مایکروسافت کاربران را به ارتقا به ویندوز 11 ترغیب می‌کند

به‌نظر می‌رسد مایکروسافت اکنون رویکرد تهاجمی‌تری را در پیش گرفته است و از اعلان‌های تمام‌صفحه برای متقاعدکردن کاربران ویندوز 10 برای ارتقا به ویندوز 11 استفاده می‌کند.

به‌گزارش تک‌ناک، مایکروسافت با نمایش اعلان‌های تمام‌صفحه سعی می‌کند تا تنها ۱۸ ماه مانده به پایان پشتیبانی از ویندوز ۱۰، کاربران این نسخه از ویندوز را به ارتقا به ویندوز 11 ترغیب کند.

کاربر ردیت با نام Woopinah9 حین کار با کامپیوتر خود با این اعلان مواجه شده است. این اعلان با پیامی تمام‌صفحه از مایکروسافت شروع می‌شود که از وفاداری مشتریان ویندوز 10 قدردانی و سپس تاریخ پایان پشتیبانی را اعلام می‌کند.

ورج می‌نویسد در‌حالی‌که برخی از کاربران ویندوز 10 این پیام را مشاهده می‌کنند و می‌توانند کامپیوتر خود را به ویندوز 11 ارتقا دهند، این کاربر ردیت یکی از میلیون‌ها دارنده کامپیوتر شخصی است که به‌دلیل الزامات سخت‌افزاری درنظرگرفته‌شده مایکروسافت برای ویندوز 11، امکان ارتقای کامپیوتر خود را ندارد. در پیام مایکروسافت برای کاربر یادشده آمده است:

رایانه شخصی شما واجد‌شرایط ارتقا به ویندوز 11 نیست؛ اما همچنان تا پایان پشتیبانی در 14 اکتبر 2025، به‌روزرسانی‌های اصلاحی و امنیتی ویندوز 10 را دریافت خواهد کرد.

همچنین، این پیام شامل لینک‌هایی به مقالات مربوط به پایان پشتیبانی و لینک تبلیغاتی برای ویندوز 11 می‌شود. گزینه‌های بستن این پیام متشکل از دکمه‌های «اطلاعات بیشتر» و «به من بعداً یادآوری کن» است. این نشان می‌دهد پیام مذکور ممکن است بیش از یک بار ظاهر شود.

نکته جالب این است که اعلان تمام‌صفحه مایکروسافت مستقیماً به این موضوع اشاره نمی‌کند که مصرف‌کنندگان در‌صورت تمایل به پرداخت هزینه، می‌توانند پس از 14 اکتبر 2025 همچنان به استفاده امن از سیستم‌عامل ادامه دهند یا خیر. هفته گذشته، مایکروسافت اعلام کرد که هزینه تمدید به‌روزرسانی‌های امنیتی (ESU) برای ویندوز 10 در سال اول برای کسب‌وکارها 61 دلار و در سال دوم 122 دلار و در سال سوم 244 دلار به‌ازای هر دستگاه خواهد بود.

مایکروسافت هنوز جزئیات قیمت‌گذاری ESU برای مصرف‌کنندگان را مشخص نکرده است؛ اما پیش‌از‌این اعلام کرده بود که برای اولین‌بار این به‌روزرسانی‌های گسترده را به مصرف‌کنندگان ارائه خواهد کرد. دراین‌میان، ردموندی‌ها تخفیف ویژه‌ای برای مدارس در نظر گرفته‌اند: سال اول یک دلار و سال دوم دو دلار و سال سوم چهار دلار. امیدواریم کاربران غیرتجاری ویندوز 10 نیز تخفیف‌های مشابهی دریافت کنند؛ اما مایکروسافت می‌گوید در آینده جزئیات بیشتری درباره این موضوع ارائه خواهد داد.

در سال 2016، مایکروسافت از اعلان‌های مشابهی برای ارتقای ویندوز 10 استفاده کرد. تنها چند ماه بعد، این شرکت مجبور شد تا اعلان‌های ارتقای ویندوز 10 را به‌دلیل شکایت‌های مرتبط با گیج‌کننده‌بودن روند ارتقا اصلاح کند. سال گذشته، مایکروسافت به‌سرعت مشکلی را برطرف کرد که در آن به کامپیوترهای شخصی غیرواجدشرایط ارتقای نادرست به ویندوز 11 پیشنهاد می‌شد. این اشتباه به انتشار برخی اعلان‌های ارتقا برای دستگاه‌هایی منجر شد که حداقل نیازمندی‌های سیستمی ویندوز 11 را نداشتند؛ اما ارتقا هرگز نصب نشد.

ویندوز 11 تنها روی پردازنده‌های معرفی‌شده از سال 2018 به‌بعد و دستگاه‌های پشتیبانی‌کننده از تراشه‌های امنیتی TPM نصب می‌شود. در‌نتیجه، پذیرش ویندوز 11 کندتر از ویندوز 10 بوده است؛ زیرا ویندوز 10 به‌عنوان ارتقایی رایگان به کاربران ویندوز 7 و ویندوز 8 نیز ارائه شد.

1 دیدگاه برای “مایکروسافت کاربران را به ارتقا به ویندوز 11 ترغیب می‌کند

  1. کوروش گفته:

    سلام و وقت بخیر
    ای بابا این مایکروسافت هم فیلم کرده جهان و
    فک کنم وقتشه ما هم نسخه های کرکمون رو صادر کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.