انویدیا در تراشه جدیدش از پردازنده Arm Cortex X5 بهره می‌برد

انویدیا در تراشه جدیدش از پردازنده Arm Cortex X5 بهره می‌برد

طبق شایعات، انویدیا در حال ساخت نسل بعدی تراشه‌ی خود است که احتمال دارد در آن، از ترکیبی از پردازنده Arm Cortex X5 و پردازشگر گرافیکی بلک‌ول استفاده کند.

به‌گزارش تک‌ناک، انویدیا، غول دنیای پردازش گرافیکی، ظاهراً در حال کار روی نسل جدیدی از تراشه‌ها است که می‌تواند مرزهای محاسبات را بازتعریف کند.

این پردازنده شایعه‌شده بسیار قدرتمند است و گفته می‌شود هسته‌های Cortex X5 جدید Arm را با پردازنده‌ی گرافیکی پیشرفته‌ی بلک‌ول انویدیا ترکیب می‌کند.

همچنین، انتظار می‌رود که تراشه‌ی جدید انویدیا از حافظه‌ی LPDDR6 بهره ببرد که می‌تواند عملکرد آن را افزایش چشمگیری بدهد. نکته‌ی مهم دیگر اینکه طبق شایعات، این تراشه با استفاده از لیتوگرافی 3 نانومتری اینتل ساخته خواهد شد.

ویندوزریپورت گزارش می‌دهد که آنچه این شایعه را جذاب‌تر می‌کند، همکاری بین انویدیا و مدیاتک است که به پردازنده‌ای اشاره می‌کند که می‌تواند راه خود را در انواع مختلف دستگاه‌ها، از کنسول‌های بازی نسل بعدی تا کامپیوترهای شخصی مبتنی بر هوش مصنوعی باز کند. این حرکت می‌تواند انویدیا را به رقابت مستقیم با کوالکام بکشاند؛ به‌ویژه در فضای Windows on Arm (ویندوز روی ARM).

تجربه و موفقیت انویدیا با نینتندو سوییچ که با پردازنده‌ی Tegra X1 کار می‌کند، توانایی این شرکت در نوآوری و ارائه‌ی تراشه‌هایی با عملکرد بالا را نشان می‌دهد. با‌این‌حال، به‌نظر می‌رسد تراشه‌ی شایعه‌شده جهشی رو‌به‌جلو است که بیشتر بر هوش مصنوعی و محاسبات با عملکرد بالا به‌جای کنسول‌های بازی تمرکز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

technoc-instagram