OpenAI امیدوار به سرمایه‌گذاری مایکروسافت برای توسعه AGI

سم آلتمن، مدیر اجرایی OpenAI، امیدوار است که بتواند از تأمین مالی مایکروسافت برای تحقق ‌AGI استفاده کند. همچنین، این شرکت مشغول کار روی GPT-5 است.

به‌گزارش تک‌ناک، شرکت OpenAI (American artificial intelligence research organization) چت‌بات ChatGPT را کمتر از یک سال پیش راه‌اندازی کرد و از آن زمان به‌بعد، هوش مصنوعی به‌عنوان جریان برتر فناوری شناخته شده است.

این وضعیت به‌طور ویژه‌ای برای مایکروسافت نیز صدق می‌کند؛ چراکه در سال 2019 برای اولین‌بار در OpenAI سرمایه‌گذاری کرده است و همچنان به سرمایه‌گذاری خود ادامه می‌دهد و در‌عین‌حال از ChatGPT و سایر خدمات آن برای محصولات هوش مصنوعی خود مانند بینگ چت و Copilot استفاده می‌کند.

نئووین می‌نویسد که سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، در مصاحبه‌ای جدید با روزنامه‌ی Financial Times، اعلام کرد که شراکت OpenAI با مایکروسافت همچنان با قدرت به پیش می‌رود. او با اظهار امیدواری درباره‌ی سرمایه‌گذاری ادامه‌دار مایکروسافت روی OpenAI، اظهار کرد:

راهی طولانی در پیش است. بین نقطه‌ی فعلی تا AGI محاسبات بسیاری برای انجام‌دادن وجود دارد. هزینه‌های آموزشی به‌طور قطع سرسام‌آور هستند.

AGI مخفف هوش مصنوعی عمومی است که شکل آینده‌نگر و پیشرفته‌ای از هوش مصنوعی را توصیف می‌کند که قرار است به‌اندازه‌ی هوش انسان هوشمند باشد. آلتمن در مصاحبه می‌گوید که در حال کار روی راه‌اندازی چنین ابرهوشی و سامانه‌های محاسباتی عظیمی است که برای پشتیبانی از پروژه‌ای این‌چنینی نیاز خواهند بود.

به‌گفته‌ی آلتمن، برای توسعه‌ی AGI به مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) نیاز است که به‌عنوان بخش اصلی ChatGPT و سایر ربات‌های چت‌محور هوش مصنوعی استفاده می‌شوند. بااین‌حال، آن‌ها تنها یکی از چندین ابزار مورد‌نیاز برای نسل بعدی هوش مصنوعی هستند.

آلتمن در مصاحبه‌اش تأیید کرد که OpenAI مشغول کار روی نسخه‌ی نسل بعدی ChatGPT، یعنی GPT-5 است. هنوز تاریخی برای عرضه آن اعلام نشده است و نیز مشخص نیست چه قابلیت‌هایی خواهد داشت که نسخه‌ی فعلی GPT-4 ندارد.

در اوایل نوامبر، OpenAI کنفرانس توسعه‌دهندگان DevDay خود را برگزار و در آن چندین محصول نرم‌افزاری جدید را معرفی کرد؛ ازجمهل GPTs که به شرکت‌ها و توسعه‌دهنده‌ها امکان می‌دهد نسخه‌های مشتری ChatGPT را برای نیازهایشان ایجاد کنند.

بااین‌حال، چند روز پیش شرکت OpenAI متوجه شد که سیستم‌هایش ممکن است به‌واسطه‌ی حملات DDoS غیرفعال شود. ChatGPT برای بیش از یک روز با مشکلات دسترسی روبه‌رو شد تا شرایط به حالت عادی برگردانده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار جدید تک‌ناک را از دست ندهید.