انويديا با پشت‌سرگذاشتن مایکروسافت با‌ارزش‌ترین شرکت جهان شد

انويديا با پشت‌سرگذاشتن مایکروسافت با‌ارزش‌ترین شرکت جهان شد

انویدیا به سلطه‌ی چندین‌ساله اپل و مایکروسافت در رده‌بندی باارزش‌ترین شرکت‌های دنیا پایان داد و به پرارزش‌ترین شرکت سهامی‌ عام بر‌اساس ارزش بازار تبدیل شد.

به‌گزارش تک‌ناک، انویدیا در معادلات پایان روز سه‌شنبه ۱۸ ژوئن (۲۹ خرداد) تاریخ‌سازی کرد و با عبور از مایکروسافت، با‌ارزش‌ترین شرکت جهان لقب گرفت. شبکه سی‌ان‌بی‌سی گزارش می‌دهد که دلیل این امر افزایش درخورتوجه ۳/۶ درصدی قیمت سهام انویدیا بود که باعث شد ارزش بازارش به ۳/۳۴ تریلیون دلار برسد.

این رقم برای پشت‌سر‌گذاشتن ارزش بازار ۳/۳۲ تریلیون دلاری مایکروسافت کافی بود. قیمت سهام مایکروسافت در پایان معاملات دیروز ۰/۴۵ درصد کاهش یافت. نکته‌ی جالب این است که مایکروسافت مشتری بزرگی برای محصولات انویدیا، به‌ویژه پردازنده‌های گرافیکی آن است که برای تقویت خدمات هوش مصنوعی خود مانند کوپایلت در مراکز داده‌اش استفاده می‌کند.

در‌واقع، دلیل اصلی افزایش مداوم قیمت سهام انویدیا این است که پردازنده‌های گرافیکی‌اش در ۸۰ درصد از مراکز داده‌ی هوش مصنوعی مایکروسافت، گوگل، OpenAI و سایر شرکت‌ها استفاده می‌شود.

به‌نقل از نئووین، در اوایل ماه جاری میلادی، ارزش بازار انویدیا برای اولین‌بار از مرز ۳ تریلیون دلار عبور کرد و با پشت‌سر‌گذاشتن اپل، به دومین شرکت سهامی عام باارزش جهان تبدیل شد. در پایان معاملات سهام دیروز (سه‌شنبه)، اپل با ارزش بازار ۳/۲۹ تریلیون دلار پس از مایکروسافت و انویدیا در جایگاه سوم باارزش‌ترین شرکت سهامی عام جهان قرار گرفت.

انويديا به‌تازگی سهام خود را به نسبت ۱۰ به ۱ تقسیم کرده است تا افراد بیشتری بتوانند سهامش را بخرند. یکی از سهام‌داران عمده‌ی انویدیا، جنسن هوانگ، مدیرعامل و هم‌بنیان‌گذار این شرکت است. پس از معاملات ۱۸ ژوئن، فوربس دارایی خالص هوانگ را چیزی حدود ۱۱۸/۴ میلیارد دلار تخمین می‌زند.

فوربس می‌گوید که این رقم جنسن هوانگ را به یازدهمین فرد ثروتمند جهان تبدیل کرده و او را بالاتر از افرادی مانند مایکل دل، بنیان‌گذار شرکت دل، قرار داده است. با‌این‌همه، هوانگ همچنان از برخی غول‌های صنعت فناوری مانند بیل گیتس، هم‌بنیان‌گذار مایکروسافت و مارک زاکربرگ، هم‌بنیان‌گذار متا و ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، عقب‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram