری برای کاربران به‌ارمغان بیاورد.

اولین تغییر مهم این است که قابلیت Recall به‌طور کاملاً اختیاری در‌اختیار کاربران قرار می‌گیرد. طی راه‌اندازی اولیه‌ی سیستم‌عامل ویندوز 11 (OOBE)، از شما پرسیده می‌شود که «آیا می‌خواهید Recall فعال باشد یا خیر؟» نکته‌ی مثبت این است که گزینه‌ی فریبنده یا شرط‌و‌شروط پنهانی وجود ندارد: فقط دو دکمه‌ی ساده با عبارت‌های «خیر» و «بله».

نئوین می‌نویسد که این موضوع تضمین می‌کند دیگر هیچ کاربری از اسکرین‌شات گرفتن مداوم از تمام فعالیت‌های صفحه‌نمایش خود به‌واسطه‌ی کامپیوتر بی‌خبر نخواهد ماند. علاوه‌بر‌این، برای فعال‌کردن قابلیت Recall و مرور جدول زمانی فعالیت‌های خود، احراز هویت با «Windows Hello» الزامی خواهد بود.

درنهایت، برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز به کل پایگاه داده‌ی Recall، مکانیزم‌های حفاظتی دیگری نیز در نظر گرفته شده است. ویندوز 11 از رمزنگاری لحظه‌ای استفاده خواهد کرد و بدین‌ترتیب، اطمینان می‌دهد که اسکرین‌شات‌ها و پایگاه داده‌ی فهرست جست‌وجو فقط پس از احراز هویت با «Windows Hello» و ویژگی‌های امنیتی پیشرفته‌ی آن رمزگشایی شوند.

مایکروسافت اقدامات حفاظتی از حریم خصوصی موجود را نیز به کاربران یادآوری می‌کند. این اقدامات شامل ذخیره‌ی محلی اسکرین‌شات‌ها و اشتراک‌نگذاشتن آن‌ها با دیگران‌، اعلام به کاربر هنگام گرفتن اسکرین‌شات با ویندوز 11، پشتیبانی از مدیریت حقوق دیجیتال (DRM) و InPrivate، امکان فیلتر‌کردن، توقف موقت و حذف موارد ذخیره‌شده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram