زیردریایی بدون سرنشین Manta Ray رونمایی شد

شرکت هوافضای نورثروپ گرومن اولین نمونه کامل از وسیله نقلیه زیرآبی بدون سرنشین Manta Ray (UUV) را رونمایی کرد. این وسیله برای دارپا توسعه داده شده است.

به‌گزارش تک‌ناک، زیردریایی Manta Ray رونمایی شد. این وسیله نقلیه زیرآبی بدون سرنشین با ابعاد بسیار بزرگ برای انجام مأموریت‌های زیرآبی طولانی بدون نیاز به کمک انسان طراحی شده است. نورثروپ گرومن با ترکیب فناوری‌های هیدرودینامیکی ماهی Manta و برخی از سیستم‌های خودکار پیشرفته و پیشرانش کم‌مصرف، Manta Ray را توسعه داده است.

اطلاعات زیادی درباره Manta Ray منتشر نشده است. بااین‌حال، فقط می‌دانیم که این وسیله نقلیه قرار است برد طولانی و مقیاس بزرگی داشته باشد. این شناور به‌منظور حمل محموله‌های مختلف برای مأموریت‌های گوناگون با تأکید بر استقامت به‌جای سرعت طراحی شده است.

طبق گفته‌های نورثروپ گرومن، نمونه اولیه Manta Ray برای توسعه فناوری‌های خودکار زیرآبی پیشرفته استفاده خواهد شد. این شناور از سیستم‌های صرفه‌جویی در انرژی، از‌جمله توانایی لنگرانداختن در کف دریا و رفتن به حالت خواب زمستانی استفاده می‌کند و ساختاری مدولار دارد که امکان بسته‌بندی در پنج کانتینر حمل‌ونقل استاندارد برای استقرار در سراسر جهان و مونتاژ در محل را فراهم می‌کند.

آلن لایتل، معاون راهبرد و راه‌حل‌های مأموریتی در نورثروپ گرومن گفت:

Manta Ray توانایی حمل محموله را از دریا فراهم می‌کند و آن را به عضو مهمی در جنگ زیردریایی و چشم‌انداز فرماندهی و کنترل مشترک تمام حوزه‌های وزارت دفاع (JADC2) تبدیل می‌کند.

دارپا در سال ۲۰۲۱ با عقد قراردادی با شرکت‌های نورثروپ گرومن و آزمایشگاه‌های فناوری پیشرفته لاکهید مارتین و ناوتک، برنامه Manta Ray را آغاز کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.