مدیر ارشد OpenAI از این شرکت جدا می‌شود

OpenAI

ایلیا سوتسکیور، هم‌بنیانگذار و دانشمند ارشد OpenAI، از این شرکت جدا می‌شود.

به گزارش تکناک، OpenAI در حال گذر از دوره‌ای خاص در عمر کوتاه خود است. این شرکت امروز اعلام کرد که ایلیا سوتسکیور، هم‌بنیانگذار و دانشمند ارشد آن، تصمیم به ترک شرکت گرفته است.

سام آلتمن، هم‌بنیانگذار و مدیرعامل OpenAI، در ایمیلی که به اعضای تیم شرکت ارسال کرد، این خبر را فاش کرد. او در این ایمیل نوشت: “این موضوع برای من بسیار ناراحت‌کننده است. ایلیا بدون شک یکی از بزرگترین ذهن‌های نسل ما، چراغ راهنمای حوزه کاری ما و دوستی عزیز است. درخشش و خلاقیت او به خوبی شناخته شده است، اما شخصیت خوب و دلسوزی او کمتر شناخته شده، اما به همان اندازه ارزشمند است.”

ایمیل آلتمن حاکی از آن است که دلیل ترک سوتسکیور OpenAI، تمایل او به کار بر روی “پروژه‌ای شخصی و معنادار” است، اما جزئیات بیشتری در این مورد ارائه نشده است.

سوتسکیور در پیامی که در حساب کاربری خود در X (شبکه اجتماعی سابق توییتر) منتشر کرد، نوشت: “افتخار بزرگی بود که در کنار شما کار کنم و دلتنگ همه شما خواهم شد. بدرود و برای همه چیز متشکرم.”

جدایی سوتسکیور چند ماه پس از آن رخ می‌دهد که اعضای سابق هیئت مدیره OpenAI در نوامبر ۲۰۲۳ آلتمن را از سمت مدیرعاملی برکنار کردند. این اقدام با واکنش منفی اکثر اعضای تیم شرکت که حامی آلتمن بودند، روبرو شد. به دنبال این اعتراضات، هیئت مدیره جدیدی تشکیل شد و آلتمن دوباره به عنوان مدیرعامل بازگشت. با این حال، وضعیت سوتسکیور در شرکت تا به امروز نامشخص باقی مانده بود.

آلتمن در ادامه این خبر اعلام کرد که یاکوب پاچوکی به عنوان دانشمند ارشد جدید OpenAI انتخاب شده است. طبق اعلام این شرکت، پاچوکی پیش از این به عنوان مدیر تحقیقات OpenAI فعالیت می‌کرد و در توسعه GPT-4 نیز نقش داشته است.

آلتمن در مورد پاچوکی گفت: “من از اینکه او سکان هدایت این بخش را در دست می‌گیرد، بسیار هیجان‌زده هستم. او سابقه رهبری بسیاری از مهم‌ترین پروژه‌های ما را دارد و من اطمینان کامل دارم که او ما را به سوی پیشرفتی سریع و ایمن در راستای ماموریتمان برای تضمین بهره‌مندی همه از هوش مصنوعی عمومی هدایت خواهد کرد.”

این تحول بزرگ در OpenAI تنها یک روز پس از معرفی ChatGPT-4o، مدل هوش مصنوعی جدید و قدرتمند این شرکت، رخ می‌دهد. ChatGPT-4o برای همه افراد، از جمله کاربران رایگان ChatGPT، قابل دسترس خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.